Zabezpieczenie dostaw ziemniaków ze zbiorów 1951 r.

DEKRET
z dnia 8 października 1951 r.
o zabezpieczeniu dostaw ziemniaków ze zbiorów 1951 r.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 26 maja 1951 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 235)
w celu zabezpieczenia dostaw ziemniaków dla potrzeb ludności miejskiej i przemysłu

Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

Art.  1.
1.
Wprowadza się obowiązek dostawy przez gospodarstwa rolne ziemniaków ze zbiorów 1951 r. według zasad określonych w niniejszym dekrecie.
2.
Ilekroć w dekrecie niniejszym jest mowa o ziemniakach, rozumie się przez to ziemniaki konsumpcyjne i przemysłowe, o ile z treści przepisu nie wynika co innego.
Art.  2.
1.
Obowiązek dostawy wykonuje się:
1)
w przypadku zawarcia przez gospodarstwo rolne umowy o dostawę (kontraktacja) ziemniaków ze zbiorów 1951 r. - przez terminowe dostarczenie zakontraktowanej ilości ziemniaków za cenę i na warunkach określonych w umowie;
2)
w przypadku niezawarcia przez gospodarstwo rolne umowy o dostawę (kontraktacja) ziemniaków ze zbiorów 1951 r. - przez dostarczenie ziemniaków według zasad rozdziału III za cenę określoną w art. 9 niniejszego dekretu.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji może na poszczególnych terenach zarządzić, że obowiązek dostawy ziemniaków powinien być wykonany przez dostarczenie ziemniaków według zasad rozdziału III również przez te gospodarstwa, które zawarły umowy o dostawę (kontraktacja) ziemniaków ze zbiorów 1951 r. (ust. 1 pkt 1), jednakże z zaliczeniem na wykonanie tego obowiązku ziemniaków dostarczanych w ramach kontraktacji w myśl rozdziału II-go.

Rozdział  II.

Wykonanie umowy o dostawę (kontraktacja) ziemniaków.

Art.  3.

Obowiązkowi dostawy zakontraktowanych ziemniaków ze zbiorów 1951 r., wynikającemu z zawartych przez gospodarstwo rolne umów o dostawę (kontraktacja) ziemniaków - nadaje się moc obowiązku ustawowego.

Art.  4.

Jednostka gospodarcza, która zakontraktowała ziemniaki, winna w wypadkach znacznego obniżenia urodzajności zmniejszyć gospodarstwu rolnemu obowiązek dostawy zakontraktowanych ziemniaków do wysokości faktycznego urodzaju ziemniaków z zakontraktowanej powierzchni według zasad, które ustali Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.

Rozdział  III.

Obowiązek dostarczenia ziemniaków niezakontraktowanych.

Art.  5.
1.
Gospodarstwa rolne, które nie zawarły umowy o dostawę (kontraktacja) ziemniaków ze zbiorów 1951 r., obowiązane są dostarczyć ziemniaki ze zbiorów 1951 r. w ilości ustalonej przez prezydium gminnej rady narodowej w ramach planu gminnego (art. 10 ust. 3 i 4). Obowiązek ten ustalony będzie przy uwzględnieniu powierzchni pod uprawą ziemniaków, urodzaju ziemniaków oraz możliwości ekonomicznych poszczególnych gospodarstw.
2.
Ilość ziemniaków, która winna być dostarczona przez spółdzielnie produkcyjne i inne uspołecznione gospodarstwa rolne (z wyjątkiem gospodarstw podległych Ministerstwu Państwowych Gospodarstw Rolnych), określa dla poszczególnych spółdzielni i gospodarstw uspołecznionych w powiecie prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu z powiatowym pełnomocnikiem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
Art.  6.
1.
Ziemniaki podlegające dostawie w myśl art. 5 winny być dostarczone w następujących terminach:
1)
pierwsza rata ziemniaków konsumpcyjnych - w całości do dnia 1 listopada 1951 r., a ziemniaków przemysłowych - w całości do dnia 15 grudnia 1951 r., w ilości ustalonej przez Prezydium Rządu dla całego kraju i dla poszczególnych województw;
2)
druga rata ziemniaków, zarówno konsumpcyjnych jak przemysłowych - w całości do dnia 1 czerwca 1952 r.
2.
Ilości i terminy dostarczenia ziemniaków przez poszczególne gospodarstwa rolne ustala w ramach terminów, przewidzianych w ust. 1, prezydium gminnej rady narodowej według zasad, które określi instrukcja Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
Art.  7.
1.
Do obowiązku dostarczenia ziemniaków ze zbiorów 1951 r. na podstawie przepisów niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio przepisy art. 5-8 dekretu z dnia 23 lipca 1951 r. o planowym skupie zbóż (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 297).
2.
Zobowiązany powinien dostarczyć ziemniaki na koszt własny do punktu skupu.
3.
Dostarczone ziemniaki powinny odpowiadać obowiązującym normom jakościowym (standartom).

