Wysokość i warunki przyznawania funkcjonariuszom Urzędu Ochrony Państwa należności za podróże służbowe i przeniesienia do pełnienia służby w innej miejscowości albo delegowania do czasowego pełnienia służby na terenie kraju.

ZARZĄDZENIE
SZEFA URZĘDU OCHRONY PAŃSTWA
z dnia 14 października 1997 r.
w sprawie wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszom Urzędu Ochrony Państwa należności za podróże służbowe i przeniesienia do pełnienia służby w innej miejscowości albo delegowania do czasowego pełnienia służby na terenie kraju.

Na podstawie art. 100 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163, Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269, Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 70, poz. 443 i Nr 88, poz. 554) zarządza się, co następuje:
§  1.
Polecenie wyjazdu służbowego w celu wykonywania czynności służbowych poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę, zwaną dalej "stałym miejscem służby", w terminie i miejscu na terenie kraju wydaje:
1)
kierownik jednostki organizacyjnej, szef delegatury, komendant ośrodka szkolenia Urzędu Ochrony Państwa lub upoważniony przez niego funkcjonariusz, zwani dalej "kierownikami" - podległym funkcjonariuszom,
2)
Szef Urzędu Ochrony Państwa - zastępcom Szefa Urzędu Ochrony Państwa i kierownikom.
§  2.
1.
Z tytułu wyjazdu służbowego, o którym mowa w § 1, zwanego dalej "podróżą służbową", funkcjonariuszowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:
1)
przejazdów na trasie od stałego miejsca służby do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej i z powrotem, obejmujący cenę biletu określonego środka transportu wraz z opłatami dodatkowymi i uwzględniający przysługującą funkcjonariuszowi ulgę, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga na dany środek transportu przysługuje,
2)
noclegów bądź ryczałt za nocleg,
3)
dojazdów środkami komunikacji miejscowej w formie ryczałtu,
4)
innych udokumentowanych wydatków, koniecznych w podróży służbowej.
2.
Funkcjonariusz wykonujący czynności operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze może nie korzystać z ulgi, o której mowa w ust. 1 pkt 1.
3.
Dla funkcjonariusza zamieszkałego poza stałym miejscem służby kierownik może uznać - dla celów rozliczenia kosztów podróży służbowej - miejscowość zamieszkania jako stałe miejsce służby, jeżeli:
1)
funkcjonariusz wykonuje stale lub głównie czynności służbowe poza stałym miejscem służby albo
2)
spowoduje to zmniejszenie kosztów podróży służbowej.
§  3.
1.
Kwotę diety ustala się w wysokości określonej w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
2.
Jeżeli podróż służbowa trwa:
1)
nie dłużej niż dobę i wynosi:
a)
mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje,
b)
od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,
c)
ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości,
2)
dłużej niż dobę - za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
a)
do 8 godzin - przysługuje połowa diety,
b)
ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
3.
Dieta nie przysługuje:
1)
za czas delegowania do miejscowości, w której funkcjonariusz zamieszkuje, lub delegowania do stałego miejsca służby, leczenia w zakładzie leczniczym oraz za inne okresy przerw w podróży służbowej,
2)
w przypadkach, w których funkcjonariusz otrzymuje wyżywienie w naturze albo równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie, określonych w odrębnych przepisach.
§  4.
1.
Środek transportu właściwy do odbycia podróży służbowej, z zastrzeżeniem ust. 2, określa kierownik.
2.
Odbycie podróży służbowej statkiem morskim, rzecznym lub powietrznym wymaga zezwolenia Szefa Urzędu Ochrony Państwa.
3.
