Litwa-Polska. Wzajemne uznawanie dokumentów uprawniających do podejmowania studiów oraz uznawanie okresów studiów, tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki. Wilno.2020.06.03.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o wzajemnym uznawaniu dokumentów uprawniających do podejmowania studiów oraz uznawaniu okresów studiów, tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki,
podpisana w Wilnie dnia 3 sierpnia 2020 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Litewskiej, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",
-
mając na celu rozwijanie przyjaznych stosunków między obydwoma Państwami,
-
kierując się postanowieniami Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, sporządzonego w Wilnie dnia 26 kwietnia 1994 roku,
-
uwzględniając Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o współpracy w dziedzinach kultury, oświaty i nauki, sporządzoną w Wilnie dnia 17 grudnia 1998 roku,
-
biorąc pod uwagę Konwencję o uznaniu kwalifikacji związanych z uzyskaniem wyższego wykształcenia w Regionie Europejskim, sporządzoną w Lizbonie dnia 11 kwietnia 1997 roku,
-
biorąc pod uwagę Zalecenie Rady z dnia 26 listopada 2018 roku w sprawie propagowania automatycznego wzajemnego uznawania kwalifikacji uzyskanych w ramach kształcenia i szkolenia na poziomie wyższym i średnim II stopnia oraz efektów uczenia się osiągniętych w okresach nauki za granicą,
-
przyjmując do wiadomości ustalenia określone w Deklaracji Bolońskiej "Obszar europejskiego szkolnictwa wyższego" z dnia 19 czerwca 1999 roku,
-
mając na celu wspieranie współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i sztuki,
-
pragnąc ułatwić mobilność studentów oraz pracowników uczelni i instytucji naukowych

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1.
1. 
Umowa określa zasady wzajemnego uznawania:
1)
dokumentów uprawniających do podejmowania studiów wydanych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Republice Litewskiej;
2)
okresów studiów odbytych w uczelniach obu Państw Umawiających się Stron;
3)
tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki, nadanych przez uprawnione uczelnie, a także instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze lub międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "instytucjami naukowymi", w Rzeczypospolitej Polskiej, oraz wydanych lub nadanych przez uprawnione przez państwo uczelnie lub instytucje naukowe w Republice Litewskiej.
2. 
Umowa określa rodzaje dokumentów oraz warunki uprawniające do podejmowania lub kontynuowania studiów oraz uzyskiwania tytułów zawodowych, stopni naukowych lub stopni w zakresie sztuki w uczelniach lub instytucjach naukowych obu Państw Umawiających się Stron.
Artykuł  2.
1. 
Uznawanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych regulują przepisy prawa każdego z Państw Umawiających się Stron.
2. 
Prawo do wykonywania zawodów regulowanych albo podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych regulują przepisy prawa każdego z Państw Umawiających się Stron.
Artykuł  3.
1. 
Świadectwo dojrzałości wydane w Rzeczypospolitej Polskiej oraz brandos atestatas wydane w Republice Litewskiej uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na studia w uczelniach drugiego z Państw Umawiających się Stron.
2. 
Warunki i tryb podejmowania studiów regulują przepisy prawa każdego z Państw Umawiających się Stron.
Artykuł  4.

Okresy studiów odbytych w uczelniach lub instytucjach naukowych jednego z Państw Umawiających się Stron będą uznawane przez uczelnie lub instytucje naukowe drugiego z Państw Umawiających się Stron na podstawie przepisów prawa krajowego.

Artykuł  5.
1. 
Nadany w Rzeczypospolitej Polskiej tytuł zawodowy licencjata, inżyniera albo równorzędny potwierdzający wykształcenie wyższe na tym samym poziomie uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia w Republice Litewskiej.
2. 
Nadany w Republice Litewskiej stopień kwalifikacyjny profesinis bakalauras lub bakalauras lub równoważna mu kwalifikacja uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia w Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Nadany w Rzeczypospolitej Polskiej tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny potwierdzający wykształcenie wyższe na tym samym poziomie uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia trzeciego stopnia w Republice Litewskiej.
4. 
Nadany w Republice Litewskiej stopień kwalifikacyjny magistras lub równoważna mu kwalifikacja uprawnia do ubiegania się o nadanie stopnia naukowego doktora lub stopnia doktora w zakresie sztuki lub o przyjęcie do szkoły doktorskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.
5. 
Nadany w Republice Litewskiej stopień mokslo daktaras lub meno daktaras uprawnia do ubiegania się o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego w zakresie sztuki w Rzeczypospolitej Polskiej.
Artykuł  6.

Umawiające się Strony, uznając wzajemnie dokumenty uprawniające do podejmowania studiów, tytuły zawodowe, stopnie naukowe i stopnie w zakresie sztuki, przyjmują za podstawę Tabelę porównawczą, stanowiącą załącznik do Umowy, jeżeli instytucja uprawniona do podejmowania decyzji w sprawie akademickiego uznawania zagranicznych kwalifikacji w Republice Litewskiej albo przyjmująca uczelnia lub instytucja naukowa w Rzeczypospolitej Polskiej nie stwierdzi zasadniczych różnic.

