Zm.: zarządzenie w sprawie warunków kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególnych uprawnień tych osób.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 29 listopada 1995 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie warunków kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególnych uprawnień tych osób.

Na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z 1991 r. Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 54, poz. 254 i Nr 63, poz. 314, z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 43, poz. 163, Nr 105, poz. 509 i Nr 121, poz. 591) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 października 1991 r. w sprawie warunków kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególnych uprawnień tych osób (Monitor Polski Nr 34, poz. 252) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. Osoby kierowane za granicę w celu prowadzenia badań naukowych, na studia podyplomowe, staże naukowe i artystyczne, specjalizacje zawodowe, kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe, kursy językowe oraz praktyki zawodowe mogą otrzymać:

1) stypendium miesięczne na koszty utrzymania, zakwaterowania i pomoce naukowe na okres pobytu,

2) zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca odbywania studiów podyplomowych, staży, praktyk i specjalizacji zawodowych, kursów lub prowadzenia badań naukowych i z powrotem, raz w ciągu roku akademickiego,

3) zwrot opłat wizowych.",

2)
w § 4 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) ryczałt na koszty utrzymania i zakwaterowania w wysokości ustalonej przez jednostkę kierującą, nie wyższej jednak niż 35% wynagrodzenia w grupie zaszeregowania IVa w danym kraju, określonego w przepisach w sprawie wynagrodzenia i świadczeń przysługujących pracownikom polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych"

3)
w § 15 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wysokość stypendium miesięcznego dla osób skierowanych za granicę w celu prowadzenia badań naukowych, na studia doktoranckie, studia podyplomowe, staże naukowe, artystyczne, habilitacyjne i inne staże, specjalizacje zawodowe, kursy podnoszące kwalifikacje, kursy językowe i praktyki zawodowe nie może być niższa niż 30% wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.",

4)
skreśla się § 16,
5)
§ 17 otrzymuje brzmienie:

"§ 17. Osobom, o których mowa w § 2-5, § 11 i § 13, przysługuje zwrot kosztów leczenia za granicą w razie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku, jeżeli umowy międzynarodowe lub inne porozumienia nie zapewniają bezpłatnego leczenia obywateli polskich.",

6)
w § 18:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wydatki wynikające ze skierowania osób za granicę w celach wymienionych w § 1 pokrywa jednostka kierująca. W skierowaniu jednostka kierująca określa okres, na który kieruje za granicę, oraz zakres świadczeń przysługujących osobie kierowanej. W uzasadnionych przypadkach jednostka kierująca może przedłużyć okres skierowania za granicę, nie dłużej jednak niż do 12 miesięcy, określając równocześnie, czy w okresie tym osoba skierowana będzie otrzymywać świadczenia.",

b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Jednostka kierująca może zawrzeć z osobą kierowaną umowę określającą warunki i zasady zwrotu wypłaconych świadczeń.",

7)
§ 19 otrzymuje brzmienie:

"§ 19. 1 .Skierowanie za granicę w celach, o których mowa w § 1, oraz jego przedłużenie, o którym mowa w § 18 ust. 1, osoby pozostające w zatrudnieniu mogą otrzymać za zgodą zatrudniających je zakładów pracy.

2. Zakład pracy zatrudniający osobę skierowaną za granicę na czas nie przekraczający miesiąca udziela jej urlopu szkoleniowego, płatnego według zasad obowiązujących przy obliczeniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

3. Osobie skierowanej za granicę na okres przekraczający miesiąc lub której skierowanie zostało przedłużone na okres przekraczający miesiąc, zatrudniający zakład pracy udziela urlopu szkoleniowego lub bezpłatnego na pozostały okres skierowania."

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.64.698

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie warunków kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególnych uprawnień tych osób.
Data aktu: 29/11/1995
Data ogłoszenia: 14/12/1995
Data wejścia w życie: 29/12/1995