Albania-Polska. Program współpracy między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Albanii w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego. Tirana.2007.06.14.

PROGRAM WSPÓŁPRACY
między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Albanii w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego,
podpisany w Tiranie dnia 14 czerwca 2007 r.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Edukacji i Nauki Republiki Albanii, zwani dalej "Umawiającymi się Stronami",

- w celu rozwijania i pogłębiania współpracy w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego,

- przekonani, że współpraca w tym zakresie przyczyni się do dalszego umocnienia stosunków między dwoma Państwami,

- mając na uwadze postanowienia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Albanii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Warszawie dnia 4 maja 1993 r.,

uzgodnili, co następuje:
Artykuł  1

Umawiające się Strony będą inicjowały i wspierały rozwój współpracy w zakresie nauki, techniki i szkolnictwa wyższego, zwracając szczególną uwagę na następujące zagadnienia:

1)
konsultacje i rozwiązywanie problemów związanych z rozwojem szkolnictwa wyższego;
2)
popieranie nawiązywania bezpośredniej współpracy między jednostkami naukowymi i szkołami wyższymi państw obu Umawiających się Stron;
3)
uczestniczenie we wspólnych konferencjach, sympozjach i seminariach naukowych;
4)
wymianę specjalistycznej literatury, publikacji i czasopism;
5)
wymianę informacji dotyczącej prac badawczo-rozwojowych.
Artykuł  2

Umawiające się Strony będą podejmować i rozwijać współpracę w obszarze nauki. W tym celu będą uzgadniać dziedziny współpracy naukowo-technicznej, będą wspierać realizację wspólnych programów i projektów naukowych, a także będą wymieniać doświadczenia oraz przygotowywać propozycje dalszego rozwoju tej współpracy.

Artykuł  3

Umawiające się Strony będą inicjować i wspierać współpracę zespołów naukowych obu państw w realizacji wspólnych projektów naukowo-badawczych.

Artykuł  4

Umawiające się Strony będą wymieniać specjalistów, a także będą wymieniać doświadczenia dotyczące reform systemu szkolnictwa wyższego, nauki i techniki.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą inicjować i służyć pomocą w udziale ekspertów i nauczycieli akademickich w seminariach, sympozjach oraz w międzynarodowych konferencjach organizowanych przez państwa obu Umawiających się Stron.

