Nikaragua-Polska. Umowa w sprawie umorzenia zadłużenia Republiki Nikaragui i Banku Centralnego Nikaragui wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Managua.2007.03.30.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, z jednej strony, a Rządem Republiki Nikaragui i Bankiem Centralnym Nikaragui, z drugiej strony, w sprawie umorzenia zadłużenia Republiki Nikaragui i Banku Centralnego Nikaragui wobec Rzeczypospolitej Polskiej,
sporządzona w Managui dnia 30 marca 2007 r.

Przekład

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, z jednej strony, zwany dalej "Stroną polską", oraz Rząd Republiki Nikaragui wraz z Bankiem Centralnym Nikaragui, z drugiej strony, zwane dalej "Stroną nikaraguańską", lub łącznie "Umawiającymi się Stronami,"

w celu:

- wspierania rozwoju długofalowych stosunków gospodarczych, handlowych, finansowych i kulturalnych,

- aktywizacji współpracy między obu krajami,

jak również:

- wdrożenia ustaleń Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach Inicjatywy Oddłużeniowej HIPC, przyjętymi po osiągnięciu przez Republikę Nikaragui tzw. completion point,

- postępowania zgodnego ze wspólną inicjatywą krajów UE, mającą na celu wsparcie Republiki Nikaragui,

- umorzenia zadłużenia Rządu Republiki Nikaragui oraz Banku Centralnego Nikaragui wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej,

uzgadniają, co następuje:

Artykuł  1
1.
Umawiające się Strony potwierdzają, że zadłużenie Rządu Republiki Nikaragui oraz Banku Centralnego Nikaragui wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 31 października 2006 r., wynikające z:
1)
Protokołu z rozmów polsko-nikaraguańskich w dniach 28-31 lipca 1984 r. w Warszawie, w wyniku których w dniu 31 lipca 1984 r. w Warszawie zawarto Umowę kredytową między Bankiem Handlowym w Warszawie S.A. a Bankiem Centralnym Nikaragui, przekazaną przez Bank Handlowy w Warszawie S.A. do Banku Gospodarstwa Krajowego w dniu 1 grudnia 2002 r., wynosi:
a)
kapitał: 10.495.951,17 USD,
b)
odsetki: 9.504.067,35 USD,
c)
ogółem: 20.000.018,52 USD

(słownie: dwadzieścia milionów osiemnaście i 52/100 dolarów amerykańskich), oraz

2)
Umowy barterowej (Convenio de Trueque), zawartej w dniu 9 października 1987 r. w Managui, pomiędzy Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego PEZETEL Sp. z o.o. (Foreign Commerce PEZETEL Ltd.) a Ministerstwem ds. Handlu Zagranicznego Republiki Nikaragui, wynosi:
a)
kapitał: 4.121.449,89 USD,
b)
odsetki: 6.444.520,19 USD,
c)
ogółem: 10.565.970,08 USD

(słownie: dziesięć milionów pięćset sześćdziesiąt pięć tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt i 08/100 dolarów amerykańskich).

2.
Umawiające się Strony potwierdzają, że zadłużenie Strony nikaraguańskiej wobec Strony polskiej, zwane dalej Całkowitym Zadłużeniem, na dzień 31 października 2006 r., wynosi:
1)
kapitał: 14.617.401,06 USD,
2)
odsetki: 15.948.587,54 USD,
3)
ogółem: 30.565.988,60 USD

(słownie: trzydzieści milionów pięćset sześćdziesiąt pięć tysięcy dziewięćset osiemdziesiąt osiem i 60/100 dolarów amerykańskich).

3.
Ilekroć w niniejszej umowie mowa jest o Całkowitym Zadłużeniu Strony nikaraguańskiej wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej należy przez to rozumieć zadłużenie, o którym mowa w ustępie 2 pkt 3) powyżej.
Artykuł  2

Strona polska oświadcza, iż jest uprawniona do dochodzenia, we własnym imieniu, całości należności, określonej w art. 1 ust. 2 pkt 3) powyżej.

Artykuł  3
1.
Strona polska umarza 100 % Całkowitego Zadłużenia Strony nikaraguańskiej wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Umorzenie Całkowitego Zadłużenia Strony nikaraguańskiej wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej następuje z chwilą wejścia w życie niniejszej umowy.
Artykuł  4

W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej umowy, Bank Gospodarstwa Krajowego, działający w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, pisemnie potwierdzi Bankowi Centralnemu Nikaragui, działającemu w imieniu własnym oraz Rządu Republiki Nikaragui, umorzenie i spisanie ze swoich ksiąg kwoty Całkowitego Zadłużenia Strony nikaraguańskiej wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Bank Centralny Nikaragui, działający w imieniu Strony nikaraguańskiej, potwierdzi otrzymanie oryginalnej notyfikacji o umorzeniu i spisaniu z ksiąg kwoty Całkowitego Zadłużenia.

Artykuł  5

W celu ułatwienia współpracy między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Nikaragui oraz wspierania rozwoju długofalowych stosunków gospodarczych, handlowych, finansowych i kulturalnych pomiędzy Umawiającymi się Stronami, Rząd Republiki Nikaragui, działając poprzez odpowiednie agencje ustanowione w celu promowania inwestycji zagranicznych, zgadza się na udostępnienie odpowiednich informacji, udzielenie pomocy i zapewnienie obsługi, w ramach właściwych nikaraguańskich regulacji prawnych, zainteresowanym i kwalifikującym się przedsiębiorcom z Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  6

Z dniem podpisania niniejszej umowy, tracą moc:

1)
Protokół z rozmów polsko-nikaraguańskich w dniach 28-31 lipca 1984 r. w Warszawie, w wyniku których w dniu 31 lipca 1984 r. w Warszawie zawarto Umowę kredytową między Bankiem Handlowym w Warszawie S.A. a Bankiem Centralnym Nikaragui oraz
2)
Umowa barterowa (Convenio de Trueque), zawarta w dniu 9 października 1987 r. w Managui, pomiędzy Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego PEZETEL Sp. z o.o. (Foreign Commerce PEZETEL Ltd.) a Ministerstwem ds. Handlu Zagranicznego Republiki Nikaragui.
Artykuł  7

Całość korespondencji i dokumentacji związanej z niniejszą umową będzie prowadzona w języku angielskim.

Artykuł  8

Niniejsza umowa wchodzi w życie z dniem podpisania. Niniejsza umowa obowiązywać będzie do momentu wypełnienia przez Umawiające się Strony wszystkich zobowiązań z niej wynikających.

SPORZĄDZONO w Managui dnia 30 marca 2007 r. w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w języku angielskim, mającym jednakową moc.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2007.70.764

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Nikaragua-Polska. Umowa w sprawie umorzenia zadłużenia Republiki Nikaragui i Banku Centralnego Nikaragui wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Managua.2007.03.30.
Data aktu: 30/03/2007
Data ogłoszenia: 08/10/2007
Data wejścia w życie: 30/03/2007