Sposób postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach składanych przez kandydatów na posłów i senatorów Państwowej Komisji Wyborczej za pośrednictwem okręgowych komisji wyborczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 10 lipca 1997 r.
w sprawie sposobu postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach składanych przez kandydatów na posłów i senatorów Państwowej Komisji Wyborczej za pośrednictwem okręgowych komisji wyborczych.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 40, poz. 271, z 1989 r. Nr 34, poz. 178, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 oraz z 1996 r. Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje sposób postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach o pracy lub służbie w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 10 maja 1990 r., składanych przez kandydatów na posłów lub senatorów, stosownie do przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne (Dz. U. Nr 70, poz. 443), zwanych dalej "oświadczeniami".
2.
W zakresie uregulowanym w zarządzeniu do postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach, stosuje się przepisy zarządzenia nr 60/83 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 czerwca 1983 r. w sprawie szczegółowych zasad i sposobu postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową i służbową.
§  3.
1.
Na wniosek przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej wojewoda deleguje, do pomocy w przyjmowaniu przez komisję oświadczeń, pracownika kancelarii tajnej urzędu wojewódzkiego, posiadającego upoważnienie do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową oraz upoważnienie do odbioru i nadawania przesyłek tajnych, zwanego dalej "delegowanym pracownikiem", a także spowoduje wyodrębnienie oddzielnej szafy metalowej do przechowywania w kancelarii tajnej urzędu wojewódzkiego dokumentów z tym związanych.
2.
Pracownik, o którym mowa w ust. 1, nie może być zapoznany z treścią oświadczeń.
§  4.
1.
Przewodniczący okręgowej komisji wyborczej lub jego zastępca, po przyjęciu oświadczenia, dokonuje następujących czynności:
1)
wpisuje do dziennika korespondencyjnego (według wzoru Pu Wkt-101, oznaczonego klauzulą "tajne", przeszytego i opieczętowanego na końcu dziennika) kolejny numer sprawy, zgodnie z zasadami rejestrowania korespondencji tajnej (np. OKW Nr 1-0-1/97), imię i nazwisko osoby składającej oświadczenie, datę, potwierdzenie (w rubryce "uwagi") własnoręcznym podpisem przyjęcia oświadczenia; obok podpisu przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej podpis może złożyć również osoba składająca oświadczenie,
2)
wpisuje numer sprawy w lewym górnym rogu oświadczenia oraz koperty zaadresowanej do Państwowej Komisji Wyborczej, zgodnie z zasadami rejestrowania korespondencji tajnej,
3)
umieszcza oświadczenie w kopercie, którą po zamknięciu stempluje pieczęcią komisji na wszystkich złączach koperty,
4)
zabezpiecza pieczęcie taśmą samoklejną (przeźroczystą) i umieszcza na kopercie klauzulę tajności.
2.
Sposób oznaczenia i zabezpieczenia koperty określa załącznik do zarządzenia.
§  5.
1.
Delegowany pracownik wpisuje przesyłkę do książki doręczeń przesyłek miejscowych (według wzoru Pu/Kn-9), wpisując następujące dane: data przesyłki, jej numer i adresat.
2.
Delegowany pracownik niezwłocznie zawozi przesyłkę, zgodnie z przepisami zarządzenia nr 56/83 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 czerwca 1983 r. w sprawie zasad, trybu i sposobu przyjmowania, przewożenia, wydawania i ochrony dokumentów oraz innych przedmiotów zawierających tajemnicę państwową, do właściwej miejscowo placówki poczty specjalnej, która kwituje i potwierdza pieczęcią (do pakietów) fakt przyjęcia przesyłki.
§  6.
1.
W przypadku gdy niemożliwe jest niezwłoczne przekazanie przesyłki do placówki poczty specjalnej, przewodniczący komisji lub jego zastępca, w obecności delegowanego pracownika, składa przesyłkę wraz z książką doręczeń w wyodrębnionej szafie metalowej, znajdującej się w kancelarii tajnej urzędu wojewódzkiego.
2.
Po zamknięciu szafy przewodniczący okręgowej komisji wyborczej lub jego zastępca plombuje szafę swoją plombą i deponuje klucze, zgodnie z zasadami ustalonymi w urzędzie wojewódzkim.
3.
Następnego dnia przewodniczący okręgowej komisji wyborczej lub jego zastępca wraz z delegowanym pracownikiem - po sprawdzeniu plomby - otwierają szafę i przesyłka dostarczana jest niezwłocznie do placówki poczty specjalnej. Przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  7.
1.
Placówka poczty specjalnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, po otrzymaniu przesyłki adresowanej do Państwowej Komisji Wyborczej, informuje niezwłocznie, drogą telefoniczną, Państwową Komisję Wyborczą o nadejściu takiej przesyłki.
2.
Osoba upoważniona przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej do odbioru i nadawania przesyłek tajnych odbiera przesyłkę z placówki, o której mowa w ust. 1.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

(pominięty)

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.43.427

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach składanych przez kandydatów na posłów i senatorów Państwowej Komisji Wyborczej za pośrednictwem okręgowych komisji wyborczych.
Data aktu: 10/07/1997
Data ogłoszenia: 18/07/1997
Data wejścia w życie: 18/07/1997