Rada Miejska podjęła uchwałę intencyjną dotyczącą przekształcenia szkoły podstawowej poprzez likwidację szkoły filialnej, zobowiązując jednocześnie burmistrza do powiadomienia między innymi rodziców uczniów o zamiarze likwidacji. Burmistrz pismem skierowanym do dyrektora szkoły zobowiązuje go do poinformowania rodziców uczniów o zamiarze likwidacji szkoły filialnej.
Czy zobowiązanie dyrektora szkoły do poinformowania rodziców uczniów o likwidacji szkoły filialnej można uznać za wypełnienie zapisu art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty?


Scedowanie przez organ prowadzący na dyrektora szkoły podstawowej obowiązku poinformowania rodziców uczniów o likwidacji szkoły filialnej nie można uznać za wypełnienie zapisu art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, gdyż:
1. Sam fakt zobowiązania dyrektora szkoły do przekazania informacji o zamiarze likwidacji szkoły (również filialnej) nie spełnia wymogów ustawy, stanowiącym że organ prowadzący jest "obowiązany zawiadomić" o zamiarze likwidacji wskazane w nim podmioty.
Zawiadomienie jest skuteczne wówczas, gdy dotarło do wszystkich osób lub organów, które powinny były zostać poinformowane o zmierzonej likwidacji, np. przez awizowanie listu, a nie to, czy adresat - organ lub osoba - faktycznie z tej możliwości skorzystała. Odpowiada za to organ prowadzący, nawet jeśli scedował ten obowiązek na inny podmiot. Czynność zawiadomienia nie jest czynnością prawną, lecz tzw. czynnością materialno - techniczną, która mimo to, że ma charakter faktyczny, wywołuje skutki prawne, gdyż warunkuje prawidłowość procedury likwidacyjnej. Mieści się ono już w zakresie wykonania uchwały intencyjnej (tak uzasadniono to w wyroku NSA z dnia 8 września 1998 r., I SA 798/98).
2. Przeprowadzenie czynności o charakterze materialno - technicznej, organ prowadzący szkołę (rada gminy) może delegować na organ wykonawczy, czyli wójta. Jest to w praktyce często stosowane. Intencją ustanowienia przepisu art. 59 ust. 1 w istniejącym kształcie było wskazanie, że całość kompetencji przypada w udziale radzie gminy. Ciąży na niej - jako organie stanowiącym - prawny obowiązek zorganizowania czynności materialno - technicznych, o których mowa wyżej. Zaś dyrektor szkoły nie jest organem wykonawczym rady gminy jest natomiast organem szkoły, czyli podmiotu uchwały, której ona dotyczy. Należy stwierdzić ponadto, że polecenie wykonania wymienionej czynności materialno - technicznej przez dyrektora byłoby działaniem przygotowawczym (należy domniemać niekorzystnym) do likwidacji szkoły, którą kieruje (której jest organem).
[Patrz: Mateusz Pilich: Ustawa o systemie oświaty. Komentarz, Wolters Kluwer, Dom Wydawniczy ABC, Warszawa, 2006].