Podjęcie działań na rzecz zwiększenia mobilności europejskich Seniorów.

APEL
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 13 maja 2021 r.
o podjęcie działań na rzecz zwiększenia mobilności europejskich Seniorów

Dzień Europy, ustanowiony w rocznicę przedstawienia przez Roberta Schumana w dniu 9 maja 1950 r. planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, to święto europejskich państw i ich obywateli. To też najlepsza okazja, aby upomnieć się o ludzi starszych, których potrzeby: poznawcze, uznania i przydatności oraz samorealizacji były do tej pory w programach unijnych marginalizowane.

Jak wynika z badań, europejscy Seniorzy zainteresowani są poznawaniem świata - szeroko rozumianymi wyjazdami zagranicznymi, czego dowodem jest dynamicznie rozwijający się segment turystyki senioralnej.

Europejskich Seniorów cechuje aktywność, duży potencjał społeczny, otwartość oraz zainteresowanie poznawaniem nowych: ludzi, języków, kultury i obyczajów.

Okazją do szybkiego wdrożenia potrzebnych rozwiązań na rzecz Seniorów mogą być prace nad przepisami dotyczącymi programu "Erasmus+". Obecnie niewielu Seniorów korzysta z zagranicznych wyjazdów edukacyjnych w ramach "Mobilności edukacyjnej", w zakresie której organizowane są kursy i konferencje dla osób zajmujących się edukacją dorosłych, dające możliwość poznania rozwiązań stosowanych w innych krajach europejskich i pomagające w rozwijaniu kompetencji kadry nauczającej.

Podział programu "Erasmus+" na obszary: szkolnictwo wyższe, kształcenie i szkolenie zawodowe, edukacja szkolna, młodzież, sport i kształcenie dorosłych jest niewystarczający. Kwalifikacja Seniorów jako "edukujących się dorosłych" uniemożliwia stosowanie specjalnych, kierowanych do tej wyjątkowo ważnej grupy społecznej narzędzi oraz monitorowanie ich skuteczności i funkcjonalności. W ocenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej należy stworzyć specjalną ścieżkę rozwojowo-poznawczą dla europejskich Seniorów.

Inną ofertą, która także mogłaby zostać lepiej dostosowana do potrzeb europejskich Seniorów, są partnerstwa strategiczne, obejmujące pracę w ramach międzynarodowej grupy nad zagadnieniami niezawodowej edukacji dorosłych.

W zakresie przywołanych projektów albo niezależnie od nich warto rozważyć utworzenie "DiscoverEU - Senior", inicjatywy analogicznej do "DiscoverEU", której adresatami są europejscy 18-latkowie. "DiscoverEU - Senior" mogłaby być wspaniałym prezentem dla Seniora przechodzącego na emeryturę w tym niełatwym dla niego okresie.

W związku z Dniem Europy Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się z apelem do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady o podjęcie niezwłocznych, intensywnych prac na rzecz zwiększenia mobilności europejskich Seniorów, tak aby umożliwić im międzynarodową wymianę doświadczeń, poznawanie nowych kultur, nawiązywanie znajomości i przyjaźni.

Apel podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2021.487

Rodzaj: Apel
Tytuł: Podjęcie działań na rzecz zwiększenia mobilności europejskich Seniorów.
Data aktu: 13/05/2021
Data ogłoszenia: 25/05/2021