Inwestycje w zakresie budowy lub przebudowy toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 metra.

USTAWA
z dnia 7 kwietnia 2017 r.
o inwestycjach w zakresie budowy lub przebudowy toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 metra

Art.  1.  [Przedmiot regulacji]

Ustawa określa niektóre warunki przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie infrastruktury zapewniającej dostęp do portu, polegających na budowie lub przebudowie toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 metra, mających charakter strategiczny dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa oraz źródła finansowania tych inwestycji.

Art.  2.  [Zakres inwestycji; inwestor realizujący inwestycje]
1. 
Inwestycje polegające na budowie lub przebudowie toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 metra, zwane dalej "inwestycjami", obejmują roboty, dostawy lub usługi, polegające na:
1)
pogłębieniu toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 metra wraz z jego poszerzeniem oraz korektami geometrii toru, a także wykonaniu mijanek oraz pogłębieniu:
a)
odcinka Kanału Grabowskiego między obrotnicą Orli Przesmyk a obrotnicą na połączeniu Kanału Grabowskiego i Basenu Dębickiego,
b)
odcinka toru wodnego między Nabrzeżem Zbożowym a obrotnicą na połączeniu Kanału Grabowskiego i Basenu Dębickiego;
2)
niwelacji dna toru wodnego w rejonie Świnoujścia;
3)
pogłębieniu i poszerzeniu obrotnic:
a)
na wysokości Polic wraz z odcinkiem toru wodnego w Kanale Polickim do nabrzeża w Porcie Morskim w Policach,
b)
przy Przesmyku Orlim na Przekopie Mieleńskim u wejścia do Kanału Grabowskiego,
c)
na połączeniu Kanału Grabowskiego i Basenu Dębickiego;
4)
budowie sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim wraz z przystaniami refulacyjnymi oraz budowie nowych lub przebudowie istniejących pól refulacyjnych;
5)
kompleksowej rozbudowie Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie;
6)
budowie lub przebudowie infrastruktury związanej z nadzorem nad bezpieczeństwem ruchu morskiego oraz ochroną środowiska morskiego;
7)
realizacji robót budowlanych lub działaniach związanych z unikaniem, zapobieganiem, ograniczaniem lub kompensacją przyrodniczą negatywnych oddziaływań na środowisko;
8)
budowie lub przebudowie umocnień brzegowych oraz budowli hydrotechnicznych wraz z przylegającą infrastrukturą;
9)
regulacji skarp brzegowych oraz wykonaniu innych robót budowlanych związanych z ochroną brzegu;
10)
rozpoznawaniu i usuwaniu z obszaru inwestycji przedmiotów niebezpiecznych, w szczególności niewybuchów;
11)
budowie lub przebudowie sieci uzbrojenia terenu.
2. 
Inwestorem realizującym inwestycje jest Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Art.  3.  [Finansowanie inwestycji]

Inwestycje finansuje się ze środków pochodzących z budżetu państwa oraz z budżetu Unii Europejskiej, co nie wyłącza finansowania tych inwestycji z innych źródeł.

Art.  4.  [Kwalifikowanie inwestycji jako celów publicznych]

Inwestycje są celami publicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016 r. poz. 2147 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 624 i 820).

Art.  5.  [Wyłączenie stosowania niektórych przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie]

Do inwestycji nie stosuje się art. 64 ust. 2 pkt 3, art. 74 ust. 1 pkt 5, art. 77 ust. 2 pkt 3, art. 80 ust. 2 i art. 96 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz. 353, z późn. zm.).

