Ogólne zezwolenia dewizowe na niektóre czynności obrotu dewizowego dla podmiotów gospodarujących prowadzących działalność w zakresie transportu morskiego i śródlądowego, rybołówstwa morskiego oraz poszukiwawczo-wydobywczą na morzu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 marca 1995 r.
w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych na niektóre czynności obrotu dewizowego dla podmiotów gospodarujących prowadzących działalność w zakresie transportu morskiego i śródlądowego, rybołówstwa morskiego oraz poszukiwawczo-wydobywczą na morzu.

Na podstawie art. 19 ust. 1 oraz w związku z art. 5 ust. 5, art. 6 ust. 2 pkt 4 lit. b) i c), art. 8, art. 9 i art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 2 grudnia 1994 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 136, poz. 703) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenie "armator" oznacza:
1)
podmioty gospodarujące, prowadzące działalność w zakresie transportu morskiego, tj.: armatorów żeglugi liniowej, armatorów żeglugi trampowej, armatorów żeglugi promowej, armatorów żeglugi pasażerskiej, armatorów ratownictwa morskiego, armatorów żeglugi śródlądowej, szkolnictwo morskie, zaplecze naukowo-badawcze transportu morskiego, zaopatrzenie i obsługę platform poszukiwawczo-wydobywczych,
2)
podmioty gospodarujące, prowadzące działalność w zakresie rybołówstwa morskiego, tj.: armatorów rybołówstwa bałtyckiego, armatorów rybołówstwa dalekomorskiego, armatorów pomocniczej floty rybołówstwa, zaplecze naukowo-badawcze rybołówstwa morskiego,
3)
podmioty gospodarujące, prowadzące działalność poszukiwawczo-wydobywczą na morzu.
§  2.
Zezwala się armatorom na transfer za granicę zagranicznych środków płatniczych w celu wykonania wymagalnych zobowiązań wobec osób zagranicznych, zaciągniętych z tytułu prowadzonej działalności, w tym w szczególności:
1)
kar i kaucji nakładanych na statek za naruszenie przepisów, w tym także porządkowych, obowiązujących na terenie danego kraju,
2)
kosztów zmiany bandery,
3)
kosztów związanych z rejsem statku.
§  3.
1.
Zezwala się armatorom na pozostawienie za granicą ich należności pieniężnych i przeznaczenie ich za granicą na cele:
1)
wykonywania wymagalnych zobowiązań wobec osób zagranicznych, zaciągniętych z tytułu prowadzonej działalności,
2)
finansowania kosztów utrzymania przedstawicielstw za granicą,
3)
zaliczek kapitańskich.
2.
Zezwala się armatorom na otwarcie i posiadanie rachunku bankowego w banku za granicą w celu prowadzenia rozliczeń, o których mowa w ust. 1; przepis § 5 ust. 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 27 marca 1995 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych (Monitor Polski Nr 16, poz. 197) stosuje się odpowiednio.
§  4.
1.
Zezwala się armatorom na przekaz za granicę walut wymienialnych kupionych w banku, przeznaczonych na wypłatę części wynagrodzenia w walutach wymienialnych (dodatku dewizowego), należnego członkom załogi statku.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy podmiotów gospodarujących wymienionych w § 1 pkt 3, z wyjątkiem załóg statków i platform poszukiwawczo-wydobywczych będących w posiadaniu tych podmiotów.
§  5.
Zezwala się armatorom na przekaz za granicę kupionych w banku walut wymienialnych w celu wypłaty wynagrodzeń dla osób zagranicznych zatrudnionych na statkach.
§  6.
1.
Zezwala się na wywóz za granicę następujących wartości dewizowych znajdujących się w kasie polskiego statku:
1)
zagranicznych środków płatniczych,
2)
złota w postaci stanowiącej wartość dewizową, należącego do członków załogi statku,

jeżeli zostały złożone na przechowanie w kasie statku przed wejściem statku do polskiego obszaru celnego i zgłoszone pisemnie przez kapitana statku urzędowi celnemu przy odprawie wejściowej, ze wskazaniem wartości dewizowych należących do poszczególnych osób; podejmowanie przez deponenta walut i innych wartości dewizowych nie podlega ograniczeniom dewizowym.

2.
Przeniesienie depozytu wartości dewizowych członka załogi z kasy polskiego statku do kasy innego polskiego statku nie wymaga zezwolenia dewizowego.
§  7.
1.
Zezwala się armatorom na udzielanie poręczeń i gwarancji dotyczących pokrycia szkód awaryjnych.
2.
Zezwala się armatorom na przekaz za granicę zagranicznych środków płatniczych z tytułu, o którym mowa w ust. 1.
§  8.
1.
Zezwala się armatorom na zaciąganie w bankach za granicą kredytów pod zastaw hipoteczny na cele inwestycyjne.
2.
Zezwala się armatorom na zaciąganie w bankach za granicą kredytów do łącznej dla poszczególnego armatora równowartości 25.000.000 EURO 1 w stosunku rocznym na sfinansowanie działalności eksploatacyjnej prowadzonej za granicą.
3.
Zezwala się armatorom na przekaz za granicę walut wymienialnych w celu pokrycia wymagalnych zobowiązań z tytułu gwarancji i poręczeń, udzielonych innym osobom krajowym i zagranicznym w związku z zaciągnięciem przez nie kredytów, o których mowa w ust. 1 i 2, pod warunkiem że suma udzielonych poręczeń nie może przekroczyć w stosunku rocznym kwoty określonej w ust. 2.
4.
Armatorzy zaciągający kredyty, o których mowa w ust. 1 i 2, zobowiązani są do przekazania informacji o tych kredytach do Narodowego Banku Polskiego.
5.
Przepisy ust. 1-3 nie dotyczą armatorów żeglugi śródlądowej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 31 marca 1995 r.
1 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.16.198

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne zezwolenia dewizowe na niektóre czynności obrotu dewizowego dla podmiotów gospodarujących prowadzących działalność w zakresie transportu morskiego i śródlądowego, rybołówstwa morskiego oraz poszukiwawczo-wydobywczą na morzu.
Data aktu: 29/03/1995
Data ogłoszenia: 31/03/1995
Data wejścia w życie: 31/03/1995