Japonia-Polska. Porozumienie w sprawie Programu "Zwiedzaj i Pracuj". Tokio.2015.02.27.

POROZUMIENIE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Japonii w sprawie Programu "Zwiedzaj i Pracuj",
podpisane w Tokio dnia 27 lutego 2015 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rząd Japonii, (zwane dalej "Stronami", a każdy z osobna "Stroną"),

W duchu promowania bliższej współpracy pomiędzy dwoma krajami, oraz

Pragnąc zapewnić szersze możliwości dla swoich obywateli, w szczególności osób młodych, docenienia kultury i sposobu życia w drugim państwie, w celu promowania wzajemnego zrozumienia pomiędzy dwoma krajami,

Uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Każda ze Stron wyda obywatelowi drugiego Państwa (zwanego dalej "Państwem wysyłającym"), posiadającemu miejsce zamieszkania w tym państwie, wolną od opłat, stosowną wizę.
2.
Każda ze Stron wyda wizę, o której mowa w punkcie 1, jeśli obywatel, o którym mowa w punkcie 1, spełnia wszystkie poniższe warunki, a Strona uważa to za stosowne:
(a)
ma zamiar przekroczyć granicę drugiego Państwa (zwanego dalej "Państwem przyjmującym") w szczególności w celu wypoczynkowym;
(b)
w dniu złożenia wniosku ma od osiemnastu (18) do trzydziestu (30) lat włącznie;
(c)
nie towarzyszą mu osoby, będące na jego utrzymaniu;
(d)
posiada ważny paszport oraz bilet powrotny, lub wystarczające środki finansowe do nabycia takiego biletu;
(e)
posiada stosowne środki finansowe na swoje utrzymanie w Państwie przyjmującym w początkowym okresie pobytu;
(f)
ma zamiar opuścić terytorium Państwa przyjmującego po zakończeniu okresu pobytu, nie zmieniając statusu swojego pobytu w trakcie jego trwania;
(g)
nie otrzymał dotychczas wizy zezwalającej na pobyt w Państwie przyjmującym w charakterze uczestnika Programu "Zwiedzaj i Pracuj";
(h)
spełnia wszelkie wymogi zdrowotne, określone w prawie Strony;
(i)
posiada ubezpieczenie zdrowotne w wystarczającym zakresie;
(j)
nie figuruje w rejestrze osób karanych; oraz
(k)
będzie przestrzegać przepisów prawnych, obowiązujących w Państwie przyjmującym w trakcie swojego pobytu w Państwie przyjmującym.
Artykuł  2

Każda ze Stron zezwoli obywatelom Państwa wysyłającego na ubieganie się o wizę w celu pobytu w Państwie przyjmującym w charakterze uczestnika Programu "Zwiedzaj i Pracuj" w ambasadzie Państwa przyjmującego, znajdującej się w Państwie wysyłającym. W przypadku, w którym będzie to konieczne, osoby ubiegające się o wizę odbędą rozmowę z przedstawicielami ambasady w celu ustalenia spełnienia kryteriów do udziału w Programie.

Artykuł  3

Każda ze Stron zezwoli obywatelom Państwa wysyłającego, posiadających ważne wizy, na pobyt w Państwie przyjmującym w charakterze uczestnika Programu "Zwiedzaj i Pracuj" na okres jednego roku od daty wjazdu i zezwoli im na podjęcie zatrudnienia bez uzyskania zezwolenia na pracę o charakterze dodatkowym w stosunku do pobytu wypoczynkowego, w celu uzupełnienia zasobów finansowych przeznaczonych na podróż, zgodnie z przepisami prawnymi Państwa przyjmującego.

Artykuł  4

Każda ze Stron określi corocznie liczbę wiz, o których mowa w Artykule 1, obywatelom Państwa wysyłającego i powiadomi drugą Stronę o tym drogą dyplomatyczną.

Artykuł  5

Obywatele każdej ze Stron, którzy przekroczyli granicę Państwa przyjmującego w charakterze uczestników Programu "Zwiedzaj i Pracuj", będą przestrzegać przepisów prawnych, obowiązujących w Państwie przyjmującym w trakcie pobytu w tym Państwie.

Artykuł  6

Postanowienia niniejszego Porozumienia będą realizowane zgodnie z obowiązującymi w danym państwie przepisami prawnymi.

Artykuł  7
1.
Strony powiadomią się wzajemnie, na piśmie, o zakończeniu stosownych procedur wewnętrznych, koniecznych dla wejścia w życie Porozumienia. Porozumienie wejdzie w życie trzydziestego dnia po dacie otrzymania noty późniejszej.
2.
Wszelkie spory, mogące wynikać w związku z interpretacją niniejszego Porozumienia będą rozwiązywane drogą dyplomatyczną.
3.
Postanowienia niniejszego Porozumienia mogą, w dowolnym czasie, być przedmiotem konsultacji pomiędzy Stronami, prowadzonych drogą dyplomatyczną.
4.
Zmiany w niniejszym Porozumieniu mogą być negocjowane przez Strony w dowolnym czasie. Zmiany te zostaną przyjęte w formie pisemnej.
5.
Każda ze Stron może czasowo zawiesić, w całości lub w części, realizację powyższych postanowień ze względu na prowadzoną politykę państwa. Każde takie zawieszenie będzie bezzwłocznie notyfikowane drugiej Stronie drogą dyplomatyczną.
6.
Każda ze Stron może rozwiązać niniejsze Porozumienie drogą dyplomatyczną, na piśmie, z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia.
7.
Niezależnie od rozwiązania niniejszego Porozumienia lub zawieszenia realizacji którychkolwiek z jego postanowień, o ile Strony nie zdecydują inaczej, drogą dyplomatyczną, każda ze Stron pozytywnie rozpatrzy wniosek o przekroczenie granicy lub pobyt obywatela Państwa wysyłającego, który, w momencie rozwiązania lub zawieszenia Porozumienia, posiada już ważną wizę, uprawniającą do pobytu w Państwie przyjmującym w charakterze uczestnika Programu "Zwiedzaj i Pracuj" lub jest uprawniony do pobytu w Państwie przyjmującym, zgodnie z Artykułem 3.
NA DOWÓD CZEGO, niżej podpisani, będąc należycie umocowani przez odpowiednie Strony, podpisali niniejsze Porozumienie.

Sporządzono w Tokio, dnia 27 lutego 2015 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, japońskim i angielskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc. W razie rozbieżności przy interpretacji za rozstrzygający uważany będzie tekst w języku angielskim.

Zmiany w prawie

Komisja senacka za zmianą obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomenduje przyjęcie bez poprawek zmian w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2015.998

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Japonia-Polska. Porozumienie w sprawie Programu "Zwiedzaj i Pracuj". Tokio.2015.02.27.
Data aktu: 27/02/2015
Data ogłoszenia: 12/10/2015
Data wejścia w życie: 11/07/2015