340. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej.

UCHWAŁA

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 29 sierpnia 2023 r.

w 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej

Bitwa pod Wiedniem, zwana też Odsieczą Wiedeńską, była kluczowym momentem w dziejach Europy i cywilizacji chrześcijańskiej. W dniu 12 września 1683 r. starły się ze sobą dwie armie: Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Świętego Cesarstwa Rzymskiego i Republiki Weneckiej pod dowództwem Jana III Sobieskiego z jednej strony oraz Imperium Osmańskiego pod wodzą Kara Mustafy z drugiej.

Druga połowa XVII w. to czas nieustających konfliktów Turków z graniczącymi państwami Europy, krwawych wojen i stopniowego zajmowania przez nich terytorium zamieszkanego przez chrześcijan. W dniu 14 lipca 1683 r. rozpoczęło się oblężenie Wiednia przez wojska tureckie. Na prośbę cesarza Leopolda I Habsburga na odsiecz udał się Jan III Sobieski wraz z armią - Rzeczpospolita dotrzymywała swoich zobowiązań sojuszniczych. Bitwa pod Wiedniem zakończyła się pogromem Turków, liczba poległych pięciokrotnie przewyższała liczbę poległych chrześcijan. Wygrana koalicji antytureckiej ocaliła stolicę cesarstwa i ostatecznie zniweczyła plany podbicia chrześcijańskiej Europy przez Imperium Osmańskie.

Odsiecz Wiedeńska po 340 latach jest powodem do dumy z narodowej historii. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wojskom walczącym pod Wiedniem w 1683 r. w obronie Rzeczypospolitej, Europy i chrześcijaństwa, w tym głównodowodzącemu - hetmanowi wielkiemu koronnemu, wybitnemu dowódcy wojskowemu, królowi Janowi III Sobieskiemu.

Przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń przez Śląsk, Morawy i Czechy miał spektakularny i patriotyczny charakter. W granicach Rzeczypospolitej odbywał się na trasie Warszawa - Częstochowa - Kraków - Bytom - Tarnowskie Góry - Gliwice - Racibórz - Pietrowice Wielkie. Król, uroczyście witany przez władze miast i mieszkańców, uczestniczył w mszach świętych, dokonywał uroczystych przeglądów wojsk polskich, sadził lipy królewskie upamiętniające jego pobyt w drodze na odsiecz Wiedniowi.

Do dziś - nie tylko na terenie Polski - na szlaku, którym przechodził "król Jan z Polski", organizowane są rajdy, uroczystości rocznicowe, sadzone są okolicznościowe drzewa, wznoszone symboliczne upamiętnienia, nazywane jego imieniem obiekty publiczne. Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom i środowiskom, które kultywują pamięć Wielkiego Polaka - króla Jana III Sobieskiego i jego Wiktorii Wiedeńskiej.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2023.917

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: 340. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej.
Data aktu: 29/08/2023
Data ogłoszenia: 05/09/2023