Umowa o współpracy w dziedzinie obronności. Warszawa.2018.04.18.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Islamskiej Republiki Pakistanu o współpracy w dziedzinie obronności,
sporządzona w Warszawie dnia 18 kwietnia 2018 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Islamskiej Republiki Pakistanu, zwane dalej indywidualnie "Stroną" i wspólnie "Stronami",

Pragnąc wzmocnić różne formy współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Islamską Republiką Pakistanu,

Dążąc do pogłębienia swoich dobrych i serdecznych stosunków,

Posiadając wspólny interes w działaniu na rzecz międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa,

Postępując zgodnie ze swoimi prawami wewnętrznymi, zasadami prawa międzynarodowego oraz ze swoimi międzynarodowymi zobowiązaniami,

Uzgodniły, co następuje:

ARTYKUŁ  1

Przepisy ogólne

1.1
Niniejsza Umowa zawiera ogólne przepisy dotyczące współpracy w dziedzinie obronności między Stronami, która będzie oparta na zasadach równości, partnerstwa i wzajemnych korzyści.
1.2
Organami wykonawczymi w celach stosowania niniejszej Umowy będą:
1.2.1
w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej: Minister Obrony Narodowej,
1.2.2
w imieniu Rządu Islamskiej Republiki Pakistanu: Ministerstwo Obrony.
ARTYKUŁ  2

Definicje

2.1
Dla celów niniejszej Umowy, wyrażenie:
2.1.1
"personel wojskowy" oznacza członków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Islamskiej Republiki Pakistanu;
2.1.2
"personel cywilny" oznacza pracowników Sił Zbrojnych i ministerstw właściwych do spraw obrony Rzeczypospolitej Polskiej i Islamskiej Republiki Pakistanu;
2.1.3
"Strona wysyłająca" oznacza Stronę wysyłającą swój personel wojskowy i cywilny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo Islamskiej Republiki Pakistanu zgodnie z przepisami niniejszej Umowy;
2.1.4
"Strona przyjmująca" oznacza Stronę przyjmującą personel wojskowy i cywilny Strony wysyłającej zgodnie z przepisami niniejszej Umowy.
ARTYKUŁ  3

Obszary i formy współpracy w dziedzinie obronności

3.1
Współpraca w dziedzinie obronności między Stronami obejmuje następujące obszary:
3.1.1
misje pokojowe i humanitarne oraz inne wojskowe operacje organizacji międzynarodowych;
3.1.2
organizacja sił zbrojnych, łącznie ze strukturą jednostek wojskowych i polityką zarządzania personelem;
3.1.3
wsparcie logistyczne na potrzeby sił zbrojnych;
3.1.4
szkolnictwo wojskowe i szkolenie personelu wojskowego;
3.1.5
ćwiczenia wojskowe;
3.1.6
prawo i ekonomia w dziedzinie obronności;
3.1.7
historia wojska i muzea wojskowe.
3.2
Współpraca w dziedzinie obronności między Stronami będzie przeprowadzana w następujących formach:
3.2.1
wymiana informacji, dokumentacji i materiałów szkoleniowych;
3.2.2
wymiana wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas misji i operacji, o których mowa w ustępie 1 punkt 1;
3.2.3
spotkania Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Obrony Islamskiej Republiki Pakistanu, ich przedstawicieli, a także, na uprzedni wniosek, innych reprezentantów Stron;
3.2.4
udział personelu wojskowego i cywilnego w kursach szkoleniowych, seminariach, konferencjach i sympozjach, łącznie z wymianą instruktorów, wykładowców, stażystów i studentów reprezentujących wojskowe instytucje Stron;
3.2.5
udział obserwatorów w ćwiczeniach wojskowych;
3.2.6
rozmowy na poziomie sztabowym i eksperckim w uprzednio uzgodnionych terminach i miejscach;
3.2.7
wymiana eksponatów z muzeów wojskowych.
3.3
W zależności od potrzeb, organy wykonawcze w celach stosowania niniejszej Umowy będą się wzajemnie konsultować w odniesieniu do zagadnień dotyczących stosowania niniejszej Umowy.
ARTYKUŁ  4

Status personelu wojskowego i cywilnego

4.1
Podczas pobytu na terytorium Strony przyjmującej, personel wojskowy i cywilny Strony wysyłającej będzie przestrzegał praw, regulacji, zwyczajów i tradycji Strony przyjmującej i powstrzyma się od jakiejkolwiek działalności niezgodnej z duchem niniejszej Umowy, w szczególności od jakiejkolwiek działalności politycznej. Obowiązkiem Strony wysyłającej jest podjęcie w tym celu wszelkich niezbędnych środków.
4.2
Na terytorium Strony przyjmującej władze wojskowe Strony wysyłającej będą miały prawo do sprawowania pełnej jurysdykcji karnej i dyscyplinarnej w stosunku do własnego personelu wojskowego i cywilnego. Uprawnienie to obejmuje prawo do repatriowania w razie potrzeby na własny koszt członków swojego personelu z terytorium Strony przyjmującej.
4.3
Strony będą niezwłocznie rozwiązywać we wzajemnie dogodny sposób w drodze dyplomatycznej jakiekolwiek sprawy związane ze stosowaniem niniejszego artykułu, w których może zachodzić zbieżność jurysdykcji, a także roszczenia stron trzecich.
ARTYKUŁ  5