Artykuł  6
1.
Strona polska będzie przyjmować każdego roku z Republiki Albanii do 12 studentów i doktorantów do publicznych szkół wyższych na studia i studia doktoranckie, po spełnieniu wymogów kwalifikacyjnych na daną formę kształcenia zgodnie z przepisami wewnętrznymi państwa Strony przyjmującej.
2.
Strona przyjmująca zapewnia bezpłatną naukę oraz możliwość zakwaterowania w domu studenckim za odpłatnością.
3.
Strona wysyłająca zapewni, iż studenci i doktoranci uczestniczący w kształceniu na podstawie Programu będą posiadali środki na utrzymanie i pokrycie kosztów podróży do miejsca odbywania studiów i z powrotem.
4.
Strona albańska przekaże w terminie do dnia 30 lipca każdego roku kalendarzowego imienną listę uczestników studiów z wymaganymi dokumentami, a w terminie do dnia 30 maja listę uczestników studiów doktoranckich wraz z programami naukowymi.
Artykuł  7
1.
Strona albańska będzie przyjmować każdego roku z Rzeczypospolitej Polskiej studentów i doktorantów na studia i inne formy kształcenia oraz nauczycieli akademickich na staże naukowe w łącznym rocznym limicie 18 miesięcy.
2.
Strona przyjmująca zapewnia bezpłatną naukę lub realizację programu stażu naukowego, możliwość zakwaterowania w domu studenckim lub asystenckim za odpłatnością.
3.
Strona wysyłająca wypłaca stypendium na pokrycie kosztów utrzymania oraz zapewni, iż studenci i doktoranci uczestniczący w kształceniu, a także nauczyciele akademiccy uczestniczący w realizacji programów stażów naukowych na podstawie Programu, będą posiadali środki na pokrycie kosztów podróży do miejsca kształcenia lub realizacji stażu naukowego i z powrotem.
4.
Strona polska przekaże w terminie do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego dokumenty kandydatów na studia i inne formy kształcenia, a także na studia doktoranckie i staże naukowe.
Artykuł  8
1.
Umawiające się Strony będą wymieniać każdego roku studentów filologii polskiej i filologii albańskiej, a także nauczycieli akademickich, specjalistów w zakresie języka polskiego i literatury polskiej oraz języka albańskiego i literatury albańskiej na wakacyjne kursy językowe w liczbie do 3 osób.
2.
Strona przyjmująca zapewnia bezpłatną naukę, zakwaterowanie i wyżywienie, wypłaca kieszonkowe i pokrywa koszty podróży na terenie państwa Strony przyjmującej, wynikające z programu kursu językowego zgodnie z przepisami wewnętrznymi państwa Strony przyjmującej.
3.
Strona wysyłająca zapewnia, iż uczestnicy kursu będą posiadali środki na pokrycie kosztów podróży do miejsca kursu i z powrotem.
4.
Umawiające się Strony będą przekazywać sobie wzajemnie, drogą dyplomatyczną, dokumenty (karty zgłoszenia) kandydatów na wakacyjne kursy językowe w terminie do dnia 15 maja każdego roku kalendarzowego.
Artykuł  9
1.
Umawiające się Strony będą wspierały rozwój i podnoszenie poziomu nauczania języka polskiego w Republice Albanii oraz języka albańskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym szczególnie otwieranie lektoratów w szkołach wyższych obu Umawiających się Stron.
2.
Nauczyciele akademiccy, specjaliści w zakresie języka polskiego i języka albańskiego będą kierowani na wniosek szkoły wyższej Strony przyjmującej, zgodnie z wcześniej określonymi przez nią warunkami i przepisami wewnętrznymi państwa Strony przyjmującej.
Artykuł  10

Umawiające się Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę polskich i albańskich szkół wyższych.

W ramach tej współpracy studenci, doktoranci i nauczyciele akademiccy z państw obu Umawiających się Stron będą uczestniczyć w organizowanych wspólnie seminariach i spotkaniach naukowych, będą wspólnie realizować projekty związane z wcześniej ustaloną tematyką znajdującą się w kręgu zainteresowań obu Umawiających się Stron.

Artykuł  11
1.
Umawiające się Strony będą wymieniać delegacje pracowników polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i albańskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki w celu wymiany doświadczeń, a także w celu omówienia realizacji Programu współpracy między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Albanii w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego, w limicie rocznym do 10 dni.
2.
Strona przyjmująca rezerwuje noclegi oraz zapewnia i ponosi koszty tłumaczenia.
3.
Strona wysyłająca pokrywa koszty podróży i pobytu zgodnie z obowiązującymi przepisami państwa Strony wysyłającej.
Artykuł  12

Program nie ogranicza realizacji innych przedsięwzięć, jeśli zostaną one uzgodnione przez obie Umawiające się Strony.

Artykuł  13

Strona wysyłająca zapewni, iż osoby uczestniczące w wymianie objętej Programem będą posiadały ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów państwa Strony przyjmującej.

Artykuł  14

Program wchodzi w życie w dniu jego podpisania.

Artykuł  15

Program zostaje zawarty na okres 4 lat.

Sporządzono w Tiranie dnia 14 czerwca 2007 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, albańskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności przy interpretacji Programu tekst angielski będzie tekstem rozstrzygającym.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2007.56.631

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Albania-Polska. Program współpracy między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Albanii w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego. Tirana.2007.06.14.
Data aktu: 14/06/2007
Data ogłoszenia: 03/09/2007
Data wejścia w życie: 14/06/2007