Art.  6.  [Przekazanie gruntów Lasów Państwowych na potrzeby inwestycji]
1. 
Jeżeli dla inwestycji wydano decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, a w liniach rozgraniczających teren tej inwestycji znajdują się grunty stanowiące samodzielne działki ewidencyjne, będące w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, zwanego dalej "Lasami Państwowymi", które mają być wykorzystane na potrzeby inwestycji, a w odniesieniu do gruntów leśnych - wyłączone z produkcji, właściwy miejscowo nadleśniczy zawiera z Dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie, w terminie 60 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 4, umowę o nieodpłatne przeniesienie zarządu oraz przekazuje te grunty.
2. 
Jeżeli grunty będące w zarządzie Lasów Państwowych, w przypadkach, o których mowa w ust. 1, nie stanowią samodzielnych działek ewidencyjnych, właściwy miejscowo nadleśniczy, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 4, występuje z wnioskiem o dokonanie podziału nieruchomości do właściwego organu. W terminie 60 dni od dnia, w którym decyzja o zatwierdzeniu podziału nieruchomości stała się ostateczna lub decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności, właściwy miejscowo nadleśniczy zawiera z Dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie umowę o nieodpłatne przeniesienie zarządu oraz przekazuje te grunty.
3. 
Koszty podziału nieruchomości, o którym mowa w ust. 2, ponosi Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.
4. 
Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, na podstawie projektu budowlanego dla inwestycji, określa we wniosku o przeniesienie zarządu grunty, które mają być wykorzystane na potrzeby inwestycji, a w odniesieniu do gruntów leśnych - wyłączone z produkcji.
5. 
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do nieruchomości przeznaczonych na potrzeby realizacji inwestycji w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Art.  7.  [Odszkodowanie za zajmowane na potrzeby inwestycji nieruchomości stanowiące rodzinne ogrody działkowe]
1. 
Do nieruchomości stanowiących rodzinne ogrody działkowe, objętych decyzją o pozwoleniu na budowę dotyczącą inwestycji nie stosuje się przepisów art. 18-24 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40, z 2015 r. poz. 528 oraz z 2016 r. poz. 2260).
2. 
W przypadku gdy decyzja o pozwoleniu na budowę odnosząca się do inwestycji dotyczy rodzinnych ogrodów działkowych ustanowionych na podstawie ustawy, o której mowa w ust. 1, inwestor jest obowiązany:
1)
wypłacić działkowcom odszkodowanie:
a)
za składniki majątkowe znajdujące się na działkach, a stanowiące ich własność,
b)
za prawa do działki w rodzinnym ogrodzie działkowym,
c)
w wysokości wartości przewidywanych plonów - w przypadku likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 31 października;
2)
wypłacić stowarzyszeniu ogrodowemu odszkodowanie za stanowiące jego własność urządzenia, budynki i budowle rodzinnego ogrodu działkowego przeznaczone do wspólnego korzystania przez użytkujących działki i służące do zapewnienia funkcjonowania ogrodu oraz zrekompensować temu stowarzyszeniu koszty i straty poniesione w związku z likwidacją rodzinnego ogrodu działkowego.
3. 
Jeżeli inwestor nie ustali w terminie 30 dni od dnia wydania pozwolenia na budowę, w drodze porozumienia z zainteresowanymi, wysokości odszkodowania, o którym mowa w ust. 2, odszkodowanie ustala, w drodze decyzji, Wojewoda Zachodniopomorski.
4. 
W przypadku realizacji inwestycji na obszarze portu Szczecin, obowiązki inwestora, o których mowa w ust. 2, w zakresie określonym w porozumieniu zawartym z Dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie, może zrealizować podmiot zarządzający portem, będący właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości, na której znajdują się rodzinne ogrody działkowe. W przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, inwestor zwraca podmiotowi zarządzającemu portem poniesione przez niego koszty wypłaty odszkodowań do wysokości nie wyższej niż określona w operacie szacunkowym.
5. 
Ustalenie wysokości i wypłata odszkodowań w przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4, następuje zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami.
Art.  8.  [Przepisy stosowane do wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie ustawy postępowań dotyczących inwestycji]

Do postępowań w sprawach dotyczących inwestycji, wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie ustawy decyzją ostateczną, stosuje się przepisy dotychczasowe, z wyjątkiem art. 5, który stosuje się także do postępowań wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Art.  9.  [Wejście w życie]

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.990

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Inwestycje w zakresie budowy lub przebudowy toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 metra.
Data aktu: 07/04/2017
Data ogłoszenia: 19/05/2017
Data wejścia w życie: 03/06/2017