Kolumbia-Polska. Memorandum o Porozumieniu o wojskowo-przemysłowej współpracy technicznej. Bogota.2010.07.29.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Obrony Narodowej Republiki Kolumbii o wojskowo-przemysłowej współpracy technicznej,
podpisane w Bogocie dnia 29 lipca 2010 r.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU

MIĘDZY

MINISTREM OBRONY NARODOWEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A

MINISTREM OBRONY NARODOWEJ REPUBLIKI KOLUMBII

O

WOJSKOWO-PRZEMYSŁOWEJ WSPÓŁPRACY TECHNICZNEJ

Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Obrony Narodowej Republiki Kolumbii, zwani dalej "Stronami",

- uwzględniając to, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydent Republiki Kolumbii podpisali w 2002 r. Wspólną Deklarację,

- uznając kooperację w dziedzinie obronności za istotny element bezpieczeństwa i stabilizacji o szczególnym znaczeniu dla współpracy;

- podkreślając wzajemne porozumienie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Kolumbii i potrzebę rozwoju wszechstronnej współpracy, zwłaszcza w ważnej dziedzinie przemysłu obronnego,

Postanowili, co następuje:

Artykuł  1

Cel

Strony pragną stworzyć międzyinstytucjonalną strukturę do rozwoju współpracy w dziedzinie konwencjonalnej technologii obronnej w celu wzmocnienia zdolności obronnych poprzez lepsze wykorzystanie istniejących zasobów. W tym względzie i mając na celu wzmocnienie zdolności przemysłu obronnego Strony będą podejmować starania w zakresie promocji współpracy w badaniach, rozwoju, produkcji, nowych technologii i dostępu do materiałów obronnych.

Artykuł  2

Obszary współpracy

Współpraca między Stronami będzie obejmować, między innymi, następujące obszary:

2.1
Transfer technologii i wsparcie techniczne dla potrzeb wytwarzania uzbrojenia, amunicji i materiałów wybuchowych;
2.2
Sprawy związane z funkcjonowaniem organów związanych z obronnością w obu Państwach oraz dialog między wojskowymi instytucjami badawczymi;
2.3
Współpracę w dziedzinie wzajemnego wykorzystania umiejętności w obszarze badań i oceny związanych z obronnością;
2.4
Wymianę informacji i opinii w dziedzinie polityki zbrojeniowej;
2.5
Badania i rozwój dla potrzeb produkcji i dostęp do materiałów obronnych, wspierane przez inicjatywy obydwu Stron zmierzające do zwiększenia udziału przemysłów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kolumbii.
Artykuł  3

Środki współpracy

Współpraca określona w artykule 2 będzie przeprowadzana na podstawie szczegółowych porozumień zawieranych przez upoważnionych przedstawicieli Stron. Współpraca ta będzie wykonywana zgodnie z prawem Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kolumbii.

Artykuł  4

Kwestie administracyjne

Organami właściwymi w sprawie koordynacji i nadzoru nad wykonywaniem niniejszego Memorandum o Porozumieniu są:

- ze Strony Rzeczypospolitej Polskiej: Minister Obrony Narodowej we współpracy z ministrem właściwym do spraw gospodarki;

- ze Strony Republiki Kolumbii: Minister Obrony Narodowej i Generalne Dowództwo Sił Zbrojnych.

Artykuł  5

Bezpieczeństwo

Strony zgadzają się, że działania podejmowane na podstawie niniejszego Memorandum będą podlegały przepisom odrębnej umowy o ochronie informacji niejawnych.

Artykuł  6

Sprzedaż na rzecz stron trzecich

6.1
Sprzedaż na rzecz stron trzecich wspólnie uzyskanych opracowań i sprzętu będzie wymagała uprzedniej zgody obu Stron.
6.2
Udzielanie licencji na produkcję wspólnie uzyskanych opracowań i sprzętu w trzecim państwie będzie wymagała zgody obu Stron.
6.3
Dostęp państw trzecich do opracowań i sprzętu wspólnie uzyskanego na mocy niniejszego Memorandum o Porozumieniu będzie regulowany przez odrębne porozumienia.
Artykuł  7

Zobowiązania finansowe

Niniejsze Memorandum o Porozumieniu nie stwarza zobowiązań finansowych dla Stron oprócz tych, które dotyczą niezbędnych kosztów administracyjnych wykonywania niniejszego Memorandum o Porozumieniu.

Artykuł  8

Spotkania i wymiana informacji

8.1
Strony, jeżeli będzie to możliwe, będą przeprowadzać coroczne spotkania naprzemiennie w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Kolumbii pod przewodnictwem państwa goszczącego w celu określenia i uszczegółowienia obszarów współpracy oraz przygotowania i zatwierdzenia harmonogramów prac.
8.2
Jeżeli coroczne spotkanie nie będzie mogło być przeprowadzone, Strony wymienią niezbędne informacje poprzez organy, o których mowa w artykule 4.
Artykuł  9

Rozstrzyganie sporów

Wszelkie spory dotyczące interpretacji lub wykonywania postanowień niniejszego Memorandum o Porozumieniu będą rozstrzyganie wyłącznie poprzez bezpośrednie konsultacje między Stronami i we wszystkich przypadkach powinny być rozwiązywane w drodze wzajemnego porozumienia.

Artykuł  10

Postanowienia końcowe

10.1
Niniejsze Memorandum o Porozumieniu wejdzie w życie 30 dni po jego podpisaniu.
10.2
Niniejsze Memorandum o Porozumieniu jest zawarte na czas nieokreślony. Może być ono wypowiedziane przez każdą ze Stron w drodze pisemnej notyfikacji. W takim przypadku Memorandum o Porozumieniu utraci moc 6 miesięcy od dnia otrzymania takiej notyfikacji.
10.3
Niniejsze Memorandum o Porozumieniu może być zmienione w każdym czasie w drodze wzajemnej pisemnej zgody Stron. W takim przypadku ustęp 1 będzie odpowiednio stosowany.
10.4
Wypowiedzenie lub wygaśnięcie niniejszego Memorandum o Porozumieniu nie będzie miało wpływu na szczegółowe porozumienia, o których mowa w artykule 3.

Sporządzono w Bogotá D.C. dnia 07-29-2010 w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, angielskim i hiszpańskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie jakiejkolwiek rozbieżności dotyczącej ich interpretacji tekst sporządzony w języku angielskim będzie uznany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2010.95.1086

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Kolumbia-Polska. Memorandum o Porozumieniu o wojskowo-przemysłowej współpracy technicznej. Bogota.2010.07.29.
Data aktu: 29/07/2010
Data ogłoszenia: 14/12/2010
Data wejścia w życie: 29/08/2010