Umowa o ustanowieniu Wspólnej Komisji Międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej. Algieria.2017.11.25.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o ustanowieniu Wspólnej Komisji Międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej,
podpisana w Algierze dnia 25 listopada 2017 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, zwane dalej "Stronami",

biorąc pod uwagę więzi przyjaźni łączące obydwa narody - polski i algierski,

uwzględniając komplementarność potencjału gospodarczego obydwu Państw w różnych dziedzinach gospodarki,

pragnąc rozwijać więzi współpracy i partnerstwa między instytucjami i przedsiębiorcami obydwu Państw w obszarze gospodarczym, handlowym, kulturalnym, naukowym i technicznym w oparciu o wspólne interesy i w poszanowaniu zasady równości,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony postanawiają ustanowić Wspólną Komisję do spraw współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej, zwaną dalej "Wspólną Komisją".

Artykuł  2

Wspólna Komisja odpowiedzialna jest, zgodnie z prawem i przepisami obowiązującymi w każdym z obydwu Państw, za następujące działania:

1)
badanie możliwości rozwoju projektów współpracy i partnerstwa między instytucjami obydwu Państw w obszarze gospodarczym, handlowym, naukowym i technicznym;
2)
dokonywanie przeglądu i ocenę projektów współpracy proponowanych przez instytucje obydwu Państw w obszarach wymienionych powyżej;
3)
analizowanie stanu zaawansowania projektów proponowanych podczas posiedzeń Wspólnej Komisji oraz formułowanie propozycji mających na celu rozwiązanie ewentualnych przeszkód, które mogą utrudniać realizację wybranych projektów współpracy;
4)
sprzyjanie projektom partnerstwa gospodarczego i inwestycji bezpośrednich między przedsiębiorcami z różnych sektorów gospodarki;
5)
promowanie zawierania porozumień dwustronnych między instytucjami obydwu Państw zaangażowanymi we wdrażanie projektów współpracy;
6)
sporządzanie podczas każdego posiedzenia Wspólnej Komisji bilansu współpracy

i dwustronnego partnerstwa w wyżej wymienionych obszarach.

Artykuł  3

Wspólnej Komisji będzie współprzewodniczył członek Rządu wybrany przez każdą ze Stron, a w jej składzie znajdą się osoby reprezentujące obszary współpracy będące przedmiotem zainteresowania.

Artykuł  4

Wspólna Komisja zbierać się będzie na posiedzeniach odbywających się co dwa lata, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, z zachowaniem możliwości wcześniejszego zwoływania jej posiedzeń w uzasadnionych przypadkach.

Artykuł  5

Termin oraz miejsce posiedzeń Wspólnej Komisji są ustalane drogą dyplomatyczną, w drodze wzajemnego porozumienia, z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Artykuł  6
1. 
Z posiedzeń Wspólnej Komisji sporządza się protokół podpisywany przez współprzewodniczących Wspólnej Komisji.
2. 
Strony dokonują wymiany - drogą dyplomatyczną - proponowanego projektu protokołu przed zwołaniem posiedzenia Wspólnej Komisji.
3. 
Inicjatywę przedstawienia projektu protokołu podejmuje Strona, która będzie gospodarzem posiedzenia Wspólnej Komisji.
Artykuł  7
1. 
Wspólna Komisja może, w razie potrzeby, ustanowić stałe lub tymczasowe międzysektorowe podkomisje, które zbierać się będą w okresach między posiedzeniami Wspólnej Komisji.
2. 
Podkomisje składają sprawozdanie Wspólnej Komisji podczas jej posiedzenia; Wspólna Komisja może zatwierdzić, zmienić lub odrzucić sprawozdania podkomisji.
Artykuł  8
1. 
Strony postanawiają powołać Wspólny Komitet Monitorujący realizację decyzji podjętych przez Wspólną Komisję.
2. 
Wspólny Komitet Monitorujący zbiera się corocznie, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.
3. 
Wspólny Komitet Monitorujący bada stan realizacji decyzji podjętych przez Wspólną Komisję w każdym z sektorów oraz wniosków podkomisji, zanim zostaną one przedstawione na posiedzeniu plenarnym Wspólnej Komisji.
Artykuł  9

Każda ze Stron ponosi we własnym zakresie koszty związane z udziałem jej przedstawicieli w posiedzeniach Wspólnej Komisji.

Artykuł  10

Ewentualne rozbieżności dotyczące interpretacji postanowień niniejszej Umowy będą rozstrzygane przez obydwie Strony w drodze dialogu, drogą dyplomatyczną.

Artykuł  11
1. 
Niniejsza Umowa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po późniejszej notyfikacji, w której Strony powiadomiły się wzajemnie - na piśmie i wykorzystując drogę dyplomatyczną - o zakończeniu wewnętrznych procedur niezbędnych do wejścia jej w życie.
2. 
Niniejsza Umowa zawarta jest na okres 10 lat. Będzie ona automatycznie przedłużana na kolejne takie same okresy, chyba że jedna ze Stron powiadomi drugą Stronę na piśmie - z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem - o zamiarze wypowiedzenia Umowy.
Artykuł  12

Za zgodą obydwu Stron, do niniejszej Umowy mogą zostać wprowadzone zmiany. Wprowadzone zmiany wejdą w życie zgodnie z postanowieniami Artykułu 11 ustęp 1 niniejszej Umowy.

Artykuł  13

W dniu wejścia w życie niniejszej Umowy zastąpi ona Umowę między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Algierskiej Republiki Demokratycznej

i Ludowej o utworzeniu Komitetu Mieszanego do spraw współpracy gospodarczej

i naukowo-technicznej, sporządzoną w Algierze w dniu 21 sierpnia 1973 r.

Na dowód czego, niżej podpisani, odpowiednio upoważnieni przez swoje Rządy, podpisali niniejszą Umowę.

Sporządzono w Algierze dnia 25 listopada 2017 r., w dwóch egzemplarzach, w językach: polskim, arabskim i francuskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne.

W przypadku rozbieżności dotyczących interpretacji postanowień niniejszej Umowy, tekst w języku francuskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2019.52

Rodzaj: Umowa
Tytuł: Umowa o ustanowieniu Wspólnej Komisji Międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej. Algieria.2017.11.25.
Data aktu: 25/11/2017
Data ogłoszenia: 18/01/2019
Data wejścia w życie: 01/10/2018