Estonia-Polska. Porozumienie o współpracy kulturalnej między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Estońskiej. Tallin.2006.03.30.

POROZUMIENIE
o współpracy kulturalnej między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Estońskiej,
podpisane w Tallinie dnia 30 marca 2006 r.

POROZUMIENIE

Porozumienie o współpracy kulturalnej między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Estońskiej

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Kultury Republiki Estońskiej, zwani dalej "Stronami", dążąc do rozwijania i wzmacniania więzi kulturalnych między obu krajami, zgodnie z postanowieniami Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Estońskiej o współpracy kulturalnej i naukowej, sporządzonej w Tallinie dnia 2 lipca 1992 r., oraz dążąc do dalszego rozwijania wzajemnej współpracy,

podpisali niniejsze porozumienie.

Artykuł  1
1.
Strony będą rozwijały kontakty w dziedzinie sztuk pięknych poprzez zapraszanie ekspertów i krytyków sztuki drugiej Strony na większe wystawy i imprezy artystyczne.
2.
Strony będą wspierać wymianę wystaw sztuki współczesnej, uzgodnionych bezpośrednio przez zainteresowane ośrodki artystyczne, galerie sztuki współczesnej i muzea.
3.
Strony będą popierać szczególnie dotychczasową współpracę centrów sztuki współczesnej w Polsce i w Estonii, w tym wymianę artystów i kuratorów, wspólne projekty wystaw, organizację i wzajemny udział w międzynarodowych sympozjach i innych wydarzeniach artystycznych.
4.
Strony będą popierać wzajemny udział rzeźbiarzy w profesjonalnych spotkaniach rzeźbiarzy, organizowanych w obu krajach.
Artykuł  2
1.
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę i kontakty między polskimi i estońskimi organizacjami i instytucjami w dziedzinie kinematografii, w tym również w zakresie wspólnych produkcji kinematograficznych.
2.
Strony będą sprzyjać promocji filmów kraju partnera w formie wzajemnie organizowanych przeglądów filmowych i udziału filmów w międzynarodowych i krajowych festiwalach filmowych odbywających się w obu krajach.
3.
Strony będą wzajemnie popierać uczestnictwo swoich obserwatorów w międzynarodowych i krajowych festiwalach filmowych, zgodnie z regulaminami tych festiwali:
a)
w Polsce w:
-
Krakowskim Festiwalu Filmowym (organizowanym co roku na przełomie kwietnia i maja),
-
Warszawskim Festiwalu Filmowym (organizowanym co roku w październiku),
b)
w Estonii w:
-
Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Antropologicznych w Pärnu (organizowanym co roku w lipcu),
-
Festiwalu Filmowym "Czarne Noce" w Tallinie (organizowanym co roku na przełomie listopada i grudnia).
Artykuł  3
1.
Strony będą sprzyjały nawiązywaniu kontaktów między teatrami obu krajów oraz wymianie reżyserów, scenografów, producentów, teatrologów i krytyków teatralnych.
2.
Strony będą promowały udział teatrów drugiej Strony w odbywających się w obu krajach festiwalach teatralnych i innych imprezach, stanowiących ich odpowiednik:
a)
w Polsce będą to:
-
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" w Toruniu (organizowany co roku w maju),
-
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog we Wrocławiu (organizowany co dwa lata w październiku),
b)
w Estonii będą to:
-
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Baltoscandal" w Rakvere (organizowany co dwa lata w czerwcu),
-
Festiwal Teatralny "Midwinter Night Dream" w Tallinie (organizowany co dwa lata w grudniu).
3.
Propozycje udziału, warunki i terminy będą ustalane w trybie roboczym.
Artykuł  4
1.
Strony będą zachęcały do kontaktów muzyków, muzykologów i krytyków muzycznych, wzajemnie zapraszając przedstawicieli drugiej Strony na wydarzenia muzyczne.
2.
Strony corocznie będą uzgadniać zapraszanie obserwatorów na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" i Festiwal NYYD.
3.
Strony będą wspólnie wspierać Konkurs Chopinowski dla Młodych Pianistów z Państw Rejonu Morza Bałtyckiego w Narvie. Konkurs będzie odbywać się w cyklu dwuletnim na przełomie stycznia i lutego.
4.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej będzie fundował nagrodę główną, przeznaczoną dla jednego z laureatów Konkursu Chopinowskiego w Narvie i jednocześnie jego nauczyciela.
Artykuł  5

Strony będą wspierać tłumaczenia i publikacje dzieł literackich drugiej Strony. W tym celu będą wspierać wymianę tłumaczy, twórców i krytyków literackich oraz będą zachęcały do udziału w wystawach i targach książki w obu krajach.