Na wniosek funkcjonariusza kierownik może wyrazić zgodę na przejazd w podróży służbowej samochodem stanowiącym własność (współwłasność) funkcjonariusza. W takim przypadku funkcjonariuszowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu według stawek za jeden kilometr przebiegu, określonych w przepisach w sprawie używania samochodów osobowych, motocykli i motorowerów dla celów służbowych.
§  5.
Czas podróży służbowej, określony w poleceniu wyjazdu służbowego, obejmuje czas pomiędzy wyjazdem ze stałego miejsca służby i powrotem do tego miejsca. Przepis § 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży służbowej funkcjonariuszowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej (miejskiej) w wysokości 20% diety.
2.
Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli funkcjonariusz odbywa podróż służbową pojazdem służbowym lub samochodem stanowiącym jego własność (współwłasność).
§  7.
1.
Za nocleg w kwaterze prywatnej, hotelu lub innym zakładzie noclegowym funkcjonariuszowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie więcej niż 50% najniższego wynagrodzenia określonego w przepisach w sprawie najniższego wynagrodzenia pracowników.
2.
Funkcjonariuszowi, który wobec braku możliwości uzyskania noclegu w miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej korzystał z noclegu w miejscowości, do której czas dojazdu nie przekracza jednej godziny, przysługuje również zwrot kosztów przejazdu publicznym środkiem komunikacji z miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej do miejscowości, w której funkcjonariusz uzyskał nocleg, i z powrotem.
3.
W przypadku braku możliwości uzyskania noclegu w miejscowościach, o których mowa w ust. 2, funkcjonariuszowi przysługuje zwrot kosztów noclegu w wysokości poniesionych kosztów noclegu, stwierdzonych rachunkiem.
§  8.
1.
Funkcjonariuszowi, który nie przedłożył rachunku, przysługuje ryczałt w wysokości 150% diety za każdy nocleg.
2.
Ryczałt za nocleg nie przysługuje:
1)
w razie zapewnienia nieodpłatnego noclegu,
2)
jeżeli nocleg nie obejmuje co najmniej 6 godzin przypadających pomiędzy godzinami 21 i 7.
§  9.
Zwrot kosztów noclegu w podróży służbowej lub ryczałt za nocleg nie przysługuje funkcjonariuszowi:
1)
za czas przejazdu wagonem sypialnym lub z miejscami do leżenia oraz za czas pobytu w stałym miejscu służby, w miejscowości zamieszkania lub zameldowania na pobyt stały,
2)
w razie gdy z miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej istnieje dogodne połączenie komunikacyjne umożliwiające codzienny powrót do stałego miejsca służby, miejscowości zamieszkania lub zameldowania na pobyt stały, a czas przejazdu w obie strony nie przekracza dwóch godzin,
3)
w razie wykonywania zadań służbowych pomiędzy godzinami 21 i 7, z wyjątkiem wypadków, gdy zadania te wymagają korzystania z usług hotelu lub innego zakładu noclegowego.
§  10.
1.
Funkcjonariuszowi przebywającemu w podróży służbowej przysługuje prawo przejazdu do miejscowości zamieszkania w dniu wolnym od służby na koszt Urzędu Ochrony Państwa. Przepis § 2 ust. 1 pkt 1 i § 4 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2.
Za czas pobytu w miejscowości zamieszkania nie przysługują diety ani zwrot kosztów lub ryczałt za nocleg.
§  11.
Na wniosek funkcjonariusza wypłaca się zaliczkę na pokrycie kosztów podróży służbowej w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów. Funkcjonariusz rozlicza się z pobranej zaliczki w ciągu 7 dni po powrocie z podróży służbowej.
§  12.
1.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu do służby w innej miejscowości i przesiedlającemu się do tej miejscowości na pobyt stały przysługują:
1)
zwrot kosztów przejazdu,
2)
diety,
3)
zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego,
4)
ryczałt z tytułu przeniesienia

