Syria-Polska. Porozumienie o zmianie artykułu 12 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Arabskiej Republiki Syryjskiej o międzynarodowych przewozach drogowych, sporządzonej w Warszawie dnia 15 kwietnia 1978 r. Warszawa.2004.07.18.

POROZUMIENIE
z dnia 18 lipca 2004 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Syryjskiej Republiki Arabskiej o zmianie artykułu 12 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Arabskiej Republiki Syryjskiej o międzynarodowych przewozach drogowych, sporządzonej w Warszawie dnia 15 kwietnia 1978 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rzeczypospolitej Polskiej

Ambasada

Syryjskiej Republiki Arabskiej

w Warszawie

DPT. II-2266-17-2003/ME

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej przesyła wyrazy szacunku Ambasadzie Syryjskiej Republiki Arabskiej w Warszawie i mając na względzie przewidywaną akcesję Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r. oraz związaną z tym konieczność dostosowania się Polski do wymogów wspólnej polityki handlowej Unii Europejskiej, ma zaszczyt poinformować, co następuje:

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej proponuje, aby dotychczasowy zapis artykułu 12 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Arabskiej Republiki Syryjskiej o międzynarodowych przewozach drogowych, sporządzonej w Warszawie dnia 15 kwietnia 1978 r., zastąpić postanowieniem o następującej treści:

"Rozliczenia i płatności wynikające z niniejszej Umowy będą dokonywane w walutach wymienialnych, akceptowanych przez odpowiednie organy Umawiających się Stron."

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej proponuje, aby w przypadku wyrażenia przez Rząd Syryjskiej Republiki Arabskiej zgody na powyższe, niniejsza nota oraz odpowiedź na nią stanowiły Porozumienie, które wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia otrzymania noty będącej odpowiedzią.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej korzysta z okazji, by ponowić Ambasadzie Syryjskiej Republiki Arabskiej w Warszawie wyrazy najwyższego poważania.

Warszawa, dnia 23 kwietnia 2003 r.

Ambasada

Syryjskiej Republiki Arabskiej

w Warszawie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Departament Prawno-Traktatowy

Warszawa

Nr 218/12/1

Ambasada Syryjskiej Republiki Arabskiej w Warszawie przesyła wyrazy szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i powołując się na notę Ministerstwa Nr DPT. II-2266-17-2003/ME/122 z dnia 23 kwietnia 2003 r. związaną z propozycją Rządu Polskiego dotyczącą zmiany artykułu 12 Umowy o międzynarodowych przewozach drogowych, podpisanej przez Arabską Republikę Syryjską i Polską Rzeczpospolitą Ludową w 1978 r., ma zaszczyt przedstawić projekt nowej umowy o transporcie drogowym, przygotowany przez Syryjskie Ministerstwo Transportu, i uprzejmie prosi Stronę Polską o wyrażenie swojej opinii, która stanie się wstępem do bezpośrednich negocjacji między obydwiema Stronami w celu ustalenia ostatecznego brzmienia umowy.

Ambasada Syryjskiej Republiki Arabskiej w Warszawie korzysta z okazji, by ponowić Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wyrazy najwyższego poważania.

Warszawa, dnia 9 września 2003 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rzeczypospolitej Polskiej

Ambasada Syryjskiej Republiki Arabskiej

w Warszawie

DPT. II-2266-17-2003/ME

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej przesyła wyrazy szacunku Ambasadzie Syryjskiej Republiki Arabskiej w Warszawie i w odpowiedzi na notę Ambasady Nr 218/12/1 z dnia 9 września 2003 r. ma zaszczyt poinformować, iż propozycja Strony syryjskiej dotycząca zawarcia nowej umowy o międzynarodowych przewozach drogowych, jak również projekt tej umowy jest szczegółowo analizowany przez Stronę polską i po przeprowadzeniu wymaganych uzgodnień wewnętrznych, możliwe będzie rozpoczęcie negocjacji umowy.

Jednakże ze względu na konieczność dostosowania do dnia 1 stycznia 2004 r. prawa Rzeczypospolitej Polskiej do wymogów wspólnej polityki handlowej Unii Europejskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych pragnie zwrócić się do Ambasady Syryjskiej Republiki Arabskiej w Warszawie o ponowne rozważenie propozycji, wyrażonej w nocie z dnia 23 kwietnia 2003 r., zawarcia Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Syryjskiej Republiki Arabskiej o zmianie artykułu 12 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Arabskiej Republiki Syryjskiej o międzynarodowych przewozach drogowych z dnia 15 kwietnia 1978 r., poprzez wymianę not.

Zmiana dotyczy artykułu 12 Umowy o treści: "Rozliczenia oraz płatności wynikające z wykonywania niniejszej Umowy będą dokonywane zgodnie z umowami płatniczymi obowiązującymi Umawiające się Strony" w następujący sposób: "Rozliczenia i płatności wynikające z niniejszej Umowy będą dokonywane w walutach wymienialnych, akceptowanych przez odpowiednie organy Umawiających się Stron."

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej korzysta z okazji, aby ponowić Ambasadzie Syryjskiej Republiki Arabskiej w Warszawie wyrazy wysokiego poważania.

Warszawa, dnia 27 listopada 2003 r.

Ambasada

Syryjskiej Republiki Arabskiej

w Warszawie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Departament Prawno-Traktatowy

Warszawa

Nr 188/12/1

Ambasada Syryjskiej Republiki Arabskiej w Warszawie przesyła wyrazy szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i powołując się na notę Nr DPT. II-2266-17-2003/ME/498 z dnia 27 listopada 2003 r., ma zaszczyt poinformować, że Syryjskie Ministerstwo Transportu w swojej nocie Nr 2304/2/9 z dnia 18 lutego 2004 r., odnoszącej się do noty Ministerstwa Finansów Nr 3652/15/66 z dnia 11 lutego 2004 r., informuje, że nie ma żadnych uwag związanych z wprowadzeniem proponowanej zmiany artykułu 12 Umowy o międzynarodowych przewozach drogowych, podpisanej dnia 15 kwietnia 1978 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Arabskiej Republiki Syryjskiej .

Ambasada Syryjskiej Republiki Arabskiej w Warszawie korzysta z okazji, by ponowić Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wyrazy najwyższego poważania.

Warszawa, dnia 14 czerwca 2004 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2004.39.689

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Syria-Polska. Porozumienie o zmianie artykułu 12 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Arabskiej Republiki Syryjskiej o międzynarodowych przewozach drogowych, sporządzonej w Warszawie dnia 15 kwietnia 1978 r. Warszawa.2004.07.18.
Data aktu: 18/07/2004
Data ogłoszenia: 23/09/2004
Data wejścia w życie: 18/07/2004