Atak terrorystyczny, który nastąpił 11 września 2001 r. na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki.

OŚWIADCZENIE
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 18 września 2001 r.
w związku z atakiem terrorystycznym, który nastąpił 11 września 2001 r. na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Wspólnota wolnych i demokratycznych narodów stanęła w obliczu wojny z ukrytym wrogiem. Niezwykle brutalny i zuchwały atak terrorystyczny wstrząsnął międzynarodową opinią publiczną. W tych trudnych i bolesnych chwilach jesteśmy myślami i sercem z Narodem Amerykańskim, w tym z milionami naszych Rodaków w Stanach Zjednoczonych. Polacy, wielokrotnie boleśnie doświadczeni przez historię, rozumieją bezmiar zniszczeń i tragedii. Znamy uczucie gniewu, które budzi się wtedy w sercach.
Atak na Stany Zjednoczone to agresja wymierzona także we wszystkie państwa, którym bliskie są wartości wolności i demokracji. To zbrodnia przeciw ludzkości - podważenie wartości życia, które dla naszej cywilizacji jest wartością nadrzędną. Ten zuchwały akt barbarzyństwa nie może pozostać bez odpowiedzi. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w pełni popiera stanowisko Rady Północnoatlantyckiej NATO. Gotowi jesteśmy wypełnić zobowiązania sojusznicze wynikające z artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego.

Potrzebna jest solidarność z tymi, którzy opłakują swoich najbliższych. Ale nade wszystko potrzeba dziś gotowości do konsekwentnej walki z międzynarodowym terroryzmem, bez względu na pochodzenie, sympatie i cele polityczne deklarowane przez terrorystów. To wyzwanie dla wszystkich państw, rządów i narodów. Od naszej wspólnej postawy zależy, jak będzie wyglądał wiek XXI.

Pamiętamy o słowach najwyższego autorytetu moralnego naszych czasów - Jana Pawła II, który nazwał terrorystyczny atak na Stany Zjednoczone "mrocznym dniem w dziejach ludzkości" i który przestrzegał "aby nie wzięła góry spirala nienawiści i przemocy".

Świadomi przełomowego znaczenia decyzji, jakie teraz są podejmowane, apelujemy o to, by kierowane one były dążeniem do pokoju na świecie i do wyeliminowania terroru oraz agresji wymierzonych w prawa osób ludzkich, prawa rodzin i prawa narodów.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2001.32.526

Rodzaj: Oświadczenie
Tytuł: Atak terrorystyczny, który nastąpił 11 września 2001 r. na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Data aktu: 18/09/2001
Data ogłoszenia: 28/09/2001