Wytyczne dla gminnych i obwodowych komisji wyborczych, dotyczące sposobu postępowania w sytuacji, gdy w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta lub w ponownym głosowaniu będzie uczestniczyć tylko jeden kandydat oraz gdy na skutek zmian na liście kandydatów warunkiem przeprowadzenia głosowania jest wydrukowanie nowych kart do głosowania.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 25 października 2010 r.
w sprawie wytycznych dla gminnych i obwodowych komisji wyborczych, dotyczących sposobu postępowania w sytuacji, gdy w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta lub w ponownym głosowaniu będzie uczestniczyć tylko jeden kandydat oraz gdy na skutek zmian na liście kandydatów warunkiem przeprowadzenia głosowania jest wydrukowanie nowych kart do głosowania

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1190) oraz art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz. U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1191) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne dla gminnych i obwodowych komisji wyborczych, dotyczące sposobu postępowania w sytuacji, gdy w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta lub w ponownym głosowaniu będzie uczestniczyć tylko jeden kandydat oraz gdy na skutek zmian na liście kandydatów warunkiem przeprowadzenia głosowania jest wydrukowanie nowych kart do głosowania, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Traci moc uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 23 października 2006 r. w sprawie wytycznych dla gminnych i miejskich komisji wyborczych, dotyczących sposobu postępowania w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta, jeżeli w ponownym głosowaniu może uczestniczyć tylko jeden kandydat lub gdy na skutek zmian na liście kandydatów warunkiem przeprowadzenia głosowania jest wydrukowanie nowych kart do głosowania (M. P. Nr 77, poz. 774).
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK  1

WYTYCZNE DLA GMINNYCH I OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH, DOTYCZĄCE SPOSOBU POSTĘPOWANIA W SYTUACJI, GDY W WYBORACH WÓJTA, BURMISTRZA I PREZYDENTA MIASTA LUB W PONOWNYM GŁOSOWANIU MOŻE UCZESTNICZYĆ TYLKO JEDEN KANDYDAT ORAZ GDY NA SKUTEK ZMIAN NA LIŚCIE KANDYDATÓW WARUNKIEM PRZEPROWADZENIA GŁOSOWANIA JEST WYDRUKOWANIE NOWYCH KART DO GŁOSOWANIA

1. W sytuacji gdy przed dniem wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta, na skutek skreśleń z listy kandydatów dokonanych po wydrukowaniu kart do głosowania, pozostanie tylko jeden kandydat, głosowania nie można przeprowadzać przy wykorzystaniu kart do głosowania z nazwiskami skreślonych kandydatów. Konieczne jest wydrukowanie kart z nazwiskiem tylko jednego kandydata (z dwiema kratkami oznaczonymi wyrazami "TAK" i "NIE") według wzoru określonego w załączniku nr 3 do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 2 października 2006 r. w sprawie ustalenia wzorów kart do głosowania w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (M. P. Nr 70, poz. 711, z 2007 r. Nr 12, poz. 120 oraz z 2010 r. Nr 75, poz. 947).

Obwodowa komisja wyborcza sporządza protokół głosowania według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 września 2010 r. w sprawie ustalenia wzorów protokołów sporządzanych przez obwodowe komisje wyborcze, w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (M. P. Nr 73, poz. 924).

Gminna komisja wyborcza sporządza protokół wyników głosowania i wyniku wyborów według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 września 2010 r. w sprawie ustalenia wzorów protokołów wyników głosowania i wyniku wyborów sporządzanych przez gminne i miejskie komisje wyborcze w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz wzoru zaświadczenia o wyborze na wójta, burmistrza i prezydenta miasta (M. P. Nr 73, poz. 925).

Kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli kandydat nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wyboru wójta dokona rada gminy w sposób wskazany w art. 11 ust. 4 ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

2. W sytuacji gdy przed ponownym głosowaniem pozostał tylko jeden kandydat, gdyż pozostali kandydaci zostali skreśleni z listy kandydatów z przyczyn wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, głosowanie przeprowadza się na tego kandydata.

W takim przypadku, dla przeprowadzenia ponownego głosowania drukuje się karty z nazwiskiem tylko jednego kandydata (z dwiema kratkami oznaczonymi wyrazami "TAK" i "NIE") według wzoru określonego w załączniku nr 5 do uchwały w sprawie ustalenia wzorów kart do głosowania w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, o której mowa w pkt 1 wytycznych.

Obwodowa komisja wyborcza sporządza protokół głosowania według wzoru stanowiącego załącznik nr 10 do uchwały w sprawie ustalenia wzorów protokołów sporządzanych przez obwodowe komisje wyborcze, w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, o której mowa w pkt 1 wytycznych.

Gminna komisja wyborcza sporządza protokół wyników głosowania i wyniku wyborów według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały w sprawie ustalenia wzorów protokołów wyników głosowania i wyniku wyborów sporządzanych przez gminne i miejskie komisje wyborcze w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz wzoru zaświadczenia o wyborze na wójta, burmistrza i prezydenta miasta, o której mowa w pkt 1 wytycznych, z adnotacją "PONOWNE GŁOSOWANIE".

Kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli kandydat nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wyboru wójta dokona rada gminy w sposób wskazany w art. 11 ust. 4 ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Sposób postępowania określony w niniejszych wytycznych wynika ze stosowania odpowiednio art. 11 ust. 3-5, art. 12 ust. 1 i art. 17 ust. 1 i 2 ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

3. (skreślony).

