Ustanowienie Programu wspierania jednostek naukowych zaangażowanych w rozwój europejskiej infrastruktury badawczej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych w ramach konsorcjów CLARIN ERIC i ESS-ERIC.

KOMUNIKAT
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 30 czerwca 2014 r.
o ustanowieniu Programu wspierania jednostek naukowych zaangażowanych w rozwój europejskiej infrastruktury badawczej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych w ramach konsorcjów CLARIN ERIC i ESS-ERIC

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615, z późn. zm.) ogłasza się, co następuje:
Ustanawia się z dniem 10 lipca 2014 r. Program wspierania jednostek naukowych zaangażowanych w rozwój europejskiej infrastruktury badawczej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych w ramach konsorcjów CLARIN ERIC i ESS-ERIC, stanowiący załącznik do komunikatu.

ZAŁĄCZNIK

PROGRAM WSPIERANIA JEDNOSTEK NAUKOWYCH ZAANGAŻOWANYCH W ROZWÓJ EUROPEJSKIEJ INFRASTRUKTURY BADAWCZEJ W OBSZARZE NAUK HUMANISTYCZNYCH I SPOŁECZNYCH W RAMACH KONSORCJÓW CLARIN ERIC I ESS-ERIC

I. 1. Celem Programu wspierania jednostek naukowych zaangażowanych w rozwój europejskiej infrastruktury badawczej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych w ramach konsorcjów CLARIN ERIC i ESS-ERIC, zwanego dalej "programem", jest zwiększenie aktywności oraz wzmocnienie i konsolidacja potencjału naukowego jednostek naukowych zaangażowanych w realizację zadań podejmowanych przez konsorcja na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej CLARIN ERIC i ESS-ERIC, których członkiem jest Polska, zwane dalej "konsorcjami ERIC".

2. W ramach programu mogą być finansowane zadania, których realizacja służy osiągnięciu statutowych celów konsorcjów ERIC, obejmujące:

1) prace nad rozwojem metodologii badawczej;

2) gromadzenie i opracowanie danych niezbędnych do realizacji programu badawczego;

3) upowszechnianie wyników badań realizowanych w programie badawczym;

4) udział w spotkaniach gremiów powołanych w ramach konsorcjów ERIC.

3. Środki finansowe w ramach programu mogą zostać przyznane na:

1) pokrycie planowanych kosztów realizacji zadań, o których mowa w ust. 2, albo

2) refundację kosztów realizacji zadań, o których mowa w ust. 2, poniesionych w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

4. W ramach programu nie mogą być finansowane zadania, które są już finansowane ze środków finansowych na naukę lub ze środków europejskich.

5. Zadania, o których mowa w ust. 2, są finansowane ze środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie programów i przedsięwzięć ustanawianych przez ministra właściwego do spraw nauki.

II. O przyznanie środków finansowych w ramach programu mogą ubiegać się jednostki naukowe, o których mowa w art. 2 pkt 9 lit. a-d ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwane dalej "jednostkami", reprezentujące konsorcjum naukowe w rozumieniu art. 2 pkt 12 tej ustawy, zawiązane w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia w ramach konsorcjum ERIC, obejmującego konsolidację krajowego potencjału naukowego w danej dziedzinie nauki.

III. 1. Środki finansowe w ramach programu są przyznawane w drodze naboru wniosków ogłoszonego przez ministra właściwego do spraw nauki.

2. Ogłoszenie o naborze wniosków jest zamieszczane na stronie podmiotowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Biuletynie Informacji Publicznej.

3. Ogłoszenie o naborze wniosków zawiera:

1) przedmiot naboru wniosków;

2) termin i sposób składania wniosków;

3) warunki udziału w naborze wniosków i podmioty uprawnione do ubiegania się o przyznanie środków finansowych w ramach programu;

4) kryteria oceny wniosków;

5) wzór wniosku;

6) wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku.

4. Do oceny są kierowane wnioski spełniające wymagania formalne określone w ogłoszeniu o naborze wniosków. Wnioski niespełniające wymagań formalnych są zwracane wnioskodawcy z informacją o przyczynach zwrotu oraz o możliwości uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji.

5. Środki finansowe w ramach programu są przyznawane jednostce na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw nauki.

6. Środki finansowe w ramach programu są przekazywane jednostce na podstawie umowy określającej warunki i terminy ich przekazania, wydatkowania i rozliczenia.

1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 248, poz. 1483).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2014.542

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Ustanowienie Programu wspierania jednostek naukowych zaangażowanych w rozwój europejskiej infrastruktury badawczej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych w ramach konsorcjów CLARIN ERIC i ESS-ERIC.
Data aktu: 30/06/2014
Data ogłoszenia: 09/07/2014
Data wejścia w życie: 10/07/2014