Ustanowienie dnia 3 marca Dniem Solidarności Polsko-Rumuńskiej.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 14 kwietnia 2023 r.
w sprawie ustanowienia dnia 3 marca Dniem Solidarności Polsko-Rumuńskiej

Od wieków Polaków i Rumunów łączą więzi, które w okresie międzywojennym przerodziły się w prawdziwą przyjaźń.

Po I wojnie światowej Polskę i Rumunię połączyły wspólne interesy i postrzeganie źródeł zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego. 3 marca 1921 r. podpisana została Konwencja o przymierzu odpornem między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunji, uzupełniona dwustronnymi traktatami gwarancyjnymi podpisanymi 26 marca 1926 r. i 15 stycznia 1931 r. Ich celem było zagwarantowanie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej w obliczu imperialnych planów ZSRR. Sojusz polsko-rumuński wzmocnił dodatkowo przyjaźń pomiędzy naszymi narodami, nadając jej - według słów marszałka Józefa Piłsudskiego - rangę "sojuszu serc". Przyjaźń polsko-rumuńska miała w tym okresie również osobisty wymiar w postaci serdecznych stosunków między marszałkiem Józefem Piłsudskim a królem Ferdynandem czy prezydentem Ignacym Mościckim a królem Karolem II.

Również po II wojnie światowej Polskę i Rumunię połączyły wspólne losy. Dla obu państw prawdziwa wolność przyszła nie w 1945 r., lecz dopiero w 1989 r.

Dziś Polskę i Rumunię łączy partnerstwo strategiczne, zawarte 7 października 2009 r. przez prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Traiana Băsescu. Jesteśmy wiarygodnymi sojusznikami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i bliskimi partnerami w ramach Unii Europejskiej. Współprzewodniczymy formatowi Bukareszteńskiej Dziewiątki, skupiającemu państwa wschodniej flanki NATO, oraz aktywnie współtworzymy Inicjatywę Trójmorza. Podobnie jak ponad sto lat temu łączą nas przyjaźń, solidarność i wspólna ocena zagrożeń dla europejskiego bezpieczeństwa płynących ze Wschodu.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze powyższe, ustanawia dzień 3 marca Dniem Solidarności Polsko--Rumuńskiej.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2023.426

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie dnia 3 marca Dniem Solidarności Polsko-Rumuńskiej.
Data aktu: 14/04/2023
Data ogłoszenia: 21/04/2023