Używanie wyrobów tytoniowych na terenie obiektów jednostek organizacyjnych lub organów podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz urzędu obsługującego tego ministra.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 13 lipca 2017 r.
w sprawie używania wyrobów tytoniowych na terenie obiektów jednostek organizacyjnych lub organów podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz urzędu obsługującego tego ministra

Na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 957) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki używania wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych lub papierosów elektronicznych, zwanych dalej "wyrobami tytoniowymi", na terenie obiektów jednostek organizacyjnych lub organów podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i na terenie urzędu obsługującego tego ministra, zwanych dalej "obiektami", oraz w środkach przewozu osób używanych przez te podmioty.
§  2. 
Kierownicy obiektów umieszczą w widocznych miejscach informację słowną oraz graficzną o zakazie używania wyrobów tytoniowych w tych obiektach.
§  3. 
1. 
Używanie wyrobów tytoniowych w obiektach jest dopuszczalne tylko w miejscach wyznaczonych do tego celu przez kierowników tych obiektów, spełniających wymagania określone dla palarni w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
2. 
Jeżeli w budynku nie można wyodrębnić palarni, miejsca, w których używanie wyrobów tytoniowych jest dozwolone, mogą być wyznaczone na zewnątrz budynku.
3. 
Miejsca, w których używanie wyrobów tytoniowych jest dozwolone na zewnątrz budynku, wyznacza zarządzający tym obiektem w taki sposób, aby nie narażać osób niepalących na skutki dymu tytoniowego, substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego lub pary z papierosów elektronicznych, umieszczając w widocznych miejscach informację słowną i graficzną o możliwości używania wyrobów tytoniowych w tych miejscach.
§  4. 
1. 
W obiektach, w których przebywają osoby skierowane decyzją sądu, zatrzymane, tymczasowo aresztowane lub przebywające w strzeżonym ośrodku lub areszcie w celu wydalenia, dopuszcza się możliwość używania wyrobów tytoniowych przez osoby umieszczone w celach i pokojach mieszkalnych, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej wentylacji takich cel i pokoi.
2. 
Kierownik jednostki organizacyjnej, w której znajdują się obiekty, o których mowa w ust. 1, wyznacza cele i pokoje mieszkalne dla osób w nich umieszczonych używających wyrobów tytoniowych oraz zamieszcza w widocznych miejscach informację słowną i graficzną o możliwości używania wyrobów tytoniowych w tych celach i pokojach.
3. 
Jeżeli nie można spełnić warunku określonego w ust. 1, dopuszcza się używanie wyrobów tytoniowych poza celami i pokojami mieszkalnymi, w pomieszczeniach wyodrębnionych i odpowiednio przystosowanych, wyznaczonych przez kierownika jednostki organizacyjnej, z uwzględnieniem możliwości lokalowych, technicznych i organizacyjnych jednostki.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza godziny, w jakich jest możliwe używanie wyrobów tytoniowych poza celami i pokojami.
5. 
Do osób używających wyrobów tytoniowych w ośrodkach dla cudzoziemców stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1836 i 2003 oraz z 2017 r. poz. 60).
§  5. 
1. 
W pomieszczeniach hotelowych i innych ośrodkach czasowego pobytu używanie wyrobów tytoniowych jest możliwe w palarniach lub w pokojach służących celom mieszkalnym, wyznaczonych przez zarządzających tymi obiektami.
2. 
Dopuszcza się używanie wyrobów tytoniowych na zewnątrz budynku hotelowego lub budynku ośrodka czasowego pobytu. Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
1. 
Zabrania się używania wyrobów tytoniowych w oznakowanych środkach przewozu osób używanych przez podmioty, o których mowa w § 1.
2. 
Kierownik urzędu, kierownicy jednostek organizacyjnych lub organy używające środków przewozu osób umieszczą w oznakowanych środkach przewozu osób informację słowną oraz graficzną o zakazie używania wyrobów tytoniowych.
§  7. 
1. 
Funkcjonariusze pełniący służbę w policyjnej izbie dziecka oraz zatrudnieni w tej izbie pracownicy mogą używać wyrobów tytoniowych w godzinach służby lub pracy pod warunkiem, że:
1)
nieletni umieszczeni w policyjnej izbie dziecka nie będą świadkami używania wyrobów tytoniowych;
2)
nieletni, o których mowa w pkt 1, nie będą narażeni na kontakt z wyrobami tytoniowymi oraz na skutki dymu tytoniowego, substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego lub pary z papierosów elektronicznych;
3)
używanie wyrobów tytoniowych będzie odbywać się w palarniach lub miejscach, o których mowa w § 3 ust. 2.
2. 
Wobec umieszczonych w policyjnej izbie dziecka osób, które ukończyły 18 lat, przepisy § 4 stosuje się odpowiednio.
§  8. 
1. 
Używanie wyrobów tytoniowych jest możliwe w palarniach lub w pomieszczeniach służących celom mieszkalnym, wyznaczonych przez zarządzających tymi obiektami:
1)
w całodobowych oddziałach psychiatrycznych, z wyłączeniem oddziałów dysponujących warunkami wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia;
2)
w pomieszczeniach znajdujących się na terenie ośrodków szkoleniowych, szkół aspirantów oraz szkół wyższych, a także jednostek szkoleniowych Policji.
2. 
Dopuszcza się używanie wyrobów tytoniowych na zewnątrz budynku ośrodka szkoleniowego, budynku szkoły aspirantów lub budynku szkoły wyższej, a także budynków jednostek szkoleniowych Policji. Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088 oraz z 2017 r. poz. 1140).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 maja 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków używania wyrobów tytoniowych na terenie obiektów oraz w środkach przewozu osób podlegających ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (Dz. U. poz. 564), które, na podstawie art. 10 ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. poz. 1331), traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1482

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Używanie wyrobów tytoniowych na terenie obiektów jednostek organizacyjnych lub organów podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz urzędu obsługującego tego ministra.
Data aktu: 13/07/2017
Data ogłoszenia: 02/08/2017
Data wejścia w życie: 17/08/2017