Po zmianie przepisów pracę biegłych rewidentów będzie nadzorować Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Projekt ustawy jest już gotowy. Z planu działań wynika, że nowa ustawa ma wejść w życie w pierwszym półroczu br.  

Nadzór na biegłymi konieczny

Zdaniem Ministerstwa Finansów, konieczny jest szerszy nadzór państwowej jednostki nad pracą biegłych rewidentów. Nowy organ kontroli ma więc zapewnić skuteczny system monitorowania działalności firm audytorskich. Jak tłumaczy MF, obecnie funkcjonujący system nadzoru publicznego nad działalnością firm audytorskich opiera się w dużej mierze na nadzorze pośrednim, w którym istotną rolę odgrywa samorząd zawodowy. Organem nadzoru publicznego jest Komisja Nadzoru Audytowego (KNA). - Znaczna część zadań z zakresu nadzoru publicznego jest wykonywanych przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów (PIBR), pod nadzorem KNA. Obecnie KNA nie ma wystarczających narzędzi pozwalających na sprawdzanie jakości usług świadczonych przez firmy audytorskie w zakresie np. związanym z prospektami emisyjnymi obecnych lub przyszłych emitentów papierów wartościowych – wynika z założeń do projektu ustawy.

 

Działalność PIBR do naprawy

Według MF, analiza działań podejmowanych w zakresie nadzoru PIBR nad usługami innymi niż badanie ustawowe, pokazuje, iż samorząd zawodowy nie podejmował dotychczas działań w tym zakresie. W ciągu roku funkcjonowania ustawy o biegłych rewidentach, PIRB miał nie podjąć uchwały o zakresie kontroli usług objętych krajowymi standardami wykonywania zawodu innych, niż badania ustawowe np. przeglądy sprawozdań finansowych jednostek i badania historycznych informacji finansowych zamieszczanych w prospekcie emisyjnym, co uniemożliwiło przeprowadzanie kontroli wykonywania tego rodzaju usług.

Zobacz również:
Biegli rewidenci obawiają się projektowanego przez MF nadzoru >>

Nowa agencja będzie sprawdzać biegłych rewidentów >>

Niekorzystny skutek zmian

Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, tak daleko idące zmiany, przeprowadzane w stosunkowo krótkim czasie, jaki upłynął od ostatniej dużej nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach, wyeliminują z przestrzeni nadzoru nad firmami audytorskimi samorząd biegłych. W opinii ZPP jest to krok w złą stronę. Organizacja przedsiębiorców i pracodawców podkreśla, że od momentu wejścia w życie ostatniej nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach, minęło zaledwie półtora roku. Wydaje się to zdecydowanie zbyt krótko, by móc jednoznacznie ocenić, skuteczność przeprowadzonych na podstawie nowych regulacji kontroli. Związek podkreśla także, że istnieje niebezpieczeństwo, że firmy audytorskie, które nie badają jednostek zainteresowania publicznego, czyli przeważanie podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, będą zmuszone do uiszczania wyższych opłat z tytułu nadzoru. Istotnie wpłynie to na wzrost kosztów prowadzenia ich działalności. Zdaniem ZPP, tam, gdzie branże są w stanie rozwiązywać swoje problemy w drodze samoregulacji, czy też za pomocą samorządu zawodowego, tam instytucje publiczne nie powinny poszerzać zakresu swoich  kompetencji.