Panama-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki. Warszawa.2016.07.29.

UMOWA
między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Panamy o współpracy w dziedzinie turystyki,
sporządzona w Warszawie dnia 29 lipca 2016 r.

Rzeczpospolita Polska i Republika Panamy, zwane dalej "Stronami",

- świadome znaczenia turystyki dla rozwoju gospodarczego i społecznego Stron,

- pragnąc przyczyniać się do dalszego rozwijania przyjacielskich stosunków pomiędzy narodami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Panamy,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą sprzyjać rozwojowi współpracy w dziedzinie turystyki, która będzie realizowana zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy i prawem obowiązującym w obu państwach.

Artykuł  2

Strony będą popierać nawiązywanie i rozwój współpracy między polskimi a panamskimi przedsiębiorcami i organizacjami, uczestniczącymi w rozwoju turystyki międzynarodowej.

Artykuł  3

Współpraca, o której mówi niniejsza umowa, będzie się odbywała w szczególności poprzez:

1)
wymianę materiałów informacyjnych i promocyjnych;
2)
udział w targach i wystawach turystycznych oraz różnego rodzaju konferencjach poświęconych zagadnieniom turystycznym, organizowanym na terytorium państw obu Stron;
3)
organizację podróży zapoznawczych dla przedstawicieli organizacji turystycznych, biur podróży, dziennikarzy i środków masowego przekazu w celu zapoznania się z potencjałem turystycznym obu państw.
Artykuł  4

Strony będą popierać wymianę informacji w zakresie:

1)
doświadczeń z realizacji planów promocji turystyki;
2)
aktów prawnych regulujących działalność turystyczną;
3)
statystyki turystycznej;
4)
kształcenia pracowników w dziedzinie turystyki, w tym programów edukacyjnych i szkoleniowych;
5)
imprez targowych, wystaw i konferencji, o których mowa w Artykule 3.
Artykuł  5

Strony będą zachęcać do współpracy bezpośredniej pomiędzy szkołami, instytucjami i firmami, które zajmują się podnoszeniem kwalifikacji kadr dla potrzeb turystyki.

Artykuł  6

Każda ze Stron będzie sprzyjać powstawaniu na swoim terytorium ośrodków informacji turystycznej drugiej Strony.

Artykuł  7

Strony będą wymieniać informacje i dzielić się doświadczeniami związanymi z ich udziałem w pracach międzynarodowych organizacji turystycznych.

Artykuł  8
1. 
Organami właściwymi w sprawach realizacji postanowień niniejszej Umowy są:

Ze strony polskiej - Minister Sportu i Turystyki,

Ze strony panamskiej - Panamski Urząd Turystyki.

2. 
O każdej zmianie organów, o których mowa w ustępie 1, Strony niezwłocznie poinformują się drogą dyplomatyczną.
Artykuł  9

Wszelkie rozbieżności dotyczące interpretacji i stosowania niniejszej Umowy będą rozstrzygane przez obie Strony w drodze negocjacji albo konsultacji.

Artykuł  10
1. 
Niniejsza Umowa nie narusza praw i zobowiązań wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.
2. 
Niniejsza Umowa nie narusza praw i zobowiązań Stron wynikających z umów międzynarodowych, stronami których są Rzeczpospolita Polska lub Republika Panamy oraz z ich przynależności do organizacji międzynarodowych.
Artykuł  11
1. 
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem Państwa każdej ze Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Umowa wejdzie w życie z dniem otrzymania noty późniejszej.
2. 
Umowa zawarta jest na czas nieoznaczony, chyba że jedna ze Stron wypowie ją w drodze notyfikacji z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem.
3. 
Zmiany i uzupełnienia do niniejszej Umowy mogą być wprowadzone w drodze porozumienia Stron w formie pisemnej. Wejdą one w życie w trybie określonym w ust. 1 i będą stanowić integralną część Umowy.
4. 
Wypowiedzenie Umowy nie będzie miało wpływu na plany i przedsięwzięcia rozpoczęte w czasie jej obowiązywania, aż do czasu ich zakończenia, chyba że Strony uzgodnią inaczej.

Sporządzono w Warszawie, dnia 29 lipca 2016 roku, w dwóch egzemplarzach w językach polskim i hiszpańskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2017.813

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Panama-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki. Warszawa.2016.07.29.
Data aktu: 29/07/2016
Data ogłoszenia: 22/08/2017
Data wejścia w życie: 30/05/2017