Marek A. (dane zmienione) został skierowany na badanie lekarskie w związku z prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu. Lekarz stwierdził, że u badanego istnieją bezterminowe przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami wszystkich kategorii. Marek A. odwołał się od wydanego w tej sprawie orzeczenia. Niemniej sporna ocena została powtórzona w orzeczeniu wydanym przez innego lekarza.

 

Organ cofnął uprawnienia kierowcy

Mając powyższe na uwadze, starosta cofnął Markowi A. uprawnienia do kierowania pojazdami. Decyzja ta została następnie utrzymana w mocy przez samorządowe kolegium odwoławcze. W uzasadnieniu wskazano, że istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami zostało stwierdzone w orzeczeniach lekarskich. Organ uznał, że nie był uprawniony do dokonywania merytorycznej oceny tych dokumentów. Nie zakończyło to sporu, ponieważ Marek A. wniósł skargę. W piśmie zakwestionował konieczność wykonywania badań lekarskich i podkreślił, że będąc strażakiem ochotniczej straży pożarnej przez 50 lat był kierowcą. Ponadto wskazał, że prawo jazdy na samochód osobowy jest mu niezbędne, ponieważ mieszka na wsi oraz dowozi wnuki do przedszkola.

Czytaj też w LEX: Decyzja w sprawie cofnięcia uprawnienia do kierowania pojazdami - organ właściwy, adresat decyzji i sposób wszczęcia postępowania >

 

Decyzja ma charakter związany

Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który wskazał, że w myśl art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o kierujących pojazdami (dalej jako: ustawa), starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Organy są związane tym orzeczeniem i nie mają jakichkolwiek podstaw do kwestionowania okoliczności objętych jego treścią. Zgodnie ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym, skarżący został skierowany na badanie lekarskie w związku z prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu. Ponadto WSA zwrócił uwagę, że z tego samego powodu sąd powszechny orzekł wobec Marka A. środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy.

Czytaj też w LEX: Decyzja w sprawie cofnięcia uprawnienia do kierowania pojazdami - charakter decyzji oraz przesłanki wydania >

 

Cena promocyjna: 228.09 zł

|

Cena regularna: 426 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 191.7 zł


Orzeczenie lekarskie po ponownym badaniu jest ostateczne

Lekarz stwierdził, że w przypadku skarżącego istnieją bezterminowe przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami wszystkich kategorii. Zgodnie z art. 79 ust. 4 ustawy, osoba badana lub podmiot kierujący na badania, niezgadzający się z treścią orzeczenia lekarskiego, może wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego. Marek A. skorzystał z tego uprawnienia. Niekorzystna dla niego ocena została jednak powtórzona w orzeczeniu wydanym przez innego lekarza. WSA wskazał, że w myśl art. 79 ust. 7 ustawy, orzeczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu ponownego badania lekarskiego jest ostateczne. Tym samym organ zasadnie uznał, że nie był uprawniony do dokonywania merytorycznej oceny orzeczeń. Sąd podkreślił, że w sytuacji istnienia orzeczenia o przeciwwskazaniach zdrowotnych do kierowania pojazdami, organ nie może w drodze uznania odstąpić od wydania decyzji o cofnięciu uprawnień. W świetle powyższego, WSA oddalił skargę.

Wyrok WSA w Poznaniu z 26 marca 2024 r., sygn. akt III SA/Po 28/24, nieprawomocny