Uczczenie pamięci ofiar wydarzeń grudniowych w 1970 roku.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 29 grudnia 2005 r.
w sprawie uczczenia pamięci ofiar wydarzeń grudniowych w 1970 roku

Dzisiaj mija 35 lat od tragicznych wydarzeń grudniowych, które były jednymi z najkrwawszych w powojennej historii Polski. Trzydzieści pięć lat temu w całej rozciągłości ujawniło się prawdziwe oblicze władzy komunistycznej, która w imię utrzymania totalitarnego systemu pozbawiającego obywateli nadziei na godne życie nie wahała się zabijać tych, którzy jej się sprzeciwiali. W okresie od 14 grudnia 1970 roku w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Elblągu, a następnie w wielu innych miastach Polski miały miejsce strajki, demonstracje i protesty, w których wzięli udział ludzie niezgadzający się na dalsze poniżanie ludzkiej i obywatelskiej godności.
Dramat Grudnia 1970 roku, jak podają opracowania historyczne, to śmierć około 200 osób zamordowanych na rozkaz komunistycznej władzy przez Służbę Bezpieczeństwa, Milicję Obywatelską i Ludowe Wojsko Polskie. To ponad tysiąc osób rannych, ogromna liczba osób prześladowanych: wtrąconych do więzień, pozbawionych pracy i inwigilowanych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

Mimo upływu 35 lat od wydarzeń grudniowych, osoby sprawujące w tamtym okresie władzę i będące sprawcami zbrodni wciąż nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności. Stawia to z całą ostrością problem niedokończonego prawnego i moralnego rozliczenia systemu komunistycznego w naszym kraju.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w imię historycznej prawdy, pamięci i sprawiedliwości, uznaje, że osoby, które w tamtym czasie swoimi decyzjami i działaniami doprowadziły do masakry na Wybrzeżu, a w szczególności ówczesny Minister Obrony Narodowej oraz inni członkowie władz centralnych i wojskowych, powinny ponieść odpowiedzialność karną i moralną. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa właściwe organy do zintensyfikowania działań, których rezultatem będzie naprawienie krzywd i osądzenie winnych grudniowej zbrodni.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 35. rocznicę wydarzeń grudniowych oddaje hołd tym wszystkim, którzy sprzeciwiając się uzurpatorskiej władzy komunistycznej, oddali swoje życie za godność i wolność nas wszystkich. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci pamięć poległych stoczniowców.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że tragiczne wydarzenia Grudnia 1970 roku były jednym z najważniejszych etapów na drodze do obalenia systemu komunistycznego, drodze do Sierpnia 1980 roku i do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 roku.

Zmiany w prawie

Komisja senacka za zmianą obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomenduje przyjęcie bez poprawek zmian w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2006.1.3

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Uczczenie pamięci ofiar wydarzeń grudniowych w 1970 roku.
Data aktu: 29/12/2005
Data ogłoszenia: 04/01/2006