Dodatek przyznawany funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej uzasadniony szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby.

ZARZĄDZENIE Nr 5
MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 19 kwietnia 2023 r.
w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby

Na podstawie art. 67 ust. 18 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1727 oraz z 2023 r. poz. 240, 347 i 641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
rodzaje szczególnych kwalifikacji lub warunków służby uwzględnianych przy przyznawaniu dodatku uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby, zwanego dalej "dodatkiem";
2)
wysokość dodatku uzasadnioną poszczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby;
3)
przesłanki przyznania dodatku funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem";
4)
okoliczności uzasadniające podwyższanie, obniżanie i cofanie dodatku.
§  2. 
Wyróżnia się następujące rodzaje dodatku:
1)
za wykonywanie zadań wymagających kwalifikacji kierowniczych;
2)
za wykonywanie zadań reprezentacyjnych;
3)
za wykonywanie zadań konwojowania wartości pieniężnych, mienia i dokumentów;
4)
za sprawowanie opieki nad psem służbowym;
5)
za wykonywanie zadań związanych z pełnieniem funkcji rzecznika dyscyplinarnego;
6)
za pełnienie służby w zmianowym rozkładzie czasu służby, o którym mowa w art. 23 ust. 3b ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej, zwanej dalej "ustawą";
7)
za prowadzenie rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego;
8)
za pełnienie służby w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
§  3. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 1, przyznaje się funkcjonariuszowi za wykonywanie zadań wymagających szczególnej dyspozycyjności lub zadań o wysokim stopniu złożoności, lub w przypadku posiadania szczególnych kwalifikacji lub uprawnień - w wysokości do 10% uposażenia zasadniczego.
§  4. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 2, przyznaje się funkcjonariuszowi za wykonywanie zadań reprezentacyjnych, w szczególności w ceremoniale powitań i pożegnań podczas wizyt parlamentarnych oraz w asystach honorowych - w wysokości do 32% kwoty bazowej dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy, której wysokość określa ustawa budżetowa, zwanej dalej "kwotą bazową".
§  5. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 3, przyznaje się funkcjonariuszowi za wykonywanie zadań konwojowania wartości pieniężnych, mienia i dokumentów - w wysokości do 32% kwoty bazowej.
§  6. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 4, przyznaje się opiekunowi psa służbowego, o którym mowa w art. 140b ustawy - w wysokości do 32% kwoty bazowej.
§  7. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 5, przyznaje się funkcjonariuszowi za wykonywanie dodatkowych zadań związanych z pełnieniem funkcji rzecznika dyscyplinarnego - w wysokości do 35% kwoty bazowej.
§  8. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 6, przyznaje się funkcjonariuszowi za pełnienie służby w zmianowym rozkładzie czasu służby - w wysokości do 35% kwoty bazowej.
§  9. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 7, przyznaje się funkcjonariuszowi za prowadzenie rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów i obiektów będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu oraz podejmowanie działań zmierzających do neutralizacji zagrożeń - w wysokości do 35% kwoty bazowej.
§  10. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 8, przyznaje się funkcjonariuszowi za pełnienie służby:
1)
w formie stałych dyżurów przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych - w wysokości 12,5% kwoty bazowej;
2)
w pomieszczeniach, w których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia - w wysokości 10% kwoty bazowej.
§  11. 
Dodatek może być podwyższany w związku z powierzeniem funkcjonariuszowi nowych zadań lub zadań o większym stopniu złożoności na zajmowanym stanowisku służbowym, lub zadań skutkujących zwiększeniem częstotliwości ich wykonywania, lub zadań wymagających wyższego poziomu kwalifikacji, lub w związku ze zwiększeniem liczby dni wykonywania powierzonych zadań poza stałym miejscem pełnienia służby.
§  12. 
Dodatek może być obniżany w związku ze zmniejszeniem zakresu realizowanych zadań lub ze zmniejszeniem stopnia ich złożoności na zajmowanym stanowisku służbowym, lub ze zmniejszeniem częstotliwości wykonywania zadań, lub obniżeniem wymagań co do poziomu kwalifikacji niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań, lub w związku ze zmniejszeniem liczby dni wykonywania powierzonych zadań.
§  13. 
Dodatek cofa się w przypadku utraty przez funkcjonariusza szczególnych kwalifikacji do wykonywania powierzonych zadań, uzasadniających jego przyznanie lub w przypadku ustania pełnienia przez funkcjonariusza służby w zmianowym rozkładzie czasu służby lub służby w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, z upływem ostatniego dnia miesiąca, za który dodatek został przyznany.
§  14. 
Stawki kwotowe dodatku, po ich wyliczeniu, zaokrągla się do pełnych złotych w górę.
§  15. 
Funkcjonariuszowi, który w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia otrzymywał dodatek za pełnienie służby w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące na podstawie przepisu § 8 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2018 r. w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby (Dz. U. poz. 1073), przyznaje się dodatek za prowadzenie rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego w wysokości nie niższej od kwoty otrzymywanego dodatku za pełnienie służby w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące.
§  16. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2023 r. 1
1 Niniejsze zarządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2018 r. w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby (Dz. U. poz. 1073), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 641).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2023.456

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dodatek przyznawany funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej uzasadniony szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby.
Data aktu: 19/04/2023
Data ogłoszenia: 27/04/2023
Data wejścia w życie: 01/05/2023