Artykuł  7.
1. 
Osoba posiadająca tytuł zawodowy, stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki, nadany w jednym z Państw Umawiających się Stron, może posługiwać się tytułem lub stopniem w brzmieniu jakie obowiązuje w tym państwie. Skróty stopni i tytułów mogą być używane w formie przyjętej lub ustalonej w państwie nadania stopnia lub tytułu.
2. 
Osoba posiadająca kwalifikacje I lub II stopnia w zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych uzyskane w Rzeczypospolitej Polskiej, posiada uprawnienia równoważne uprawnieniom wynikającym odpowiednio z nadania stopnia doktora sztuki lub doktora habilitowanego sztuki, i może posługiwać się tymi stopniami zgodnie z ustępem 1.
Artykuł  8.
1. 
W celu sprawnej realizacji Umowy Umawiające się Strony powołają dwustronną Komisję Ekspertów, w której skład wejdzie po trzech członków wskazanych przez każdą z Umawiających się Stron. Każda z Umawiających się Stron przekaże na piśmie drugiej Umawiającej się Stronie listę swoich członków Komisji.
2. 
Komisja Ekspertów może składać propozycje dotyczące zmian Umowy oraz rozpatrywania wszystkich spraw wynikających z realizacji Umowy.
3. 
Posiedzenia Komisji Ekspertów odbywają się na wniosek jednej z Umawiających się Stron, kolejno w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Litewskiej.
Artykuł  9.

Umowa może zostać zmieniona za porozumieniem Umawiających się Stron. Zmiany wymagają formy pisemnej w postaci protokołów, stanowiących integralną część Umowy, które wchodzą w życie w trybie określonym w artykule 10 ustęp 1.

Artykuł  10.
1. 
Umawiające się Strony poinformują się drogą dyplomatyczną o spełnieniu wewnątrzpaństwowych wymogów prawnych niezbędnych dla wejścia w życie Umowy. Umowa wejdzie w życie w pierwszym dniu trzeciego miesiąca następującego po dniu otrzymania noty późniejszej.
2. 
Umowa jest zawarta na okres dziesięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na kolejne dziesięć lat, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem tego okresu. W takim przypadku Umowa traci moc po upływie roku od dnia otrzymania przez drugą Umawiającą się Stronę noty wypowiadającej.
3. 
Z dniem wejścia w życie Umowy traci moc Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o wzajemnym uznawaniu dokumentów uprawniających do podejmowania studiów wyższych oraz uznawaniu okresów studiów, tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni we zakresie sztuki, sporządzona w Wilnie dnia 9 marca 2005 roku.

Umowa została sporządzona w WILNIE, dnia 3 SIERPNIA 2020 roku w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i litewskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

ZAŁĄCZNIK

TABELA PORÓWNAWCZA

RZECZPOSPOLITA POLSKA REPUBLIKA LITEWSKA
Dokumenty uprawniające do podejmowania studiów pierwszego stopnia i studiów jednolitych
Wydawany dokument: Wydawany dokument:
- świadectwo dojrzałości. - brandos atestatas.
Studia pierwszego stopnia
Uzyskany tytuł zawodowy:

- licencjat,

- licencjat pielęgniarstwa,

- licencjat położnictwa,

- inżynier,

- inżynier architekt,

- inżynier architekt krajobrazu,

- inżynier pożarnictwa.

Uzyskany stopień kwalifikacyjny:

- bakalauras (ze wskazaniem kierunku studiów),

- profesinis bakalauras (ze wskazaniem kierunku studiów).

Wydawany dokument:

- dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia oraz suplement do dyplomu

Wydawany dokument:

- profesinio bakalauro diplomas oraz suplement do dyplomu,

- bakalauro diplomas oraz suplement do dyplomu.

Studia drugiego stopnia
Uzyskany tytuł zawodowy: Uzyskany stopień kwalifikacyjny:
- magister,

- magister edukacji,

- magistras (ze wskazaniem kierunku studiów),

- teologijos licenciatas.

- magister pielęgniarstwa,

- magister położnictwa,

- magister inżynier,

- magister inżynier architekt,

- magister inżynier architekt krajobrazu,

- magister inżynier pożarnictwa,

- magister sztuki.

Wydawany dokument:

- dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia oraz suplement do dyplomu.

Wydawany dokument:

- magistro diplomas oraz suplement do dyplomu.

Jednolite studia magisterskie
Uzyskany tytuł zawodowy: Uzyskany stopień kwalifikacyjny:
- magister,

- magister farmacji,

- magister sztuki,

- magister edukacji,

- magister inżynier,

- magister inżynier architekt,

- magister pielęgniarstwa,

- magister położnictwa,

- lekarz,

- lekarz dentysta,

- lekarz stomatolog,

- lekarz weterynarii.

- magistras

(ze wskazaniem kierunku studiów).

Wydawany dokument:

- dyplom ukończenia jednolitych studiów magisterskich oraz suplement do dyplomu.

Wydawany dokument:

- magistro diplomas

oraz suplement do dyplomu.

Stopnie naukowe i stopnie w zakresie sztuki
Uzyskany stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki:

- doktor nauk,

- doktor sztuki

Uzyskany stopień:

- mokslo daktaras,

- meno daktaras.

Wydawany dokument:

- dyplom doktorski

Wydawany dokument:

- mokslo daktaro diplomas,

- meno daktaro diplomas.

Uzyskany stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki:

- doktor habilitowany nauk,

- doktor habilitowany sztuki

Wydawany dokument:

- dyplom habilitacyjny.

-

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2021.129

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Litwa-Polska. Wzajemne uznawanie dokumentów uprawniających do podejmowania studiów oraz uznawanie okresów studiów, tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki. Wilno.2020.06.03.
Data aktu: 03/08/2020
Data ogłoszenia: 08/02/2021
Data wejścia w życie: 01/01/2021