Rozdział  IV.

Cena ziemniaków.

Art.  8.

Za dostarczone ziemniaki zakontraktowane wypłaca się dostawcy należność, obliczoną zgodnie z umową o dostawę ziemniaków.

Art.  9.

Za ziemniaki dostarczone na podstawie art. 5 wypłaca się dostawcy należność w gotówce, obliczoną według obowiązujących państwowych cen skupu.

Rozdział  V.

Tryb postępowania i własność władz.

Art.  10.
1.
Prezydium Rządu uchwali państwowy plan dostawy ziemniaków ze zbiorów 1951 r., z podziałem na województwa.
2.
W ramach państwowego planu dostawy ziemniaków ze zbiorów 1951 r. wojewódzki pełnomocnik Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej sporządzi plan wojewódzki z podziałem na powiaty.
3.
W ramach planu wojewódzkiego powiatowy pełnomocnik Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w porozumieniu z prezydium powiatowej rady narodowej sporządzi plan powiatowy z podziałem na gminy, z wyłączeniem spółdzielni produkcyjnych i gospodarstw uspołecznionych, o których mowa w art. 5 ust. 2.
4.
Plany wojewódzkie, powiatowe i gminne ustala się przy uwzględnieniu powierzchni pod uprawą ziemniaków, urodzaju ziemniaków oraz warunków ekonomicznych poszczególnych terenów.
5.
W ramach planu gminnego prezydium gminnej rady narodowej ustali ilość ziemniaków podlegającą dostarczeniu przez poszczególne gospodarstwa rolne na podstawie przepisów rozdziału II lub III.
Art.  11.

Niedostarczona w terminie ustalonym umową ilość zakontraktowanych ziemniaków, jak również niedostarczona w terminie ilość ziemniaków ulegających dostawie w myśl rozdziału III, podlega przymusowemu ściągnięciu w trybie przewidzianym w przepisach o postępowaniu przymusowym w administracji.

Art.  12.
1.
Od decyzji prezydium gminnej rady narodowej, ustalającej ilość ziemniaków podlegających dostarczeniu (art. 5 ust. 1), zobowiązany może w ciągu dwu tygodni wnieść odwołanie do prezydium powiatowej rady narodowej za pośrednictwem prezydium gminnej rady narodowej. Prezydium gminnej rady narodowej przedkłada odwołanie prezydium powiatowej rady narodowej wraz ze swoją opinią.
2.
Prezydium powiatowej rady narodowej rozstrzyga odwołania w porozumieniu z powiatowym pełnomocnikiem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
3.
Szczegółowe przepisy o trybie rozpatrywania odwołań określi instrukcja Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
Art.  13.

Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania obowiązku dostarczenia ustalonej przez prezydium gminnej rady narodowej ilości ziemniaków, o ile w wyjątkowych wypadkach prezydium powiatowej rady narodowej nie postanowi inaczej. W przypadku obniżenia wskutek odwołania ilości podlegających dostarczeniu ziemniaków, różnicę potrąca się z drugiej raty (art. 6 ust. 1 pkt 2).

Rozdział  VI.

Przepisy karne.

Art.  14.
1.
Kto nie wykonywa ciążącego na nim na podstawie rozdziału II lub III obowiązku dostarczenia ziemniaków,

podlega karze grzywny do 3.000 zł.

2.
Postępowanie wszczęte na podstawie ust. 1 umarza się, jeżeli sprawca przed zapadnięciem orzeczenia przedłoży władzy orzekającej dowód wykonania obowiązku.
3.
Orzekanie następuje w trybie postępowania karno-administracyjnego.
Art.  15.

Kto złośliwie uchyla się od ciążącego na nim na podstawie rozdziału II lub III obowiązku dostarczenia ziemniaków, utrudnia lub udaremnia wykonanie tego obowiązku przez inne osoby, albo publicznie nawołuje do uchylania się od tego obowiązku,

podlega karze więzienia do lat 2 lub aresztu.

Rozdział  VII.

Przepisy końcowe.

Art.  16.

Wykonanie dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, zainteresowanym ministrom i Prezesowi Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.

Art.  17.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.52.368

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zabezpieczenie dostaw ziemniaków ze zbiorów 1951 r.
Data aktu: 08/10/1951
Data ogłoszenia: 11/10/1951
Data wejścia w życie: 11/10/1951