- z uwzględnieniem członków rodziny funkcjonariusza, jeżeli przesiedlają się wraz z nim.

2.
Diety przysługują za czas przejazdu i za pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu zamieszkania.
3.
Diety dla członków rodziny wynoszą 75% diet przysługujących funkcjonariuszowi.
§  13.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu do służby w innej miejscowości i nie przesiedlającemu się, jeżeli możliwy jest codzienny dojazd do siedziby jednostki organizacyjnej, do której funkcjonariusz został przeniesiony, przysługuje zwrot kosztów biletu miesięcznego na dojazd publicznym środkiem transportu.
§  14.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu, na jego wniosek, do służby w innej miejscowości i przesiedlającemu się do tej miejscowości na pobyt stały przysługują świadczenia określone w § 12 ust. 1 pkt 1 i 2.
§  15.
Zwrot kosztów przejazdu oraz wypłata diet, o których mowa w § 12, następuje na zasadach określonych w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
§  16.
1.
Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego obejmuje koszty: opakowania, prac załadunkowych i wyładunkowych oraz transportu.
2.
Koszty przewozu urządzenia domowego zwraca się na podstawie przedstawionych rachunków.
§  17.
1.
Ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje funkcjonariuszowi samotnemu w wysokości 100%, a funkcjonariuszowi przesiedlającemu się wraz z rodziną - w wysokości 300% jego miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkiem o charakterze stałym z miesiąca przeniesienia.
2.
W razie przeniesienia obojga małżonków będących funkcjonariuszami, którzy w związku z przeniesieniem przesiedlają się do tej samej miejscowości, przysługuje im tylko jeden ryczałt z tytułu przeniesienia w wysokości 300% miesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym, funkcjonariusza pobierającego uposażenie wyższe.
§  18.
W razie przeniesienia obojga małżonków będących funkcjonariuszami, należności wymienione w § 12 ust. 1 wypłaca się funkcjonariuszowi, o którym mowa w § 17 ust. 2.
§  19.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w § 12 ust. 1, któremu zapewniono zastępcze pomieszczenie mieszkalne, przysługuje zwrot kosztów czynszu najmu i innych opłat związanych z eksploatacją tego lokalu w wysokości i na warunkach uzgodnionych przed przeniesieniem.
§  20.
1.
Funkcjonariuszowi przesiedlającemu się wraz z rodziną, któremu nie przydzielono lokalu mieszkalnego, a jedynie zastępcze pomieszczenie mieszkalne do zamieszkania bez rodziny, przysługuje, do czasu przydzielenia lokalu mieszkalnego, dodatek za rozłąkę.
2.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje za każdy dzień rozłąki w wysokości 95% stawki diety określonej w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju. Stawkę dodatku zaokrągla się do 1 grosza w górę.
3.
Dodatek za rozłąkę nie przysługuje za czas:
1)
nie usprawiedliwionej nieobecności w służbie,
2)
pobytu w szpitalu,
3)
urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego, wychowawczego i bezpłatnego,
4)
delegowania do stałego miejsca zamieszkania,
5)
podróży służbowej, z tytułu której funkcjonariusz otrzymywał diety w pełnej wysokości,
6)
pobytu u rodziny w miejscu stałego zamieszkania w ramach odwiedzin, o których mowa w § 21.
§  21.
1.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu, pobierającemu dodatek za rozłąkę określony w § 20, przysługuje - raz w miesiącu, w celu odwiedzenia rodziny - zwrot kosztów przejazdu środkiem transportu określonym przez kierownika.
2.
Zwrot kosztów przejazdu, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli funkcjonariusz nie stawił się w terminie do służby bez uzasadnionej przyczyny.
§  22.
1.
Funkcjonariuszowi delegowanemu do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości przysługują:
1)
należności, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, § 20 ust. 2 i § 21 ust. 1,
2)
bezpłatne zakwaterowanie, a w razie niezapewnienia bezpłatnego zakwaterowania, zwrot kosztów zakwaterowania w wysokości stwierdzonej rachunkiem; w przypadku niezapewnienia bezpłatnego zakwaterowania i nieprzedłożenia rachunku przepis § 8 stosuje się odpowiednio.
2.
Przepisy § 20 ust. 3 i § 21 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  23.
1.
Funkcjonariuszowi delegowanemu do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości, który ma możliwość codziennego powrotu do miejsca stałego zamieszkania (zakwaterowania), przysługuje:
1)
ryczałt w wysokości odpowiadającej 1/3 dodatku za rozłąkę, o którym mowa w § 20 ust. 2, za każdy dzień służby, jeżeli czas przejazdu do miejsca służby i z powrotem publicznym środkiem lokomocji lub środkiem transportu Urzędu Ochrony Państwa, a w razie braku takich środków - czas pieszego dojścia, przekracza 2 godziny,
2)
zwrot faktycznych kosztów przejazdu najtańszym publicznym środkiem lokomocji lub bezpłatny przejazd w razie dojazdu transportem Urzędu Ochrony Państwa, bez względu na czas dojazdu.
2.
Do czasu przejazdu nie wlicza się czasu dojścia pieszego lub dojazdu własnym środkiem transportu do dworca publicznego środka lokomocji lub miejsca postoju środka transportu Urzędu Ochrony Państwa.
§  24.
1.
Należności i koszty określone w § 12 - § 14, § 20, § 22 i § 23 wypłaca się funkcjonariuszowi w jednostce organizacyjnej, do której został przeniesiony lub czasowo delegowany.
2.
Na wniosek funkcjonariusza przenoszonego lub delegowanego do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości jednostka organizacyjna, w której funkcjonariusz pełni służbę, wypłaca zaliczkę, o której mowa w § 11.
§  25.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.78.753

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wysokość i warunki przyznawania funkcjonariuszom Urzędu Ochrony Państwa należności za podróże służbowe i przeniesienia do pełnienia służby w innej miejscowości albo delegowania do czasowego pełnienia służby na terenie kraju.
Data aktu: 14/10/1997
Data ogłoszenia: 16/10/1997
Data wejścia w życie: 16/10/1997