4)
Konieczność wydrukowania nowych kart w sytuacji, o której mowa w pkt 1-2 wytycznych, może wystąpić także w przeddzień głosowania lub w dniu głosowania.

Jeżeli wydrukowanie i dostarczenie właściwych kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych przed godziną 800 w dniu głosowania okaże się niemożliwe lub jeżeli w dniu głosowania po rozpoczęciu głosowania wystąpi sytuacja, o której mowa w pkt 1 lub 2, gminna komisja wyborcza niezwłocznie:

- powiadamia właściwego komisarza wyborczego o zaistniałej sytuacji,

- zawiadamia obwodowe komisje wyborcze o konieczności odroczenia lub przerwania głosowania i przedłużenia go, ze względu na konieczność wydrukowania i dostarczenia nowych kart do głosowania, ze wskazaniem terminu, kiedy karty zostaną dostarczone i zostanie podjęte głosowanie,

- ustala treść karty do głosowania i zarządza druk kart,

- występuje do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o pilne zlecenie druku kart do głosowania i dostarczenie ich w określonym terminie do obwodowych komisji wyborczych,

- podaje do wiadomości wyborców w gminie informację o zmianach na liście kandydatów oraz o konieczności i przyczynie przerwania lub odroczenia głosowania ze wskazaniem terminu podjęcia głosowania oraz godziny, do której głosowanie będzie trwało. Konieczne jest zastosowanie skutecznych działań w celu upowszechnienia omawianej informacji na terenie gminy, z wykorzystaniem dostępnych środków przekazu.

5. Obwodowe komisje wyborcze, po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w pkt 4, podejmują odpowiednio uchwały w sprawie odroczenia lub przerwania głosowania, zgodnie z informacjami zawartymi w zawiadomieniu otrzymanym od gminnej komisji wyborczej. W uchwale podaje się przyczynę odroczenia lub przerwy w głosowaniu oraz termin podjęcia przerwanego głosowania. Obwodowa komisja wyborcza wywiesza uchwałę w lokalu wyborczym, w miejscu łatwo dostępnym dla wyborców oraz przekazuje niezwłocznie gminnej komisji wyborczej, wójtowi i komisarzowi wyborczemu. Wzory uchwał stanowią załącznik nr 1 i 2 do niniejszych wytycznych.

W razie przerwania głosowania komisja zakleja i opieczętowuje wlot do urny, a spis wyborców i niewykorzystane karty do głosowania, po ich przeliczeniu, umieszcza w odrębnych pakietach, opieczętowuje i opisuje. Następnie urnę wraz z pakietem zawierającym spis wyborców i pakietem niewykorzystanych kart do głosowania komisja oddaje na przechowanie przewodniczącemu komisji. Z czynności tych należy sporządzić protokół i podać w nim liczbę niewykorzystanych kart do głosowania. Pieczęć komisji oddaje się zastępcy przewodniczącego, a gdyby zastępca był nieobecny - innemu członkowi komisji. Uchwałę o odroczeniu lub przerwaniu głosowania komisja załącza do protokołów głosowania w obwodzie.

Po wznowieniu głosowania komisja wydaje nowe karty do głosowania wyłącznie tym wyborcom, którzy dotąd nie wzięli udziału w głosowaniu, czyli - przy nazwiskach których w spisie wyborców brak jest potwierdzenia otrzymania karty do głosowania.

Po zakończeniu głosowania karty do głosowania wyjęte z urny z nazwiskami dwóch kandydatów przelicza się, umieszcza w pakiecie, opieczętowuje i opisuje. Kart tych nie bierze się pod uwagę przy sporządzaniu protokołu głosowania.

6. Nie jest dopuszczalne odroczenie lub przerwanie głosowania na wójta, burmistrza, prezydenta miasta i prowadzenie głosowania w wyborach do rad.

Załącznik  Nr 1

WZÓR

Uchwała

Obwodowej Komisji Wyborczej Nr .... w .............................

(miejscowość)

z dnia ........................

o odroczeniu/przerwaniu* głosowania w wyborach

do ..................................................................................

(nazwa rady - sejmiku województwa)

oraz w wyborach ..................................................................................................

(wójta, burmistrza, prezydenta - nazwa gminy lub miasta)*)

w dniu ...............................................

(data wyborów)

wzór

Załącznik  Nr 2

WZÓR

Uchwała

Obwodowej Komisji Wyborczej Nr ..... w ...................................

(miejscowość)

z dnia ...........................

o odroczeniu/przerwaniu* ponownego głosowania w wyborach

...............................................................................................................

(wójta, burmistrza, prezydenta - nazwa gminy lub miasta)*)

w dniu ............................................................

(data ponownego głosowania)

wzór

1 Załącznik zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 29 listopada 2010 r. (M.P.10.94.1078) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 listopada 2010 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2010.81.978

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wytyczne dla gminnych i obwodowych komisji wyborczych, dotyczące sposobu postępowania w sytuacji, gdy w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta lub w ponownym głosowaniu będzie uczestniczyć tylko jeden kandydat oraz gdy na skutek zmian na liście kandydatów warunkiem przeprowadzenia głosowania jest wydrukowanie nowych kart do głosowania.
Data aktu: 25/10/2010
Data ogłoszenia: 05/11/2010
Data wejścia w życie: 25/10/2010