Francja-Polska. Porozumienie o współpracy między Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Dyrektorem Generalnym Generalnej Dyrekcji Podatkowej podległej Ministerstwu Gospodarki, Finansów i Przemysłu Republiki Francuskiej. Paryż.2006.02.07.

POROZUMIENIE
o współpracy między Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Dyrektorem Generalnym Generalnej Dyrekcji Podatkowej podległej Ministerstwu Gospodarki, Finansów i Przemysłu Republiki Francuskiej,
podpisane w Paryżu dnia 7 lutego 2006 r.

POROZUMIENIE

o współpracy między Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Dyrektorem Generalnym Generalnej Dyrekcji Podatkowej podległej Ministerstwu Gospodarki, Finansów i Przemysłu Republiki Francuskiej

Minister Finansów Rzeczypospolitej Polskiej i Dyrektor Generalny Generalnej Dyrekcji Podatkowej Republiki Francuskiej:

- biorąc pod uwagę owocną i modelową współpracę między administracjami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Francuskiej, możliwą przede wszystkim dzięki Umowie o współpracy między Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Gospodarki i Finansów Republiki Francuskiej i Ministrem Budżetu Republiki Francuskiej, podpisanej w Paryżu dnia 1 lutego 1993 r.,

- uwzględniając postęp w pogłębianiu znajomości struktur organizacyjnych obu administracji oraz wytyczenie najlepszych kierunków rozwoju administracji możliwe dzięki cennym wymianom doświadczeń oraz wniesionemu wkładowi pracy,

- doceniając fakt, że kierownicy wszystkich szczebli administracji podatkowej dzięki współpracy nauczyli się wymieniać między sobą informacje na temat metod pracy i podejmowania decyzji,

- dostrzegając to, że rozwijająca się w ciągu ostatnich lat współpraca przyjęta nowe formy, dostosowane do krótko-, średnio- i długoterminowych projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej, jak również ze środków własnych,

- zauważając, że w wielu obszarach funkcjonowania administracji podatkowej dotychczasowa współpraca była podejmowana, przede wszystkim w ramach projektów PHARE i programów wymiany pomiędzy polskimi izbami skarbowymi (Łódź i Katowice) a francuskimi dyrekcjami służb podatkowych (Rhône i Nord-Valenciennes),

- mając na uwadze fakt, że działania modernizacyjne pozwoliły obu administracjom na zapewnienie lepszej obsługi interesantów oraz na wdrażanie skuteczniejszych metod kontroli,

- wyrażając wolę kontynuowania i rozwoju współpracy w szerszym zakresie,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Współpraca w zakresie wymiany doświadczeń między administracjami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Francuskiej będzie rozwijana w szczególności w następujących obszarach funkcjonowania administracji podatkowych:

1)
organizacji i głównych form funkcjonowania;
2)
zarządzania i nadzoru nad jednostkami organizacyjnymi;
3)
rozwoju świadomości prawno-podatkowej;
4)
informatyzacji;
5)
kontroli podatkowej;
6)
poboru i egzekucji podatków;
7)
szkolenia i staży dla pracowników.
Artykuł  2
1.
Corocznie Ministerstwo Finansów Rzeczypospolitej Polskiej i Generalna Dyrekcja Podatkowa Republiki Francuskiej będą określać tematy interesujące dla obu administracji podatkowych oraz składy delegacji biorących udział w organizowanych wizytach studyjnych.
2.
W wyniku wizyt studyjnych opracowywane będą raporty, które po zatwierdzeniu przez osoby wyznaczone do koordynacji współpracy mogą być rozpowszechniane we wszystkich jednostkach organizacyjnych obu administracji.
Artykuł  3

Strony porozumienia poszukiwać będą wszelkich nowych form współpracy w ramach istniejących lub nowo powstałych programów, w tym finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Artykuł  4
1.
Działania realizowane w ramach niniejszego porozumienia będą finansowane w następujący sposób:
-
podczas wizyt studyjnych na terenie Republiki Francuskiej - Strona francuska pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia ekspertów polskich, transportu na terenie Republiki Francuskiej (poza Paryżem) oraz koszty tłumacza i tłumaczeń tekstów. Strona polska pokrywa koszty transportu lotniczego ekspertów polskich na i z terytorium Republiki Francuskiej,
-
podczas wizyt studyjnych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej - Strona polska pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia ekspertów francuskich, transportu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (poza Warszawą) oraz koszty tłumacza i tłumaczeń tekstów. Strona francuska pokrywa koszty transportu lotniczego ekspertów francuskich na i z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Wydatki związane z realizacją programów, o których mowa w artykule 3 niniejszego porozumienia, będą pokrywane na warunkach określonych w odrębnych umowach.
Artykuł  5
1.
Porozumienie niniejsze wchodzi w życie w dniu podpisania.
2.
Porozumienie niniejsze jest zawarte na czas nieokreślony. Może być wypowiedziane przez każdą ze Stron w drodze pisemnego powiadomienia; w takim przypadku utraci moc z końcem miesiąca następującego po miesiącu, w którym druga Strona otrzymała powiadomienie.

SPORZĄDZONO w Paryżu dnia 7 lutego 2006 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i francuskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Komisja senacka za zmianą obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomenduje przyjęcie bez poprawek zmian w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2006.75.748

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Francja-Polska. Porozumienie o współpracy między Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Dyrektorem Generalnym Generalnej Dyrekcji Podatkowej podległej Ministerstwu Gospodarki, Finansów i Przemysłu Republiki Francuskiej. Paryż.2006.02.07.
Data aktu: 07/02/2006
Data ogłoszenia: 27/10/2006
Data wejścia w życie: 07/02/2006