Tryb podziału rezerwy celowej na wypłatę świadczeń pieniężnych dla posiadaczy Karty Polaka.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 23 grudnia 2016 r.
w sprawie trybu podziału rezerwy celowej na wypłatę świadczeń pieniężnych dla posiadaczy Karty Polaka

Na podstawie art. 24d ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz. U. z 2014 r. poz. 1187, z 2015 r. poz. 1274 oraz z 2016 r. poz. 753 i 2066) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb:
a)
podziału rezerwy celowej na wypłatę świadczeń pieniężnych, zwanych dalej "świadczeniami pieniężnymi", dla posiadaczy Karty Polaka osiedlających się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
przekazywania środków na pokrycie wydatków związanych z udzielaniem świadczeń pieniężnych;
2)
wzór wniosku o udzielenie dotacji celowej na wypłatę świadczeń pieniężnych dla posiadaczy Karty Polaka osiedlających się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
terminy:
a)
składania przez starostów do wojewodów wniosków o udzielenie dotacji na wypłatę świadczeń pieniężnych,
b)
przekazywania wojewodom przez starostów informacji o poziomie wykorzystania dotacji na wypłatę świadczeń pieniężnych,
c)
przekazywania ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych przez wojewodów informacji o koniecznej do zabezpieczenia kwocie na wypłatę świadczeń pieniężnych oraz o poziomie wykorzystania przez starostów dotacji na wypłatę świadczeń pieniężnych.
§  2. 
1. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych występuje do ministra właściwego do spraw finansów publicznych z wnioskiem o dokonanie podziału rezerwy celowej na wypłatę świadczeń pieniężnych, zwanej dalej "rezerwą celową", przysługujących na podstawie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka, zwanej dalej "ustawą".
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, sporządza się na podstawie wniosków składanych przez wojewodów, po dokonaniu analizy i oceny tych wniosków w zakresie zasadności zapotrzebowania na środki finansowe we wskazanej w nich wysokości oraz zgodności przeznaczenia wnioskowanych środków z celami ustawy.
3. 
Wniosek wojewody o przyznanie środków z rezerwy celowej określa kwotę niezbędną do udzielania powiatom dotacji na wypłatę świadczeń pieniężnych.
4. 
Wniosek o przyznanie środków z rezerwy celowej zawiera uzasadnienie potrzeby uzyskania środków z rezerwy celowej we wskazanej w nim wysokości, w szczególności:
1)
przewidywaną liczbę osób uprawnionych do otrzymania świadczenia pieniężnego oraz członków ich rodzin, o których mowa w art. 8c ustawy, z wyszczególnieniem małoletnich dzieci;
2)
szacunkowe kwoty stanowiące równowartość świadczeń pieniężnych do wypłaty w poszczególnych miesiącach, których wniosek dotyczy.
5. 
Do wniosku o przyznanie środków z rezerwy celowej wojewoda dołącza informację o złożonych w danym roku wnioskach o przyznanie świadczenia pieniężnego i o wydanych decyzjach dotyczących przyznania i ustalenia wysokości świadczenia pieniężnego oraz o liczbie osób, które złożyły w danym kwartale wnioski o udzielenie zezwolenia na pobyt stały w związku z posiadaną Kartą Polaka, a nie złożyły wniosków o przyznanie świadczenia pieniężnego.
6. 
Wojewoda składa pierwszy wniosek o przyznanie środków z rezerwy celowej w terminie do dnia 15 stycznia danego roku budżetowego, a kolejne wnioski - do 15 dnia ostatniego miesiąca kwartału poprzedzającego kwartał, którego dotyczy wniosek.
§  3. 
1. 
Starosta składa wniosek o udzielenie dotacji na wypłatę świadczeń pieniężnych, zwany dalej "wnioskiem o dotację", do właściwego wojewody w terminie do 15 dnia każdego miesiąca. We wniosku o dotację uwzględnia się środki na wypłatę świadczeń pieniężnych w miesiącu następującym po miesiącu, w którym wniosek jest składany.
2. 
Starosta składa ostatni w danym roku budżetowym wniosek o dotację w terminie do dnia 31 października tego roku budżetowego. We wniosku o dotację określa się zapotrzebowanie na środki przeznaczone na wypłatę świadczeń pieniężnych w ostatnim miesiącu danego roku budżetowego.
3. 
Wzór wniosku o dotację jest określony w załączniku do rozporządzenia.
4. 
Wojewoda dokonuje, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o dotację, jego analizy oraz ocenia kompletność i zasadność wniosku, a w przypadku stwierdzenia braków przekazuje wniosek do uzupełnienia w terminie do 14 dni.
5. 
Wojewoda przekazuje staroście środki finansowe na pokrycie wydatków związanych z wypłatą świadczenia pieniężnego w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek o dotację niezawierający braków bądź wniosek uzupełniony w trybie, o którym mowa w ust. 4.
6. 
Nieuzupełnienie wniosku o dotację w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie go bez rozpoznania.
§  4. 
Starostowie przekazują wojewodom informacje o poziomie wykorzystania dotacji na wypłatę świadczeń pieniężnych, w terminie do dnia 5 każdego miesiąca, według stanu na ostatni dzień poprzedzającego miesiąca.
§  5. 
Wojewodowie przekazują ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych informacje o koniecznej do zabezpieczenia wypłaty świadczeń kwocie wynikającej z wniosków o przyznanie świadczenia pieniężnego oraz o poziomie wykorzystania dotacji przez starostów w terminie do dnia 10 każdego miesiąca, według stanu na ostatni dzień poprzedzającego miesiąca.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

WNIOSEK O UDZIELENIE DOTACJI CELOWEJ NA WYPŁATĘ ŚWIADCZEŃ PIENIĘŻNYCH DLA POSIADACZY KARTY POLAKA OSIEDLAJĄCYCH SIĘ NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.2275

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb podziału rezerwy celowej na wypłatę świadczeń pieniężnych dla posiadaczy Karty Polaka.
Data aktu: 23/12/2016
Data ogłoszenia: 30/12/2016
Data wejścia w życie: 01/01/2017