Szczegółowy zakres polityki korporacyjnej w zakresie zapobiegania niebezpiecznym zdarzeniom oraz wypadkom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ENERGII 1
z dnia 16 października 2017 r.
w sprawie szczegółowego zakresu polityki korporacyjnej w zakresie zapobiegania niebezpiecznym zdarzeniom oraz wypadkom 2

Na podstawie art. 108 ust. 9g ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2016 r. poz. 1131, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Polityka korporacyjna w zakresie zapobiegania niebezpiecznym zdarzeniom oraz wypadkom, zwana dalej "polityką korporacyjną", określa następujące cele dotyczące kontroli ryzyka wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków, zwanego dalej "ryzykiem":
1)
zapewnienie wykonywania ciągłej i bezpiecznej działalności polegającej na poszukiwaniu, rozpoznawaniu lub wydobywaniu węglowodorów ze złóż w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "działalnością";
2)
minimalizowanie ryzyka;
3)
minimalizowanie skutków wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków.
2. 
Polityka korporacyjna ustala, że kontrola ryzyka jest przeprowadzana w zakładzie górniczym służącym do wykonywania działalności przez cały okres jej wykonywania.
3. 
W zakresie sposobu osiągnięcia celów, o których mowa w ust. 1, polityka korporacyjna określa ogólny zakres wewnętrznych procedur wprowadzanych dla osiągnięcia tych celów.
§  2. 
1. 
W zakresie sposobu przeprowadzania kontroli ryzyka polityka korporacyjna określa:
1)
stanowiska w strukturze organizacyjnej przedsiębiorcy i zakładu górniczego służącego do wykonywania działalności, odpowiedzialne za kontrolę ryzyka;
2)
zakres obowiązków na stanowiskach, o których mowa w pkt 1;
3)
procedurę przeprowadzania kontroli ryzyka, uwzględniającą:
a)
sposób wykonywania działalności przez przedsiębiorcę,
b)
strukturę organizacyjną przedsiębiorcy i zakładu górniczego służącego do wykonywania działalności,
c)
wnioski wynikające z ustaleń dotyczących stanu faktycznego i przyczyn niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków, w szczególności z ustaleń dokonanych przez organy nadzoru górniczego,
d)
wszystkie środki umożliwiające dokonanie identyfikacji i oceny ryzyka w sposób przejrzysty i zapewniający uzyskanie rzetelnych danych dotyczących ryzyka,
e)
sposób dokumentowania kontroli ryzyka.
2. 
W zakresie sposobu doskonalenia zasad przeprowadzania kontroli ryzyka polityka korporacyjna określa działania korygujące zmierzające do usprawnienia kontroli ryzyka.
3. 
W zakresie mechanizmów monitorowania skuteczności polityki korporacyjnej, polityka korporacyjna określa stanowiska w strukturze organizacyjnej przedsiębiorcy i zakładu górniczego służącego do wykonywania działalności, odpowiedzialne za zbieranie i przekazywanie przedsiębiorcy informacji dotyczących:
1)
problemów napotkanych podczas przeprowadzania kontroli ryzyka;
2)
skuteczności polityki korporacyjnej.
§  3. 
W zakresie środków służących zapewnieniu bezpieczeństwa wykonywanej działalności polityka korporacyjna:
1)
określa system szkoleń pracowników zakładu górniczego służącego do wykonywania działalności oraz innych osób przebywających na terenie tego zakładu górniczego, mający na celu zapewnienie wykonywania ciągłej i bezpiecznej działalności, minimalizowanie ryzyka, a także minimalizowanie skutków wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków;
2)
wskazuje, że pracownicy zakładu górniczego służącego do wykonywania działalności oraz inne osoby przebywające na terenie tego zakładu górniczego mają dostęp do aktualnej informacji o ryzyku oraz o sposobach minimalizowania tego ryzyka;
3)
określa system nagradzania i doceniania zachowań pracowników zakładu górniczego służącego do wykonywania działalności oraz innych osób przebywających na terenie tego zakładu górniczego, minimalizujących ryzyko;
4)
zawiera informację o miejscu w siedzibie przedsiębiorcy oraz w zakładzie górniczym służącym do wykonywania działalności, w którym jest dostępna polityka korporacyjna.
§  4. 
W przypadku, o którym mowa w art. 108 ust. 9f ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, polityka korporacyjna zawiera również informację, o której mowa w tym przepisie.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Energii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka złożami kopalin, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2087).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/30/UE z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich oraz zmiany dyrektywy 2004/35/WE (Dz. Urz. UE L 178 z 28.06.2013, str. 66).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1945

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres polityki korporacyjnej w zakresie zapobiegania niebezpiecznym zdarzeniom oraz wypadkom.
Data aktu: 16/10/2017
Data ogłoszenia: 19/10/2017
Data wejścia w życie: 19/11/2017