Artykuł  6
1.
Strony będą popierać współpracę między Bibliotekami Narodowymi Polski i Estonii zgodnie z istniejącym porozumieniem między tymi instytucjami.
2.
Strony będą popierać współpracę bibliotek publicznych.
Artykuł  7

Strony będą wspierały współpracę muzeów w dziedzinach będących przedmiotem ich wspólnego zainteresowania. W celu sprzyjania tej współpracy Strony wymienią każdego roku specjalistów w tych dziedzinach.

Artykuł  8
1.
Strony będą popierać współpracę w dziedzinie kultury ludowej, informując się wzajemnie o festiwalach folkloru i innych imprezach z tej dziedziny, organizowanych w obu krajach.
2.
Strony wymienią na zasadzie wzajemności zespoły folklorystyczne na międzynarodowych festiwalach folkloru, organizowanych w obu krajach. Strony wymienią specjalistów z dziedziny kultury ludowej.
Artykuł  9

Strony będą popierać wymianę w dziedzinach sztuki amatorskiej i rękodzieła.

Artykuł  10

Strony, na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących w obu państwach, dołożą starań, aby dobra kultury nielegalnie wywiezione z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Estońskiej oraz nielegalnie wwiezione na terytorium Republiki Estońskiej i Rzeczypospolitej Polskiej podlegały zwrotowi.

Artykuł  11
1.
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między szkołami artystycznymi i muzycznymi oraz uczelniami obu krajów, w tym:
-
wymianę kadry pedagogicznej,
-
udział przedstawicieli odpowiednich instytucji w konferencjach, seminariach, kolokwiach i sesjach dotyczących praktyki i teorii kształcenia artystycznego, organizowanych przez drugą Stronę,
-
wzajemne informowanie się o imprezach artystycznych (kursach, konkursach, warsztatach i festiwalach).
2.
Warunki współpracy będą uzgadniane przez zainteresowane instytucje.
Artykuł  12

Strony będą współpracować w dziedzinie prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Artykuł  13

Strony, w miarę swoich możliwości, będą wspierały przedsięwzięcia podejmowane w ramach bałtyckiego forum współpracy kulturalnej "Ars Baltica", ściśle współpracując z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, gdzie mieści się Sekretariat "Ars Baltica".

Artykuł  14

Strony będą wspierać współpracę Instytutu im. Adama Mickiewicza w Warszawie i Instytutu Estońskiego w Tallinie.

Artykuł  15

Strony będą się wzajemnie informowały o życiu kulturalnym w swoich krajach i wydawanych aktach prawnych w dziedzinie kultury. W tym celu Strony będą dokonywały wymiany specjalistów z różnych dziedzin kultury (do 5 osób rocznie na pobyty pięciodniowe).

Artykuł  16
1.
Strony uzgodniły następujące warunki wymiany delegacji:
a)
Strona delegująca będzie pokrywała koszty podróży do Tallina (lub odpowiednio: do Warszawy) i z powrotem,
b)
Strona przyjmująca będzie pokrywała koszty zakwaterowania oraz ewentualnie inne koszty w granicach swojego kraju, zgodnie z uzgodnionym programem delegacji i miejscowymi taryfami,
c)
Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie objętej niniejszym porozumieniem będą ubezpieczone na wypadek choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
2.
W przypadku wymiany grup artystycznych i wystaw warunki wymiany będą uzgadniane między organizatorami na podstawie odrębnej umowy.
Artykuł  17
1.
Porozumienie jest zawarte na okres pięciu lat. Ulega ono automatycznemu przedłużeniu na dalsze okresy pięcioletnie, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie go w formie pisemnej na co najmniej sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
2.
W przypadku wygaśnięcia porozumienia wszelkie rozpoczęte przedsięwzięcia będą realizowane do czasu ich zakończenia zgodnie z postanowieniami porozumienia.
3.
Co dwa lata Strony będą organizować spotkania robocze przedstawicieli ministerstw kultury w celu przedyskutowania stanu realizacji porozumienia.
Artykuł  18

Porozumienie wejdzie w życie z dniem otrzymania ostatniego powiadomienia, w którym Strony powiadomią siebie nawzajem o zakończeniu wewnętrznych procedur prawnych wymaganych dla jego wejścia w życie.

Niniejsze porozumienie może zostać zmienione lub zmodyfikowane na podstawie pisemnej zgody obu Stron.

PODPISANO w Tallinie dnia 30 marca 2006 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, estońskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc prawną. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim będzie uważany na rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2006.79.789

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Estonia-Polska. Porozumienie o współpracy kulturalnej między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Estońskiej. Tallin.2006.03.30.
Data aktu: 30/03/2006
Data ogłoszenia: 13/11/2006
Data wejścia w życie: 04/08/2006