Sposób i tryb przygotowywania, przyjmowania i prezentowania stanowisk Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w sprawach o istotnym znaczeniu dla ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA 1
z dnia 3 marca 2006 r.
w sprawie sposobu i trybu przygotowywania, przyjmowania i prezentowania stanowisk Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w sprawach o istotnym znaczeniu dla ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 169, poz. 1417 i Nr 264, poz. 2205) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
Prokuratorii Generalnej - należy przez to rozumieć Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa;
2)
radcy - należy przez to rozumieć radcę lub starszego radcę Prokuratorii Generalnej;
3)
stanowisku - należy przez to rozumieć stanowisko przyjmowane kolegialnie przez Prokuratorię Generalną w sprawach o istotnym znaczeniu dla ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa;
4)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
§  2.
O konieczności przyjęcia stanowiska przez Prokuratorię Generalną decyduje Prezes Prokuratorii Generalnej z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
wiceprezesa Prokuratorii Generalnej;
2)
dyrektora komórki organizacyjnej Głównego Urzędu Prokuratorii Generalnej;
3)
dyrektora oddziału Prokuratorii Generalnej;
4)
radcy;
5)
pełnomocnika procesowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy.
§  3.
Przy kwalifikowaniu sprawy do kategorii spraw o istotnym znaczeniu dla ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa Prezes Prokuratorii Generalnej kieruje się następującymi przesłankami:
1)
potrzebą ustosunkowania się Prokuratorii Generalnej do:
a)
orzecznictwa sądów, trybunałów lub innych organów orzekających,
b)
obowiązujących przepisów prawnych;
2)
koniecznością zainicjowania przez Prokuratorię Generalną zmiany obowiązujących przepisów prawnych dotyczących praw lub interesów Skarbu Państwa;
3)
precedensowym charakterem sprawy, mogącym odnosić się do innych spraw z udziałem Skarbu Państwa albo mogącym mieć istotne znaczenie dla Skarbu Państwa lub finansów publicznych;
4)
wartością przedmiotu sprawy, wskazującą na jej istotne znaczenie dla finansów publicznych;
5)
przedmiotem sprawy, który:
a)
wskazuje, iż jej rozstrzygnięcie może mieć znaczenie dla dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
dotyczy udziału Skarbu Państwa w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.
§  4.
Wniosek o przyjęcie stanowiska, o którym mowa w § 2, zawiera:
1)
określenie przedmiotu sprawy;
2)
wskazanie problemu wymagającego rozstrzygnięcia;
3)
wskazanie przesłanki określonej w § 3, uzasadniającej konieczność przyjęcia stanowiska przez Prokuratorię Generalną.
§  5.
Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa może wystąpić o przyjęcie stanowiska w każdej sprawie, którą uzna za sprawę o istotnym znaczeniu dla ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa. Wystąpienie takie jest wiążące dla Prezesa Prokuratorii Generalnej.
§  6.
1.
Stanowisko jest przyjmowane przez co najmniej trzyosobowy zespół powołany przez Prezesa Prokuratorii Generalnej w drodze zarządzenia.
2.
W skład zespołu powołuje się radców. Prezes Prokuratorii Generalnej może również sam wejść w skład zespołu lub powołać w jego skład wiceprezesa Prokuratorii Generalnej.
3.
W zarządzeniu o powołaniu zespołu określa się:
1)
osoby wchodzące w skład zespołu, ze wskazaniem przewodniczącego zespołu, zwanego dalej "przewodniczącym";
2)
sprawę wymagającą przyjęcia stanowiska;
3)
referenta sprawy;
4)
termin przyjęcia stanowiska.
4.
Prezes Prokuratorii Generalnej może zmienić zarządzenie, o którym mowa w ust. 3, z własnej inicjatywy lub na wniosek przewodniczącego.
§  7.
1.
Przewodniczący organizuje prace zespołu.
2.
Referent sprawy przygotowuje materiały niezbędne do przyjęcia stanowiska.
§  8.
1.
W posiedzeniach zespołu może brać udział, z głosem doradczym, Prezes lub wiceprezes Prokuratorii Generalnej oraz dyrektor oddziału Prokuratorii Generalnej, jeżeli nie wchodzą w skład zespołu.
2.
Zespół może zasięgać opinii osób posiadających wiadomości specjalne, a także wysłuchiwać poglądów radców niewchodzących w skład zespołu. Rozstrzygnięcia w tym zakresie podejmuje przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek członka zespołu.
§  9.
1.
Zespół przyjmuje stanowisko wraz z uzasadnieniem w formie uchwały.
2.
Projekt stanowiska wraz z uzasadnieniem sporządza referent sprawy.
3.
Uchwała w przedmiocie stanowiska jest przyjmowana w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej trzech członków zespołu, w tym przewodniczącego i referenta sprawy. W przypadku równej liczby głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego.
4.
Członkowie zespołu oddają głosy tylko "za" lub "przeciw".
5.
Uchwałę w przedmiocie stanowiska podpisują członkowie zespołu obecni przy jej przyjmowaniu.
6.
W uchwale w przedmiocie stanowiska wskazuje się również członków zespołu nieobecnych podczas głosowania i podaje się przyczynę ich nieobecności.
§  10.
1.
Referent sprawy sporządza protokół z prac zespołu, w którym uwzględnia się w szczególności rozstrzygnięcia przewodniczącego oraz wynik głosowania uchwały w przedmiocie stanowiska. Do protokołu załącza się podjętą uchwałę w przedmiocie stanowiska, listy obecności członków zespołu na posiedzeniach oraz opinie i poglądy, o których mowa w § 8, jeżeli zostały sporządzone na piśmie.
2.
Protokół podpisują członkowie zespołu obecni na posiedzeniu, na którym została przyjęta uchwała w przedmiocie stanowiska.
§  11.
1.
Stanowisko jest prezentowane w formie pisemnej.
2.
Stanowisko prezentuje Prezes Prokuratorii Generalnej podmiotom określonym w art. 5 ustawy, w związku z których działalnością zostało ono przyjęte.
3.
Prezes Prokuratorii Generalnej może zaprezentować stanowisko podmiotom innym, niż wskazane w ust. 2, jeżeli uzna, że wymaga tego przedmiot stanowiska.
4.
Stanowisko przyjęte na wniosek, o którym mowa w § 5, a także stanowisko przyjęte z przyczyn określonych w § 3 pkt 3-5 Prezes Prokuratorii Generalnej prezentuje ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2006 r. i podlega ogłoszeniu.
1 Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 220, poz. 1894).

Zmiany w prawie

Komisja senacka za zmianą obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomenduje przyjęcie bez poprawek zmian w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2006.19.205

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób i tryb przygotowywania, przyjmowania i prezentowania stanowisk Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w sprawach o istotnym znaczeniu dla ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa.
Data aktu: 03/03/2006
Data ogłoszenia: 14/03/2006
Data wejścia w życie: 15/03/2006