Określenie wzorów legitymacji senatorskich oraz trybu postępowania i warunków wydawania ich duplikatów w razie zniszczenia lub zgubienia.

UCHWAŁA
PREZYDIUM SENATU
z dnia 3 grudnia 1997 r.
w sprawie określenia wzorów legitymacji senatorskich oraz trybu postępowania i warunków wydawania ich duplikatów w razie zniszczenia lub zgubienia.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Z dniem 19 października 2001 r., uchwała traci moc w zakresie uregulowanym zarządzeniem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 października 2001 r. w sprawie określenia wzoru legitymacji senatorskich (M.P.01.36.577); natomiast zachowuje moc w zakresie pozostałym, tj. dotyczącym trybu postępowania oraz warunków wydania duplikatu legitymacji w razie jej zniszczenia.

..................................................

Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350 i Nr 137, poz. 638 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 98, poz. 604, Nr 106, poz. 679, Nr 121, poz. 770 i Nr 160, poz. 1080) uchwala się, co następuje:
§  1.
1.
Każdemu senatorowi niezwłocznie po złożeniu przez niego ślubowania wydaje się legitymacje senatorskie.
2.
Legitymacja określona w załączniku nr 1 do uchwały służy głównie legitymowaniu się przez senatora poza Parlamentem.
3.
Legitymacja określona w załączniku nr 2 do uchwały powinna być wykorzystywana na terenie Parlamentu.
§  2.
1.
Legitymacje senatorskie wręcza Marszałek Senatu lub upoważniona przez niego osoba.
2.
Rejestr wydanych legitymacji prowadzi Kancelaria Senatu.
§  3.
1.
Ustala się wzory legitymacji senatorskich stanowiące załączniki nr 1 i 2 do uchwały.
2.
W legitymacji senatorskiej umieszcza się fotografię senatora, wpisuje jego imię i nazwisko, numer legitymacji i datę jej wydania.
3.
Legitymację senatorską podpisuje Marszałek Senatu i senator.
§  4.
1.
Senatorowi nie wolno wykorzystywać legitymacji dla celów nie związanych z wykonywaniem mandatu.
2.
Senatorowi nie wolno również odstępować legitymacji innym osobom.
§  5.
Senator obowiązany jest zwrócić legitymacje Marszałkowi Senatu w wypadku wygaśnięcia mandatu.
§  6.
Legitymacja senatora podlega wymianie w razie:
1)
zmiany nazwiska lub imienia senatora,
2)
uszkodzenia lub zniszczenia,
3)
kradzieży lub zgubienia.
§  7.
1.
Senator w razie utraty legitymacji jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym Marszałka Senatu, podając jednocześnie okoliczności jej utraty.
2.
O fakcie utraty legitymacji przez senatora Kancelaria Senatu zawiadamia Straż Marszałkowską, ogłaszając w prasie centralnej informację o unieważnieniu legitymacji senatorskiej o wskazanym numerze.
3.
Duplikat legitymacji senatorskiej wydaje się senatorowi niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności, o których mowa w ust. 1.
§  8.
Traci moc uchwała Prezydium Senatu z dnia 28 sierpnia 1997 r. w sprawie określenia wzoru legitymacji senatorskiej oraz trybu postępowania i warunków wydawania jej duplikatu w razie zniszczenia lub zgubienia (Monitor Polski Nr 61, poz. 587).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą od dnia rozpoczęcia IV kadencji Senatu.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR LEGITYMACJI SENATORSKIEJ

wzór

Opis legitymacji

Legitymacja rozkładana w oprawie z czarnej skóry o wymiarach (w złożeniu) 70 mm x 99 mm.

Na przedniej zewnętrznej stronie okładki widnieje napis tłoczony złotymi literami: Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz godło Rzeczypospolitej Polskiej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI SENATORSKIEJ

wzór

Opis

1. Wymiary: 85 x 54 mm

2. Postać: sztywna kartka z tworzywa sztucznego z wprasowanym i widocznym na rewersie układem elektronicznym

Charakterystyka:

Awers:

* kolorowe zdjęcie w ramce o wymiarach 40 x 28 mm

* pod napisem "SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ (...) KADENCJA" wizerunek orła białego w koronie na czerwonym polu w ramce o wymiarach 12 x 15 mm

* zabezpieczenie: pokrycie przezroczystą warstwą reagującą na oświetlenie promieni ultrafioletowych

Rewers:

* dwie ramki o wymiarach 38,5 x 9 mm każda, z miejscem na naniesione elektroniczne podpisy: marszałka i senatora-właściciela legitymacji

* zabezpieczenie: pokrycie przezroczystą folią holograficzną

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1998.2.33

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Określenie wzorów legitymacji senatorskich oraz trybu postępowania i warunków wydawania ich duplikatów w razie zniszczenia lub zgubienia.
Data aktu: 03/12/1997
Data ogłoszenia: 17/01/1998
Data wejścia w życie: 03/12/1997