Określenie specjalności w dziedzinie nauk wojskowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nie posiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz tryb postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 maja 1992 r.
w sprawie określenia specjalności w dziedzinie nauk wojskowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nie posiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz trybu postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko.

Na podstawie art. 33 ust. 3 i ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 10, poz. 40) zarządza się, co następuje:
§  1.
W dziedzinie nauk wojskowych na stanowisko profesora nadzwyczajnego w wyższej szkole wojskowej można wyznaczyć oficera lub zatrudnić osobę cywilną, posiadających wybitne, twórcze osiągnięcia w pracy zawodowej poza szkołą wyższą, w następujących specjalnościach dyscypliny naukowej "sztuka wojenna":
1)
obronność państwa i doktryny wojenne,
2)
strategia wojenna,
3)
sztuka operacyjna,
4)
taktyka rodzajów sił zbrojnych, wojsk i służb,
5)
dowodzenie wojskami,
6)
zabezpieczenie bojowe i logistyczne,
7)
organizacja, mobilizacja i uzupełnienie sił zbrojnych,
8)
obrona regionalna i cywilna,
9)
historia sztuki wojennej i myśli wojskowej,
10)
geografia wojenna i topografia wojskowa,
11)
metodyka szkolenia wojsk,
12)
użycie uzbrojenia i sprzętu technicznego.
§  2.
1.
Zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego osób, o których mowa w § 1, może nastąpić:
1)
w jednostce organizacyjnej wyższej szkoły wojskowej prowadzącej kształcenie w zakresie dyscypliny naukowej i specjalności określonych w § 1,
2)
po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego i uzyskaniu pozytywnej opinii Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych, zwanej dalej "Centralną Komisją".
2.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzają rady jednostek organizacyjnych wyższych szkół wojskowych uprawnione do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego, na wniosek komendanta jednostki organizacyjnej, w której zamierza się wyznaczyć oficera lub zatrudnić osobę cywilną. Jeżeli w kraju brak jest jednostki uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w danej dyscyplinie, postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza jednostka uprawniona do nadawania stopnia naukowego doktora.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust.2, może dotyczyć wyłącznie osoby spełniającej warunki określone w § 1.
4.
Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:
1)
wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego,
2)
powołanie trzyosobowej komisji spośród członków rady, o której mowa w ust. 2, posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego,
3)
powołanie trzech recenzentów posiadających tytuł naukowy, w tym dwóch spoza grona rady jednostki organizacyjnej przeprowadzającej postępowanie kwalifikacyjne oraz spoza grona osób zatrudnionych w jednostce organizacyjnej, w której zajmuje stanowisko (zatrudniony jest) kandydat, jak również spoza grona osób zatrudnionych w jednostce organizacyjnej, w której ubiega się on o stanowisko profesora nadzwyczajnego,
4)
stwierdzenie kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego.
§  3.
1.
Recenzenci oceniają osiągnięcia kandydata w pracy zawodowej poza szkolnictwem wyższym.
2.
Komisja, po zapoznaniu się z opiniami recenzentów, przedstawia radzie jednostki organizacyjnej wyższej szkoły wojskowej swoje stanowisko w przedmiocie stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego; stanowisko komisji wymaga uzasadnienia.
§  4.
Rada, o której mowa w § 2 ust. 2, po zapoznaniu się ze stanowiskiem komisji, podejmuje uchwałę w sprawie stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania przez kandydata stanowiska profesora nadzwyczajnego.
§  5.
W celu wyrażenia opinii, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, komendant jednostki organizacyjnej wyższej szkoły wojskowej, przeprowadzającej postępowanie kwalifikacyjne, przekazuje dokumentację postępowania kwalifikacyjnego Centralnej Komisji.
§  6.
W razie podjęcia uchwały w sprawie stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego przez radę jednostki organizacyjnej, której uchwały o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego nie wymagają zatwierdzenia przez Centralną Komisję, nie jest wymagane uzyskanie opinii, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.
§  7.
Pozytywne wyniki postępowania kwalifikacyjnego i opinia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, uprawniają do wyznaczenia oficera na stanowisko lub zatrudnienia osoby cywilnej w ciągu trzech lat od ich uzyskania.
§  8.
Recenzentom, o których mowa w § 3 ust. 1, przysługuje wynagrodzenie na zasadach określonych w przepisach o wynagradzaniu za opracowanie recenzji rozprawy habilitacyjnej.
§  9.
Tracą moc zarządzenia Ministra Obrony Narodowej:
1)
nr 10/MON z dnia 1 lutego 1988 r. w sprawie określenia dyscyplin w dziedzinie nauk wojskowych, w których na stanowisko docenta można powołać osobę posiadającą stopień naukowy doktora oraz wybitne osiągnięcia praktyczne (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 6);
2)
nr 61/MON z dnia 8 września 1988 r. w sprawie określenia trybu postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na stanowisko docenta w dziedzinie nauk wojskowych w wyższej szkole wojskowej osób posiadających stopień naukowy doktora (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 67).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1992.14.105

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie specjalności w dziedzinie nauk wojskowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nie posiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz tryb postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko.
Data aktu: 23/05/1992
Data ogłoszenia: 02/06/1992
Data wejścia w życie: 17/06/1992