Wysokość oraz warunki i tryb przyznawania i rozliczania dotacji z budżetu państwa na realizację zadań inwestycyjnych określonych w Programie Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Dziedzinie Bezpieczeństwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 lutego 2016 r.
w sprawie wysokości oraz warunków i trybu przyznawania i rozliczania dotacji z budżetu państwa na realizację zadań inwestycyjnych określonych w Programie Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Dziedzinie Bezpieczeństwa

Na podstawie art. 12a ust. 3 ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1716) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wysokość oraz warunki i tryb przyznawania i rozliczania dotacji celowych i dotacji podmiotowej z budżetu państwa na zadania publiczne związane z realizacją zadań inwestycyjnych określonych w Programie Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Dziedzinie Bezpieczeństwa, zwanym dalej "Programem NSIP".
§  2.
Minister Obrony Narodowej przekazuje instytucji gospodarki budżetowej, dla której jest organem założycielskim, powołanej w celu realizacji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zadań inwestycyjnych określonych w Programie NSIP, zwanej dalej "instytucją gospodarki budżetowej", dotacje, o których mowa w art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą", w wysokości określonej w ustawie budżetowej na dany rok budżetowy, w części budżetu państwa, której jest dysponentem.
§  3.
Wysokość dotacji, o których mowa w art. 12a ust. 1 ustawy, jest ustalana następująco:
1)
wstępnego obliczenia wysokości dotacji dokonuje instytucja gospodarki budżetowej, uwzględniając konieczność zapewnienia obsługi realizowanych zadań i ponoszone koszty, a następnie przesyła te obliczenia do komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach infrastruktury, w celu ich zaopiniowania;
2)
propozycje wysokości dotacji, o których mowa w art. 12a ust. 1 pkt 1 lit. a-c ustawy, komórka organizacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej właściwa w sprawach infrastruktury przesyła do komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach planowania rzeczowego, w celu weryfikacji i ujęcia tych dotacji w centralnych planach rzeczowych Ministra Obrony Narodowej;
3)
propozycje wysokości dotacji, o których mowa w art. 12a ust. 1 pkt 1 lit. d i pkt 2 ustawy, komórka organizacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej właściwa w sprawach infrastruktury przesyła do komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach budżetu, w celu weryfikacji i ujęcia tych dotacji w wykazie dotacji uwzględnionych w budżecie resortu obrony narodowej na dany rok budżetowy.
§  4.
1.
Warunkiem przyznania dotacji, o których mowa w art. 12a ust. 1 ustawy, jest zawarcie umowy między Ministrem Obrony Narodowej i dyrektorem instytucji gospodarki budżetowej.
2.
W umowie określa się, w szczególności, opis zadania publicznego związanego z realizacją zadań inwestycyjnych określonych w Programie NSIP, na które dotacja jest przyznawana, oraz sposób sprawowania kontroli nad wykorzystaniem tej dotacji.
§  5.
1.
Dotacje, o których mowa w art. 12a ust. 1 ustawy, są przyznawane na podstawie zapotrzebowań składanych przez instytucję gospodarki budżetowej do komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach budżetu, za pośrednictwem komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach infrastruktury.
2.
Instytucja gospodarki budżetowej w zapotrzebowaniu o przyznanie dotacji wskazuje:
1)
termin przekazania dotacji i jej wysokość;
2)
zadanie publiczne, na które dotacja jest przyznawana.
3.
Zapotrzebowania o przyznanie dotacji celowej są składane na kolejne dekady miesiąca w terminie czterech dni roboczych przed rozpoczęciem danej dekady.
4.
Zapotrzebowania o przyznanie dotacji podmiotowej są składane miesięcznie w terminie do 10 dnia miesiąca za miesiąc bieżący.
5.
Dotację przyznaną na podstawie zapotrzebowania komórka organizacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej właściwa w sprawach budżetu przekazuje na rachunek instytucji gospodarki budżetowej, w terminach i kwotach wskazanych w tym zapotrzebowaniu.
§  6.
1.
Dotacje, o których mowa w art. 12a ust. 1 ustawy, są rozliczane przez instytucję gospodarki budżetowej na podstawie przekazywanych do komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach budżetu, za pośrednictwem komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach infrastruktury, okresowych rozliczeń z wykorzystania tych dotacji, sporządzanych w następujących terminach:
1)
dla dotacji celowych - do 8 dnia po zakończeniu danego miesiąca, przy czym za miesiąc grudzień danego roku - do 13 stycznia roku następnego;
2)
dla dotacji podmiotowej - do 20 dnia po zakończeniu danego kwartału.
2.
Rozliczenie dotacji celowej na przejściowe finansowanie zadań w części pozostającej do opłacenia przez organy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego następuje przez kompensatę wzajemnych płatności składek do wspólnego budżetu inwestycyjnego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w wysokości określonej w dokumentach decyzyjnych Komitetu Inwestycyjnego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, z uwzględnieniem całkowitego rozliczenia zadania.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie ustalania wysokości, warunków i trybu przyznawania oraz rozliczania dotacji z budżetu państwa na realizację zadań inwestycyjnych określonych w Programie Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Dziedzinie Bezpieczeństwa (Dz. U. poz. 871), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o finansach publicznych (Dz. U. poz. 1117).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.261

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość oraz warunki i tryb przyznawania i rozliczania dotacji z budżetu państwa na realizację zadań inwestycyjnych określonych w Programie Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Dziedzinie Bezpieczeństwa.
Data aktu: 15/02/2016
Data ogłoszenia: 01/03/2016
Data wejścia w życie: 16/03/2016