Odpowiedzialność dyscyplinarna komorników sądów powiatowych (grodzkich) w okręgach sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 25 czerwca 1930 r.
o odpowiedzialności dyscyplinarnej komorników sądów powiatowych (grodzkich) w okręgach sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

Na podstawie art. 264 § 2 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) zarządzam co następuje:
§  1.
Do czasu wydania przepisów jednolitych dla całego Państwa, obowiązywać będą w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej komorników sądów powiatowych (grodzkich), czynnych w okręgach sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie, następujące przepisy.
§  2.
Komornicy ulegają za wykroczenia służbowe odpowiedzialności porządkowej, a za występki służbowe - odpowiedzialności dyscyplinarnej.
§  3.
Występkiem służbowym jest takie naruszenie obowiązków służbowych, które powoduje obrazę interesu publicznego lub naraża dobro publiczne na szkodę albo wyrządza poważną szkodę osobie prywatnej.

Wykroczeniem służbowem jest każde naruszenie obowiązku służbowego, które nie posiada znamion występku służbowego.

Zbieg kilku wykroczeń służbowych, ich powtarzanie się, jako też wykroczenie w okolicznościach szczególnie obciążających - uważa się za występek służbowy.

§  4.
Postępowanie dyscyplinarne lub porządkowe może się toczyć równocześnie z karnem postępowaniem sądowem w tej samej sprawie; można je też zawiesić aż do ostatecznego ukończenia karnego postępowania sądowego.
§  5.
Komornik, skazany prawomocnym wyrokiem sądu, będzie pozbawiony stanowiska komornika bez postępowania dyscyplinarnego, o ile skazanie pociąga za sobą utratę zdolności do piastowania urzędu publicznego.
§  6.
W postępowaniu dyscyplinarnem i porządkowem nie rozpoznaje się roszczeń cywilnych.
§  7.
Za wykroczenia służbowe nakłada się następujące kary porządkowe:
1)
upomnienie;
2)
grzywnę do 500 złotych.
§  8.
Kary porządkowe nakłada prezes właściwego sądu okręgowego, o ile sprawa nie została już skierowana na drogę postępowania dyscyplinarnego. Kary porządkowe można również orzec w postępowaniu dyscyplinarnem.

Przed nałożeniem kary porządkowej należy dać obwinionemu możność złożenia wyjaśnień.

§  9.
Decyzję o nałożeniu kary porządkowej należy doręczyć obwinionemu na piśmie z podaniem motywów.

W ciągu ośmiu dni od doręczenia obwiniony może zaskarżyć tę decyzję do prezesa sądu apelacyjnego, który rozstrzyga sprawę ostatecznie.

Kar porządkowych nie wciąga się do wykazu stanu służby.

§  10.
Za występki służbowe nakłada się następujące kary dyscyplinarne:
1)
naganę, połączoną z grzywną od pięciuset do trzech tysięcy złotych;
2)
przeniesienie do innej miejscowości na koszt skazanego;
3)
pozbawienie stanowiska komornika.
§  11.
Komornik, który nie uiści we właściwym czasie orzeczonej prawomocnie grzywny, będzie zawieszony w czynnościach decyzją prezesa właściwego sądu okręgowego aż do czasu całkowitego uiszczenia lub ściągnięcia orzeczonej grzywny.
§  12.
Przepis § 10 pkt. 2 nie zmienia dotychczasowych zasad przeniesienia komorników do innej miejscowości ze względów służbowych.
§  13.
Pozbawienie stanowiska komornika pociąga za sobą utratę wszelkich praw, związanych z piastowaniem urzędu komornika.
§  14.
Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych komorników powołane są następujące komisje:
1)
komisje dyscyplinarne dla funkcjonarjuszów państwowych, czynne przy sądach apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Walnie, które orzekają w pierwszej instancji w składzie trzech członków, z których jeden winien być komornikiem;
2)
wyższa komisja dyscyplinarna dla funkcjonarjuszów państwowych, czynna przy Ministerstwie Sprawiedliwości, która orzeka w drugiej instancji w składzie trzech członków, z których jeden winien być urzędnikiem II kategorji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Orzeczenia wyższej komisji dyscyplinarnej są ostateczne.

§  15.
Wykonanie kar należy do prezesa właściwego sądu okręgowego.

Siedzibę urzędową dla komornika, skazanego na karę przeniesienia do innej miejscowości, wyznacza Minister Sprawiedliwości.

§  16.
Komisja dyscyplinarna, zarządzając lub zatwierdzając zawieszenie komornika w służbie, wyznaczy, jaką część opłat będzie on otrzymywał przez czas trwania zawieszenia, jako zasiłek na utrzymanie, Część ta wypłacana miesięcznie zdołu, nie może wynosić mniej niż 1/3 część sumy opłat pobranych w danym miesiącu, po potrąceniu wydatków na zastępcę i inne połączone z wykonywaniem urzędu, a w żadnym razie nie może przenosić 200 złotych. Zastępcę i jego wynagrodzenie specjalne wyznacza prezes sądu okręgowego.

Pozostała po wydatkach zatrzymana część opłat będzie zwrócona komornikowi lub przelana do Skarbu Państwa stosownie do wyników postępowania dyscyplinarnego (art. 61 ustawy z 17 lutego 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 165).

W wypadku przewidzianym w § 11 komornik nie otrzymuje żadnego zasiłku na utrzymanie. Część opłat pozostała po wydatkach na zastępcę i inne połączone z wykonywaniem urzędu będzie użyta na pokrycie należnej grzywny.

§  17.
O ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej, mają odpowiednie zastosowanie w postępowaniu dyscyplinarnem przeciw komornikom przepisy ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o organizacji władz dyscyplinarnych i postępowaniu dyscyplinarnem przeciwko funkcjonarjuszom państwowym (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 165) wraz z późniejszemi zmianami, tudzież przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 grudnia 1924 r. o uproszczeniu postępowania dyscyplinarnego przeciwko funkcjanarjuszom państwowym i wzmocnieniu nadzoru nad tem postępowaniem (Dz. U. R. P. Nr. 111, poz. 990).
§  18.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1930 roku.

Sprawy, w których przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia rozpoczęto rozprawę dyscyplinarną, toczą się do końca według dotychczasowych przepisów,

Wznowienie postępowania ukończonego według przepisów obowiązujących przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia oraz dalsze postępowanie w razie wznowienia, odbywa się pod warunkami i w trybie przewidzianym niniejszem rozporządzeniem.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.47.403

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odpowiedzialność dyscyplinarna komorników sądów powiatowych (grodzkich) w okręgach sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie.
Data aktu: 25/06/1930
Data ogłoszenia: 28/06/1930
Data wejścia w życie: 01/07/1930