Uczczenie 20. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. i odzyskania przez Polskę wolności.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 22 maja 2009 r.
w sprawie uczczenia 20. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. i odzyskania przez Polskę wolności

Na początku czerwca 1989 r. Polacy po raz pierwszy od wybuchu II wojny światowej mogli znów samodzielnie i swobodnie zadecydować o swoim losie. Wybory z 4 czerwca, choć nie w pełni demokratyczne, dały świadectwo szerokiego poparcia Polaków dla obozu "Solidarności". W wyniku tych pamiętnych wyborów Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym społeczeństwo obywatelskie swobodnie i świadomie zadecydowało o swojej przyszłości. We wrześniu powołano pierwszy powojenny niekomunistyczny rząd, na którego czele stanął Tadeusz Mazowiecki.
W 20. rocznicę tamtych wydarzeń Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie oddać hołd całej opozycji demokratycznej, w tym szczególnie ludziom "Solidarności", którzy swoim uporem i ofiarnością doprowadzili do tego wielkiego zwycięstwa demokracji i wolności. Walcząc o demokratyczną Polskę, narażali oni swoje rodziny na szykany i niedostatek, płacili cenę utraty pracy, wolności, a niekiedy nawet życia.

Należy przypomnieć, że drogę do wolnych wyborów otworzyło odważne porozumienie pomiędzy ówczesnymi władzami a opozycją, w obecności przedstawicieli Kościoła, zawarte przy Okrągłym Stole. Dzięki rozwadze, chęci dialogu i gotowości do kompromisu, polskie przemiany ustrojowe przebiegły w pokojowej atmosferze, bez ofiar i bez przemocy. Istotną rolę w tych przemianach odegrał tak zwany Sejm kontraktowy, którego śmiałe decyzje położyły podwaliny pod trudny proces transformacji.

Wyrażając wdzięczność bohaterom przemian 1989 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie podkreślić, że Polacy mają prawo do dumy i radości, czerpanych ze swego wielkiego zwycięstwa. To dzięki mądrości wielu pokoleń rok 1989 zakończył się sukcesem. Polskie zwycięstwo rozpoczęło w Europie jesień ludów, położyło kres zimnej wojnie i zniosło porządek jałtański. Pokojowa rewolucja, przełamując podziały Europy, położyła podwaliny pod gmach wspólnej, zjednoczonej Europy.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2009.34.500

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Uczczenie 20. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. i odzyskania przez Polskę wolności.
Data aktu: 22/05/2009
Data ogłoszenia: 04/06/2009