Spisy wyborców i dodatkowe spisy wyborców sporządzane dla wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na ten sam dzień co wybory do rad gmin.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 28 kwietnia 1994 r.
w sprawie spisów wyborców i dodatkowych spisów wyborców sporządzanych dla wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na ten sam dzień co wybory do rad gmin.

Na podstawie art. 29 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205) i art. 1 ust. 1 w związku z art. 20a ust. 4 ustawy z dnia 10 maja 1991 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1994 r. Nr 54, poz. 224) Państwowa Komisja Wyborcza po porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych uchwala, co następuje:

Rozdział  1

Wzór spisu wyborców oraz sposób sporządzania spisu

§  1.
1.
W wyborach uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na ten sam dzień co wybory do rad gmin, spisami wyborców są:
1)
spisy wyborców dla obwodów głosowania utworzonych na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz. U. Nr 16, poz. 96, z 1991 r. Nr 53, poz. 227 i z 1993 r. Nr 45, poz. 205), sporządzone według wzoru i w sposób określony uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 28 kwietnia 1994 r. w sprawie spisu wyborców dla wyborów do rad gmin (Monitor Polski Nr 25, poz. 212),
2)
dodatkowe spisy wyborców sporządzone dla obwodów głosowania, o których mowa w pkt 1,
3)
spisy wyborców dla obwodów utworzonych na podstawie ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205) w szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych, a także oddziałach zewnętrznych tych zakładów, sporządzone według wzoru i w sposób określony uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 12 lipca 1993 r. w sprawie spisu wyborców dla wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Monitor Polski Nr 36, poz. 371).
2.
Dla obwodów utworzonych na podstawie ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w domach pomocy społecznej sporządza się spisy wyborców, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2.
§  2.
1.
Do dodatkowego spisu wyborców wpisuje się osoby, o których mowa w art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 i 2 ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w ustawowym terminie wniosą do urzędu gminy stosowny wniosek.
2.
Dodatkowy spis wyborców sporządza się w urzędzie gminy oddzielnie dla każdego obwodu głosowania.
3.
Dodatkowy spis wyborców sporządza się w dwóch egzemplarzach, na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały.
4.
Formularz spisu zapisuje się dwustronnie pismem maszynowym.
§  3.
1.
O wpisaniu do dodatkowego spisu wyborców osób, o których mowa w § 2 ust. 1, zawiadamia się urząd gminy właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania wyborcy. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 2 do uchwały.
2.
Urząd gminy po otrzymaniu zawiadomienia o wpisaniu do dodatkowego spisu wyborców w terminie 2 dni sprawdza, na podstawie rejestru wyborców, prawa wyborcze osoby, której zawiadomienie dotyczy. W wypadku stwierdzenia, że osoba nie ma prawa wybierania, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym urząd gminy, który sporządził dodatkowy spis wyborców. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 3 do uchwały.

Rozdział  2

Aktualizowanie spisu wyborców

§  4.
1.
Dodatkowy spis wyborców, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, jest aktualizowany, do dnia przekazania przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej, przez dopisanie wyborcy do spisu lub skreślenie ze spisu już sporządzonego.
2.
Zmian dokonuje się na obydwu egzemplarzach spisu.
§  5.
1.
Do dodatkowego spisu wyborców dopisuje się osoby, które zostały pominięte w spisie, jeżeli reklamacja w sprawie ich wpisania została uwzględniona przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) albo przez właściwy sąd rejonowy.
2.
Przy dopisywaniu do spisu w rubryce "uwagi" zamieszcza się adnotację "reklamacja". Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Z dodatkowego spisu wyborców skreśla się osoby:
1)
które po sporządzeniu spisu wpisane zostały do rejestru wyborców, w trybie art. 16 ust. 3 lub ust. 4 ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, przez urząd gminy właściwy dla sporządzenia dodatkowego spisu wyborców,
2)
wobec których wydano decyzję wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) albo postanowienie właściwego sądu rejonowego o skreśleniu ze spisu wyborcy w wyniku reklamacji,
3)
które zostały umieszczone w spisie w wyniku oczywistego błędu,
4)
które nie mają prawa wybierania w myśl art. 13 ustawy, o której mowa w pkt 1, po otrzymaniu zawiadomienia urzędu gminy właściwego dla miejsca stałego zamieszkania,
5)
którym wydano zaświadczenie o prawie do głosowania stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy, o której mowa w pkt 1.
2.
Przy skreślaniu wyborcy ze spisu w rubryce "uwagi" zamieszcza się adnotację określającą przyczynę skreślenia. Stosownie do okoliczności wpisuje się: "wpis do rejestru", "reklamacja", "błąd pisarski", "zawiadomienie - art. 13", "zaświadczenie".
§  7.
1.
Spis wyborców, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, jest aktualizowany w sposób określony w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 12 lipca 1993 r. w sprawie spisu wyborców dla wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  3

Przepis końcowy

§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Obwód głosowania nr ..................

...................................................

Pieczęć nagłówkowa organu

sporządzającego spis

DODATKOWY SPIS WYBORCÓW

Lp. Nazwisko, imię (imiona) Imię ojca Data urodze-nia (rok, miesiąc, dzień) Miejsce zamieszkania Potwierdzenie otrzymania karty do głosowania Uwagi
miejsco-wość, ulica nr domu nr miesz-kania

...............................................................................................

(podpis z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

............................, dnia ...........................

Do ..........................................................

w ............................................................

Pieczęć nagłówkowa

organu sporządzającego spis

Zawiadamia się, że Pan/Pani ....................................................................................................

(nazwisko i imię - imiona)

................................................................................................................................................

(imię ojca, data urodzenia)

wpisany(a) do rejestru wyborców w Waszej gminie/mieście pod adresem .................................

.................................................................................................................................................

(miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

został(a) wpisany(a) na własny wniosek do dodatkowego spisu wyborców w miejscowości ...... ................................................. gmina ......................................... woj. ...................................

Powyższe przekazuję w celu sprawdzenia praw wyborczych i niezwłocznego powiadomienia w wypadku, gdyby osoba nie miała prawa wybierania.

...............................................................................................

(podpis z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

............................, dnia ...........................

Do ..........................................................

w ............................................................

Pieczęć nagłówkowa

organu sporządzającego spis

Zawiadamia się, że Pan/Pani ....................................................................................................

(nazwisko i imię - imiona)

................................................................................................................................................

(imię ojca, data urodzenia)

wpisany(a) na własny wniosek do dodatkowego spisu wyborców w Waszej gminie/mieście nie ma prawa wybierania.

W załączeniu przesyła sie kopię zawiadomienia o:

1) pozbawieniu praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,

2) pozbawieniu praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu,

3) ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym prawomocnym orzeczeniem sądu z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.

Zał. 1

...............................................................................................

(podpis z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego)

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1994.25.213

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Spisy wyborców i dodatkowe spisy wyborców sporządzane dla wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na ten sam dzień co wybory do rad gmin.
Data aktu: 28/04/1994
Data ogłoszenia: 11/05/1994
Data wejścia w życie: 11/05/1994