Umowa o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Warszawa.1989.03.23.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Wschodniej Republiki Urugwaju o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej,
podpisana w Warszawie dnia 23 marca 1989 r.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Wschodniej Republiki Urugwaju, zwane dalej Umawiającymi się Stronami,

- pragnąc nadal rozwijać i umacniać stosunki przyjaźni między obydwoma państwami, w oparciu o poszanowanie zasad suwerennej równości i nieinterwencji w wewnętrzne sprawy drugiej Strony,

- biorąc pod uwagę fakt, iż wymiana i współpraca w dziedzinie informacji, kultury, nauki i oświaty przyczynia się do lepszego wzajemnego poznania,

- postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę:

Artykuł  1.

Umawiające się Strony zobowiązują się do rozwijania i umacniania współpracy w dziedzinie nauki, kultury, środków masowego przekazu, kinematografii i sportu.

Artykuł  2.

Umawiające się Strony będą wspierać ustanowienie stosunków i rozwój współpracy między instytucjami oświatowymi i naukowymi. Współpraca ta będzie przybierać następujące formy:

-
wymiana specjalistów, naukowców i wykładowców,
-
wymiana stypendialna,
-
wymiana prac naukowych,
-
wymiana informacji naukowej i dokumentacji

dotyczącej dziedziny kultury, historii i ekonomii, a także innych materiałów informacyjnych niezbędnych dla opracowywania podręczników szkolnych i innych publikacji traktujących o państwie drugiej Strony.

Artykuł  3.

Umawiające się Strony podejmą działania zmierzające do zawarcia szczegółowej umowy o współpracy naukowo-technicznej, po uprzednim ustaleniu kierunków tej współpracy w drodze dyplomatycznej.

Zanim zostanie zawarta wyżej wymieniona umowa Umawiające się Strony działać będą w kierunku ułatwienia bezpośrednich kontaktów między instytucjami naukowymi i badawczymi zainteresowanymi wspólną realizacją określonych tematów, wymianą grup specjalistów i badaczy oraz wymianą materiałów i dokumentów związanych z tą współpracą.

Artykuł  4.

Umawiające się Strony podejmą działania na rzecz zapewnienia szerokiej i obiektywnej informacji na temat kraju drugiej Strony w swoich środkach masowego przekazu.

Artykuł  5.

Umawiające się Strony zbadają możliwość zawarcia umowy o wzajemnym uznawaniu świadectw, tytułów, dyplomów i stopni naukowych.

Artykuł  6.

W celu wymiany informacji, doświadczeń i wiadomości oraz prowadzenia specjalizacji, Umawiające się Strony popierać będą współpracę w zakresie literatury, muzyki, teatru, kina, sztuk pięknych, środków masowego przekazu, fonografii. Współpraca ta obejmować będzie następujące formy:

-
wymiana pisarzy, artystów i grup artystycznych oraz zespołów i wybitnych specjalistów, którzy uczestniczyliby w kongresach, festiwalach i konkursach o charakterze międzynarodowym;
-
wymiana dzieł literackich i artystycznych, filmów, wystaw, utworów muzycznych i nagrań.
Artykuł  7.

Umawiające się Strony popierać będą udział swoich specjalistów i delegacji, łącznie z dziecięcymi i młodzieżowymi, w imprezach artystycznych o charakterze międzynarodowym, organizowanych na swoim terytorium.

Artykuł  8.

Umawiające się Strony prowadzić będę współpracę w dziedzinie sportu. Sprzyjać będę kontaktom między swoimi organizacjami sportowymi i działać na rzecz zwiększenia częstotliwości spotkań między sportowcami, ekipami i specjalistami w zakresie sportu.

Artykuł  9.

W miarę swoich możliwości Umawiające się Strony wspierać będę współpracę w zakresie ochrony zdrowia.

Artykuł  10.

Umawiające się Strony, uwzględniając przepisy prawa wewnętrznego, stworzą odpowiednie warunki dla ułatwienia osobom fizycznym i prawnym drugiej Strony realizacji niniejszej Umowy.

Artykuł  11.

W celu realizacji niniejszej Umowy Umawiające się Strony będę opracowywać programy /co najmniej dwuletnie/, zawierające szczegóły współpracy w dziedzinach wymienionych w niniejszej Umowie.

Warunki finansowe będę uzgadniane w ramach odpowiednich programów współpracy, lub będę uzgadniane indywidualnie dla każdego przypadku.

Artykuł  12.

Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie potwierdzone w formie wymiany stosownych not dyplomatycznych. Umowa wejdzie w życie po upływie trzydziestu dni od dnia otrzymania noty późniejszej.

Artykuł  13.

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze odpowiedniej notyfikacji, nie później jednak niż sześć miesięcy przed upływem danego okresu obowiązywania Umowy.

Artykuł  14.

Wygaśnięcie Umowy nie będzie miało wpływu na realizację programów współpracy, uzgodnionych w trakcie jej obowiązywania, chyba, że Strony postanowią inaczej.

Umowę niniejszą sporządzono w Warszawie dnia 23 marca 1989 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i hiszpańskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2022.58

Rodzaj: Umowa
Tytuł: Umowa o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Warszawa.1989.03.23.
Data aktu: 23/03/1989
Data ogłoszenia: 20/01/2022
Data wejścia w życie: 29/11/1997