Określenie placówek odpowiedzialnych za przeprowadzenie analiz antydopingowych oraz tryb, sposób i zasady odpłatności za kontrolne badania antydopingowe.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 17 lipca 1997 r.
w sprawie określenia placówek odpowiedzialnych za przeprowadzenie analiz antydopingowych oraz trybu, sposobu i zasad odpłatności za kontrolne badania antydopingowe.

Na podstawie art. 49 ust. 4 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639 oraz z 1997 r. Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Placówką odpowiedzialną za przeprowadzenie analiz antydopingowych jest Instytut Sportu w Warszawie - Zakład Badań Antydopingowych.
2.
Instytut Sportu - Zakład Badań Antydopingowych upoważniony jest do wykonywania analiz próbek badań kontrolnych na zawartość środków dopingujących.
§  2.
Analiza próbek oraz sposób ich zabezpieczenia i przechowywania w placówce, o której mowa w § 1, muszą być zgodne ze standardami naukowymi i metodycznymi określonymi dla laboratoriów wykonujących analizy antydopingowe przez Komisję Medyczną Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOL) oraz Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie, zwaną dalej "Komisją".
§  3.
1.
W razie braku możliwości wykonania analiz w Zakładzie Badań Antydopingowych Instytutu Sportu przewodniczący Komisji może podjąć decyzję o ich wykonaniu w innym laboratorium.
2.
W przypadku wymienionym w ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy zarządzenia.
§  4.
1.
Koszty badań antydopingowych rozlicza Komisja na podstawie rachunku wystawionego w granicach zawartej umowy pomiędzy przewodniczącym Komisji a dyrektorem Instytutu Sportu.
2.
Koszty, o których mowa w ust. 1, powinny być naliczone w oparciu o szczegółową kalkulację uwzględniającą w szczególności następujące pozycje:
1)
koszty osobowe,
2)
zużycie materiałów,
3)
koszty odtworzenia użytego sprzętu,
4)
koszty niezbędne do spełnienia wymogów jakościowych określonych w Kodeksie Medycznym MKOL.
3.
Koszty badań antydopingowych mogą być rozliczane zbiorowo, przyjmując ogół zleceń Komisji dotyczących badań zawodników tego samego polskiego związku sportowego za jedną jednostkę kalkulacyjną.
4.
Do rachunku wystawionego Komisji przez Instytut Sportu należy załączyć potwierdzenie właściwego polskiego związku sportowego o wykonaniu badań.
5.
Szczegółowy tryb rozliczenia badań antydopingowych określa umowa, o której mowa w ust. 1.
§  5.
Umowa, o której mowa w § 4 ust. 1, powinna dokładnie określić zakres zleconych badań, czas ich przeprowadzenia oraz ewentualne wymogi szczególne i zawierać cenę jednostkową badania antydopingowego uwzględniającą wymogi § 4 ust. 2-5.
§  6.
1.
W ramach przyznanych mu uprawnień dyrektor Instytutu Sportu - w porozumieniu z przewodniczącym Komisji - może zawierać umowy z polskimi i międzynarodowymi organizacjami sportowymi na wykonanie odpłatnie badań antydopingowych nie objętych planem działania i finansowania Komisji.
2.
Wykonanie badań, o których mowa w ust. 1, nie może naruszać realizacji rocznego planu kontroli dopingu przyjętego przez Komisję.
3.
Cenę wykonania badań antydopingowych, o których mowa w ust. 1, ustala dyrektor Instytutu Sportu z zachowaniem elementów kalkulacji wskazanych w § 4.
4.
O pozytywnych wynikach badań kontrolnych dopingu (próbki "A"), o których mowa w ust. 1, Zakład Badań Antydopingowych powiadamia niezwłocznie Komisję.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.59.571

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie placówek odpowiedzialnych za przeprowadzenie analiz antydopingowych oraz tryb, sposób i zasady odpłatności za kontrolne badania antydopingowe.
Data aktu: 17/07/1997
Data ogłoszenia: 18/09/1997
Data wejścia w życie: 03/10/1997