Tryb zakładania konta w systemie teleinformatycznym, sposób korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy oraz wymagania dotyczące podpisu elektronicznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 marca 2016 r.
w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym, sposobu korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy oraz wymagań dotyczących podpisu elektronicznego

Na podstawie art. 1571 § 6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb zakładania konta w systemie teleinformatycznym;
2)
sposób korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zwanej dalej "spółką";
3)
wymagania dotyczące podpisu elektronicznego osób zawierających umowę spółki oraz osób podpisujących listę wspólników i oświadczenie o wniesieniu wkładu na pokrycie kapitału zakładowego (dane umożliwiające weryfikację tożsamości).
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
systemie teleinformatycznym - rozumie się przez to system teleinformatyczny w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844 oraz z 2016 r. poz. 147) służący do obsługi zawiązania i dokonywania innych czynności dotyczących spółki oraz złożenia wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego;
2)
użytkowniku - rozumie się przez to osobę fizyczną, która założyła konto w systemie teleinformatycznym;
3)
koncie - rozumie się przez to zbiór danych określających użytkownika wraz z zasobami systemu teleinformatycznego przyporządkowanymi do tego użytkownika;
4) 1
(uchylony);
5)
haśle - rozumie się przez to poufne dane wykorzystywane przez użytkownika do uwierzytelnienia w systemie teleinformatycznym;
6) 2
(uchylony).
§  3. 3
1.
Konto zakłada się w systemie teleinformatycznym po podaniu imienia i nazwiska, adresu poczty elektronicznej oraz hasła.
2.
Użytkownik niezwłocznie aktualizuje dane, o których mowa w ust. 1.
3.
Warunki, jakie powinno spełniać hasło, są udostępniane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
4.
W przypadku utraty hasła użytkownik może wnioskować za pośrednictwem systemu teleinformatycznego o jego zmianę. Po potwierdzeniu dotychczasowego adresu poczty elektronicznej oraz po udzieleniu pozytywnej odpowiedzi na losowo wybrane pytanie kontrolne użytkownik określa nowe hasło, zgodnie z wymaganiami określonymi w ust. 3.
§  4.
W razie ustalenia przez administratora systemu, że dane podane przez użytkownika przy rejestracji konta są nieprawdziwe lub nieaktualne, blokuje on konto, o czym zawiadamia użytkownika, przesyłając informację na podany adres poczty elektronicznej.
§  5. 4
1.
Konto jest udostępniane wyłącznie po uwierzytelnieniu użytkownika w systemie teleinformatycznym.
2.
Uwierzytelnienie użytkownika w systemie teleinformatycznym następuje na podstawie podanego adresu poczty elektronicznej oraz hasła.
3.
Każdy użytkownik dokonuje czynności w systemie teleinformatycznym przy użyciu zasobów i funkcjonalności udostępnionych w ramach jego własnego konta.
§  6.
1.
Do sporządzenia umowy spółki stosuje się wzorzec umowy spółki udostępniony w systemie teleinformatycznym, a następnie użytkownicy uprawnieni do podpisania umowy podpisują ją w systemie teleinformatycznym przez złożenie podpisu elektronicznego.
2. 5
(uchylony).
§  7.
Do sporządzenia listy wspólników stosuje się wzorzec listy wspólników udostępniony w systemie teleinformatycznym, a następnie uprawnieni użytkownicy (wszyscy członkowie zarządu) podpisują listę wspólników w tym systemie przez złożenie podpisu elektronicznego.
§  8.
Do złożenia oświadczenia członków zarządu o wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego stosuje się udostępniony w systemie teleinformatycznym formularz oświadczenia o wniesieniu wkładów, a następnie uprawnieni użytkownicy (wszyscy członkowie zarządu) podpisują to oświadczenie w systemie teleinformatycznym przez złożenie podpisu elektronicznego.
§  81. 6
Do chwili złożenia podpisu elektronicznego przez wszystkich uprawnionych użytkowników treść dokumentów, o których mowa w § 6-8, może być zmieniana.
