Mongolia-Polska. Program współpracy między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii na lata 2003-2005. Warszawa.2003.05.15.

PROGRAM WSPÓŁPRACY
sporządzony w Warszawie dnia 15 maja 2003 r.
między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii na lata 2003-2005,

Minister Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii, zwani dalej "Stronami", popierając dalszy rozwój współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie oświaty i szkolnictwa wyższego, stosownie do artykułu 14 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki, podpisanej w Warszawie dnia 9 grudnia 1999 r.,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1. 
Strona polska każdego roku będzie przyjmować:
1)
10 osób na jednolite studia magisterskie w państwowych szkołach wyższych,
2)
2 osoby na studia doktoranckie w państwowych szkołach wyższych.
2. 
Strona polska zapewni bezpłatną naukę i odpłatne zakwaterowanie w domach akademickich.
3. 
Strona mongolska wypłaci świadczenia stypendialne obejmujące koszty utrzymania i zakwaterowania.
Artykuł  2

Strona polska umożliwi studentom i doktorantom mongolskim, przyjętym na studia w polskich szkołach wyższych na podstawie wcześniej podpisanych porozumień, kontynuację studiów na warunkach określonych w tych porozumieniach.

Artykuł  3
1. 
Strona polska będzie przyjmować co roku, na okres łącznie do 30 miesięcy, do 10 specjalistów mongolskich, którzy ukończyli studia w polskich szkołach wyższych, na staże naukowe w tych uczelniach.
2. 
Strona polska zapewni bezpłatną naukę i odpłatne zakwaterowanie w domach akademickich.
3. 
Strona mongolska będzie pokrywać koszty ich pobytu w Polsce.
Artykuł  4
1. 
Strona mongolska każdego roku będzie przyjmować:
1)
do 8 osób (młodych pracowników naukowo-dydaktycznych państwowych szkół wyższych i studentów ostatnich lat) w celu odbywania stażu i badań naukowych na okres łącznie do 40 miesięcy,
2)
do 8 osób na staże językowe i studia częściowe w zakresie języka mongolskiego na okres łącznie do 32 miesięcy.
2. 
Strona mongolska zapewni bezpłatną naukę i odpłatne zakwaterowanie w domach akademickich.
3. 
Strona polska wypłaci świadczenia stypendialne.
Artykuł  5

Strony będą wymieniać specjalistów z dziedziny oświaty i szkolnictwa wyższego do 4 osób na okres do 2 tygodni. Koszty pobytu i podróży pokrywa Strona wysyłająca.

Artykuł  6

Strony będą przyjmować, bez pobierania opłat za naukę, dzieci pracowników placówek dyplomatycznych i konsularnych do publicznych szkół podstawowych i gimnazjów.

Artykuł  7
1. 
Strona wysyłająca kandydatów na jednolite studia magisterskie będzie przekazywać dokumenty kandydatów Stronie przyjmującej do końca marca, a dokumenty kandydatów na studia doktoranckie do końca stycznia każdego roku.
2. 
Warunkiem przyjęcia na niektóre kierunki studiów, wymagające szczególnych predyspozycji (na przykład artystyczne, medyczne lub na studia w akademiach wychowania fizycznego), jest zdanie egzaminów w kraju Strony przyjmującej potwierdzających predyspozycje kandydata do podjęcia tych studiów. W takich przypadkach ostateczna decyzja o przyjęciu kandydata na wybrany kierunek studiów zapadnie po zdaniu egzaminu.
Artykuł  8

Strona wysyłająca kandydatów w ramach artykułu 3 i 4 niniejszego programu będzie przekazywać dokumenty kandydatów Stronie przyjmującej na 2 miesiące przed proponowanym terminem realizacji pobytu. Przyjazd może nastąpić po otrzymaniu zgody Strony przyjmującej.

Artykuł  9

Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie objętej programem będą posiadały ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów kraju przyjmującego.

Artykuł  10

Program nie wyklucza realizacji innych przedsięwzięć, jeśli zostaną one uzgodnione przez obie Strony.

Artykuł  11

Program wchodzi w życie w dniu podpisania i będzie obowiązywał do dnia 31 grudnia 2005 roku.

Sporządzono w Warszawie dnia 15 maja 2003 r., w dwóch jednobrzmiących (oryginalnych) egzemplarzach, każdy w językach polskim, mongolskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim będzie decydujący.

Zmiany w prawie

Komisja senacka za zmianą obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomenduje przyjęcie bez poprawek zmian w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2003.37.536

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Mongolia-Polska. Program współpracy między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii na lata 2003-2005. Warszawa.2003.05.15.
Data aktu: 15/05/2003
Data ogłoszenia: 24/07/2003
Data wejścia w życie: 15/05/2003