Szczegółowe zasady nabywania przez nadleśnictwo lasów i gruntów przeznaczonych do zalesiania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 27 maja 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad nabywania przez nadleśnictwo lasów i gruntów przeznaczonych do zalesiania.

Na podstawie art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. Nr 101, poz. 444 i z 1992 r. Nr 21, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nadleśnictwo może nabyć, w drodze umowy cywilnoprawnej, las lub grunt przeznaczony do zalesienia, zwany dalej "gruntem", jeżeli wymagać tego będzie gospodarczy lub publiczny interes państwa, w szczególności w przypadkach:
1)
bezpośredniej ich przyległości do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa,
2)
zniesienia współwłasności,
3)
regulacji granicy polno-leśnej.
2.
Las lub grunt, na którym znajdują się budynki, budowle lub inne nieruchomości, może być nabyty jeżeli:
1)
spełnione zostaną warunki, o których mowa w ust. 1,
2)
budynki i budowle, znajdujące się w lesie lub na gruncie, a także inne nieruchomości są niezbędne do prowadzenia gospodarki leśnej.
§  2.
1.
Nabycie lasu lub gruntu wymaga zgody Dyrektora Generalnego, udzielonej na pisemny wniosek nadleśniczego, zaopiniowany przez dyrektora regionalnego dyrekcji Lasów Państwowych, sporządzony w związku z zawiadomieniem, o którym mowa w art. 37 ust. 2 ustawy o lasach, zwanej dalej "ustawą".
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
oznaczenie lasu lub gruntu według mapy ewidencyjnej,
2)
powierzchnię lasu lub gruntu,
3)
oznaczenie księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości lub odpis dokumentu stwierdzającego tytuł własności,
4)
opis stanu prawnego lasu lub gruntu, a w szczególności: obciążenia, stan posiadania, spory graniczne,
5)
części składowe gruntu i przynależności.
3.
Do wniosku załącza się:
1)
wyciąg z rejestru gruntu, a także kopię lub wyrys z mapy ewidencyjnej,
2)
informację o przeznaczeniu lasu lub gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
3)
informację o ewentualnej dewastacji lub degradacji lasu lub gruntu.
§  3.
Nadleśniczy po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego, o której mowa w § 2 ust.1, przesyła do właściciela lasu lub gruntu ofertę ich nabycia w terminie miesiąca od daty otrzymania od niego zawiadomienia o zamiarze zbycia lasu lub gruntu, a następnie prowadzi negocjacje w celu ustalenia ceny ich nabycia.
§  4.
1.
Nadleśniczy może nabyć las lub grunt za cenę nie wyższą od szacunku ich wartości, dokonanego przez biegłego powołanego i wpisanego przez wojewodę na listę wojewódzką lub inną osobę posiadającą uprawnienia z zakresu szacowania nieruchomości.
2.
Nabycie lasu lub gruntu za cenę wyższą od szacunku ich wartości wymaga zgody dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
§  5.
Wartość lasu lub gruntu, a także budynków i budowli, ustala się według zasad określonych w przepisach o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości.
§  6.
1.
Podstawą do wypłacenia należności dotychczasowemu właścicielowi lasu lub gruntu jest zawarcie umowy przenoszącej własność.
2.
Wypłaty dokonuje nadleśnictwo w ciągu 7 dni od dnia wydania lasu lub gruntu, chyba że umowa określa inny termin.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1992.19.141

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady nabywania przez nadleśnictwo lasów i gruntów przeznaczonych do zalesiania.
Data aktu: 27/05/1992
Data ogłoszenia: 30/06/1992
Data wejścia w życie: 15/07/1992