§  9. 7
1.
Podpis elektroniczny, o którym mowa w § 6-8, składa się przez podanie hasła.
2.
Do złożenia podpisu elektronicznego, o którym mowa w ust. 1, wymaga się jego uprzedniej aktywacji w systemie teleinformatycznym przez podanie następujących informacji:
1)
imienia i nazwiska;
2)
numeru PESEL, jeżeli dana osoba go posiada, a w razie nieposiadania numeru PESEL - nazwy dokumentu tożsamości, jego numeru, organu wydającego dokument ze wskazaniem jego siedziby i państwa wydania dokumentu;
3)
adresu do korespondencji.
3.
Podpisanie dokumentów, o których mowa w § 6-8, może nastąpić także przez opatrzenie ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
§  10.
1. 8
Podpisujący dokumenty, o których mowa w § 6-8, wskazuje, czy podpis składa się we własnym imieniu, czy też w imieniu innego podmiotu, i oznacza ten podmiot przez określenie:
1)
imienia i nazwiska albo nazwy/firmy;
2)
numeru PESEL, jeżeli dany podmiot go posiada, a w razie nieposiadania numeru PESEL - nazwy dokumentu tożsamości, jego numeru, nazwy organu wydającego dokument ze wskazaniem jego siedziby i państwa wydania dokumentu;
3)
numeru KRS lub numeru w innym rejestrze, w którym dany podmiot jest wpisany, wraz ze wskazaniem nazwy tego rejestru.
2.
Podpisujący dokumenty, o których mowa w § 6-8, w imieniu innej osoby wskazuje podstawę umocowania.
3.
Jeżeli podstawą umocowania jest działanie w charakterze członka organu lub wspólnika reprezentującego handlową spółkę osobową, określa się również sposób reprezentacji podmiotu przez organ lub sposób reprezentacji spółki.
4.
Jeżeli podstawą umocowania jest przedstawicielstwo ustawowe, wskazuje się jego podstawę.
5.
Jeżeli podstawą umocowania jest pełnomocnictwo do złożenia wniosku o wpis spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, wypełnia się oświadczenie wskazujące fakt udzielenia pełnomocnictwa, z określeniem podmiotu, który go udzielił, osoby lub osób udzielających pełnomocnictwa w charakterze reprezentantów podmiotu, jeżeli pełnomocnictwo nie dotyczy działania w imieniu osoby fizycznej, daty udzielenia pełnomocnictwa, jego zakresu. Oświadczenie pełnomocnika dołącza się do dokumentu, którego dotyczy.
6.
Jeżeli podstawą umocowania jest pełnomocnictwo udzielone w systemie teleinformatycznym do czynności związanych z utworzeniem spółki, podlega ono wskazaniu przy podejmowaniu czynności, której dotyczy.
§  11.
Do dokumentów, o których mowa w § 6-8, ma dostęp każdy użytkownik uprawniony do ich sporządzenia i podpisania.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym, sposobu korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy oraz wymagań dotyczących podpisu elektronicznego (Dz. U. poz. 1762).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r.
1 § 2 pkt 4 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 października 2016 r. (Dz.U.2016.1628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 2016 r.
2 § 2 pkt 6 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 października 2016 r. (Dz.U.2016.1628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 2016 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 października 2016 r. (Dz.U.2016.1628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 2016 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 października 2016 r. (Dz.U.2016.1628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 2016 r.
5 § 6 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 3 października 2016 r. (Dz.U.2016.1628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 2016 r.
6 § 81 dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 3 października 2016 r. (Dz.U.2016.1628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 2016 r.
7 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 3 października 2016 r. (Dz.U.2016.1628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 2016 r.
8 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 3 października 2016 r. (Dz.U.2016.1628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 2016 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.420

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb zakładania konta w systemie teleinformatycznym, sposób korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy oraz wymagania dotyczące podpisu elektronicznego.
Data aktu: 22/03/2016
Data ogłoszenia: 30/03/2016
Data wejścia w życie: 01/04/2016