Izba Karna Sądu Najwyższego rozpatrywała apelację od wyroku wojskowego sądu okręgowego. Apelacje na niekorzyść złożyli prokurator i pełnomocnik skarbu państwa. Prokurator wnosił o obniżenie zadośćuczynienia, pełnomocnik skarbu państwa o zmniejszenie kwoty odszkodowania i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez wojskowy sąd okręgowy.
Czytaj: SN: Prokuratura niesłusznie oskarżała i aresztowała, a następnie kwestionowała zadośćuczynienie
Apelację złożył także pełnomocnik obozycionisty z wnioskiem o wyższe zadośćuczynienie.
Bezprawne tymczasowe aresztowanie
Sąd Najwyższy prawomocnie zmienił wyrok sądu wojskowego i podwyższył kwotę zadośćuczynienia za krzywdę o 358 tys. zł. W pozostałym zakresie zaskarżony wyrok został utrzymany. Od środowego rozstrzygnięcia SN przysługuję możliwość złożenia kasacji.
Sędzia sprawozdawca Tomasz Artymiuk zwrócił uwagę, że Andrzej Gwiazda przez ponad rok był internowany, a bezpośrednio po zwolnieniu został tymczasowo aresztowany 22 grudnia 1982 r. Ten okres tymczasowego aresztowania trwał 19 miesięcy, a na dodatek pan Gwiazda pozostawał pod zarzutem zbrodni zagrożonej karą śmierci, która w tamtym czasie była wykonywana – podkreślił sędzia.
Czytaj w LEX: Janczukowicz Krzysztof - Wysokość zadośćuczynienia za niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie >>
SN odniósł się też do zarzutu prokuratury, która wskazywała, że zadośćuczynienia skazywanych w latach 40-tych i 50-tych były zdecydowanie niższe niż przyznane Gwieździe. - To jest kwestia indywidualnych odczuć związanych z działalnością danych osób na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. Uważamy, że kwota 478 tys. zasądzona przez sąd I instancji jest kwotą nieadekwatną – powiedział sędzia sprawozdawca.
Żądanie 3,5 mln zł
Pierwotnie Andrzej Gwiazda żądał przed sądem okręgowym 3,5 miliona złotych odszkodowania i zadośćuczynienia. za aresztowanie w latach 1982-1984.
Wcześniej już w 2021 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku – przyznał Gwieździe 400 tysięcy złotych za rok internowania, ale to była inna sprawa.
Natomiast przed wojskowym sądem okręgowym za aresztowanie w latach 1982-1984 opozycjonista domagał się łącznie 3,5 miliona złotych odszkodowania i zadośćuczynienia.
Sygnatura akt I KA 22/22, wyrok Izby Karnej SN z 22 marca 2023 r.
Cena promocyjna: 94.06 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.