Finansowanie oficjalnych wizyt

5.1
Finansowanie oficjalnych wizyt w ramach niniejszej Umowy będzie przeprowadzane zgodnie z następującymi zasadami:
5.1.1
Strona wysyłająca zapewni i pokryje koszty:
5.1.1.1
międzynarodowej podróży do terytorium Strony przyjmującej i z powrotem,
5.1.1.2
wymaganego ubezpieczenia osobowego, łącznie z ubezpieczeniem zdrowotnym i od nieszczęśliwych wypadków,
5.1.1.3
dokumentów wymaganych przez Stronę przyjmującą do wjazdu na jej terytorium i do jej opuszczenia;
5.1.2
Strona przyjmująca zapewni i pokryje koszty:
5.1.2.1
zakwaterowania i wyżywienia,
5.1.2.2
programu kulturalnego w czasie wizyty,
5.1.2.3
usług transportu wewnętrznego w ramach programu wizyty;
5.2
W nagłych przypadkach Strona przyjmująca czasowo pokryje koszty usług zdrowotnych, łącznie z kosztami hospitalizacji i opieki dentystycznej. Koszty takie Strona wysyłająca zwróci Stronie przyjmującej w ciągu trzydziestu dni od otrzymania odpowiednich rachunków.
5.3
Inne sposoby podziału kosztów niż te, o których mowa w ustępach 1 i 2, mogą być określane i stosowane przez Strony wyłącznie w drodze odrębnych umów.
5.4
Ustalenia finansowe dotyczące formy współpracy w dziedzinie obronności, o której mowa w artykule 3 ustęp 2 punkt 4 będą określane w odrębnych umowach lub porozumieniach.
ARTYKUŁ  6

Ochrona wymienianych informacji niejawnych

Ochrona informacji niejawnych wymienianych między Stronami i odnoszących się do przedmiotu niniejszej Umowy będzie określona w odrębnej umowie.

ARTYKUŁ  7

Zmiany

Niniejsza Umowa może być zmieniana w jakimkolwiek czasie poprzez wzajemną zgodę Stron wyrażoną na piśmie. Zmiany będą tworzyły integralną część niniejszej Umowy i wejdą w życie w sposób określony w artykule 9 ustęp 1.

ARTYKUŁ  8

Rozstrzyganie sporów

Wszelkie spory między Stronami dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszej Umowy będą rozstrzygane przez Strony wyłącznie w drodze konsultacji i negocjacji.

ARTYKUŁ  9

Przepisy końcowe

9.1
Niniejsza Umowa wejdzie w życie w dniu otrzymania drugiej z dwóch notyfikacji, przesłanych w drodze dyplomatycznej, w których Umawiające się Strony wzajemnie powiadomią się o wypełnieniu swoich wewnętrznych procedur prawnych, wymaganych do wejścia niniejszej Umowy w życie.
9.2
Niniejsza Umowa pozostanie w mocy przez okres pięciu lat i jej obowiązywanie będzie automatycznie przedłużane na takie same okresy, chyba że zostanie ona wypowiedziana zgodnie z ustępem 3.
9.3
Każda Strona może wypowiedzieć niniejszą Umowę poprzez notę wyrażającą jej wolę wypowiedzenia niniejszej Umowy przesłaną drugiej Stronie w drodze dyplomatycznej. W takim przypadku Umowa ulegnie rozwiązaniu sto osiemdziesiąt dni po dacie otrzymania noty o wypowiedzeniu. Postanowienia niniejszej Umowy będą nadal stosowane w odniesieniu do działań podejmowanych w trakcie okresu obowiązywania niniejszej Umowy aż do ich zakończenia, chyba że Strony uzgodnią inaczej.
9.4
Postanowienia artykułu 6 pozostaną w mocy przez okres 3 lat od wygaśnięcia niniejszej Umowy, chyba że Strony uzgodnią inaczej.

Sporządzono w Warszawie dnia 18 kwietnia 2018 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, w językach polskim i angielskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2019.91

Rodzaj: Umowa
Tytuł: Umowa o współpracy w dziedzinie obronności. Warszawa.2018.04.18.
Data aktu: 18/04/2018
Data ogłoszenia: 25/01/2019
Data wejścia w życie: 15/12/2018