Komitet Społeczno-Polityczny Rady Ministrów.

UCHWAŁA Nr 99
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 listopada 1993 r.
w sprawie Komitetu Społeczno-Politycznego Rady Ministrów.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Komitet Społeczno-Polityczny Rady Ministrów, zwany dalej "Komitetem".
2.
Komitet jest wewnętrznym kolegialnym organem Rady Ministrów, zapewniającym koordynację i sprawną realizację zadań Rządu w dziedzinie społeczno-politycznej.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Prezes Rady Ministrów może powierzyć Komitetowi wykonywanie określonych zadań dotyczących koordynacji prac ministrów.
§  2.
1.
Do zadań Komitetu należy w szczególności:
1)
zapewnianie koordynacji działań organów administracji rządowej, mających na celu przygotowanie - do decyzji Rady Ministrów - projektów programów działań w dziedzinie społeczno-politycznej oraz projektów odpowiednich aktów normatywnych,
2)
rozpatrywanie rozbieżności powstałych w toku uzgodnień między członkami Rady Ministrów, dotyczących projektów dokumentów rządowych w sprawach z dziedziny społeczno-politycznej, oraz przygotowywanie projektów ich rozstrzygnięć,
3)
analizowanie sytuacji społeczno-politycznej i stanu realizacji polityki społecznej oraz przedstawianie odpowiednich propozycji i wniosków Radzie Ministrów,
4)
rekomendowanie Radzie Ministrów i Prezesowi Rady Ministrów stanowiska lub projektów rozstrzygnięć w sprawach społeczno-politycznych,
5)
inspirowanie, podejmowanie i koordynowanie działań na rzecz umacniania więzi z Polonią i wychodźstwem, wymiany młodzieży, wymiany informacji oraz tworzenia sprzyjających warunków dla mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w Polsce,
6)
systematyczne rozpatrywanie stanu realizacji zadań z zakresu przestrzegania praw człowieka i obywatela, wynikających z ustaw i zobowiązań międzynarodowych, praworządności i stanu bezpieczeństwa obywateli, polityki socjalnej, ograniczania skutków bezrobocia, bezpieczeństwa i ochrony warunków pracy, oświaty, nauki, szkolnictwa wyższego, kultury, zdrowia i opieki społecznej, wypoczynku i sportu oraz ochrony środowiska, a także opracowywanie ocen oraz wniosków w tym zakresie,
7)
projektowanie warunków i zasad współpracy Rządu i innych organów administracji rządowej ze związkami zawodowymi, organizacjami samorządu zawodowego i stowarzyszeniami oraz oddziaływanie na rzecz tworzenia warunków społecznych sprzyjających skuteczności działania Rządu,
8)
analizowanie spraw z zakresu społecznych aspektów działalności środków masowej komunikacji i systemu telekomunikacyjnego państwa,
9)
rozpatrywanie innych spraw i wykonywanie zadań zleconych przez Radę Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.
2.
Rozpatrywanie spraw dotyczących więzi z Polonią i wychodźstwem oraz oświaty, nauki i szkolnictwa wyższego następuje po uzgodnieniu z Wiceprezesem Rady Ministrów Aleksandrem Łuczakiem.
§  3.
1.
W celu realizacji zadań Komitet może określać sposoby i terminy wykonania prac mających na celu przygotowanie projektu stanowiska lub decyzji Rady Ministrów albo Prezesa Rady Ministrów oraz wskazywać organy odpowiedzialne za ich wykonanie.
2.
Komitet może powoływać ekspertów do opracowania analiz, prognoz, ekspertyz oraz koncepcji i projektów rozwiązań programowych.
3.
Komitet składa Radzie Ministrów co najmniej raz w roku sprawozdanie ze swojej działalności.
§  4.
1.
W skład Komitetu wchodzą:
1)
przewodniczący Komitetu - Wiceprezes Rady Ministrów Włodzimierz Cimosiewicz,
2)
wiceprzewodniczący Komitetu:
a)
Minister Pracy i Polityki Socjalnej,
b)
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej,
c)
Minister Kultury i Sztuki,
3)
członkowie Komitetu - członkowie Rady Ministrów właściwi ze względu na przedmiot rozpatrywanej sprawy.
2.
W pracach Komitetu biorą udział:
1)
sekretarz Komitetu - podsekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów,
2)
przewodniczący i kierownicy właściwych centralnych organów administracji rządowej, zaproszeni przez przewodniczącego Komitetu.
3.
Przewodniczący Komitetu może zapraszać do udziału w pracach Komitetu również inne osoby.
§  5.
1.
Obsługę organizacyjną i techniczną prac Komitetu zapewniają odpowiednie komórki organizacyjne Urzędu Rady Ministrów, nadzorowane bezpośrednio przez sekretarza Komitetu.
2.
Przygotowanie i rozpatrywanie dokumentów przez Komitet następuje w trybie określonym w uchwale nr 20 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1991 r. w sprawie regulaminu prac Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 7, poz. 47 oraz z 1992 r. Nr 7, poz. 47 i Nr 25, poz. 180).
3.
Ilekroć w uchwałach Rady Ministrów mówi się o Komitecie Społecznym Rady Ministrów, rozumie się przez to Komitet Społeczno-Polityczny Rady Ministrów.
§  6.
Traci moc uchwała nr 84 Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1992 r. w sprawie Komitetu Społecznego Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 25, poz. 178).
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia i podlega ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.63.565

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Komitet Społeczno-Polityczny Rady Ministrów.
Data aktu: 23/11/1993
Data ogłoszenia: 06/12/1993
Data wejścia w życie: 23/11/1993