Zm.: Tymczasowy regulamin Senatu.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 24 października 1991 r.
w sprawie zmiany Tymczasowego regulaminu Senatu.

Art.  1.

W uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 listopada 1990 r. - Tymczasowy regulamin Senatu (Monitor Polski z 1991 r. Nr 2, poz. 11 oraz Nr 19, poz. 128 i 129) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w tytule uchwały skreśla się wyraz "Tymczasowy";
2)
w art. 1 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Regulamin Senatu określa szczegółowe obowiązki i prawa senatorów związane z organizacją wewnętrzną i porządkiem prac Senatu.";

3)
w art. 4 w ust. 1 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"Podjęcie przez Senat uchwały w sprawie ustawy zmieniającej Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej wymaga większości co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby senatorów.";

4)
art. 6 otrzymuje brzmienie:

"Art. 6. Organami Senatu są:

1) Marszałek Senatu,

2) Prezydium Senatu,

3) Konwent Seniorów,

4) komisje Senatu.";

5)
art. 7 otrzymuje brzmienie:

"Art. 7. Prezydium Senatu tworzą Marszałek i trzej wicemarszałkowie.";

6)
art. 8 otrzymuje brzmienie:

"Art. 8. 1. Senat wybiera Marszałka i wicemarszałków w głosowaniu tajnym, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.

2. Jeżeli w głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, przeprowadza się kolejne tury głosowania z kolejnym wyłączaniem kandydata, który uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Przy równej liczbie głosów o wyłączeniu decyduje losowanie.";

7)
w art. 9 pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) zwołuje Konwent Seniorów i przewodniczy jego obradom,";

8)
w art. 10 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) ustala projekt porządku obrad po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów,";

9)
w art. 11 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Prezydium Senatu podejmuje uchwały lub inne decyzje większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Marszałka Senatu.";

10)
art. 16 otrzymuje brzmienie:

"Art. 16. 1. Konwent Seniorów jest organem zapewniającym współdziałanie klubów parlamentarnych w sprawach związanych z działalnością i tokiem prac Senatu.

2. Konwent Seniorów tworzą: Marszałek, wicemarszałkowie oraz senatorowie - przedstawiciele klubów parlamentarnych działających w Senacie, które skupiają co najmniej 11 senatorów.

3. Kluby o mniejszej liczbie członków mogą delegować wspólnego przedstawiciela do Konwentu Seniorów, jeśli łącznie skupiają co najmniej 11 senatorów.

4. Konwent Seniorów wykonuje swoje zadania poprzez:

1) opiniowanie projektów porządku obrad Senatu,

2) opiniowanie planu pracy oraz wypowiadanie się w sprawie terminów posiedzeń Senatu,

3) rozpatrywanie oraz przedstawianie wniosków w sprawie sposobu prowadzenia dyskusji lub obrad Senatu,

4) rozpatrywanie innych spraw przedstawionych przez Prezydium Senatu,

5) przedstawianie Senatowi propozycji powierzenia funkcji przewodniczących komisji i ich zastępców.

5. Konwent Seniorów zwołuje Marszałek Senatu z inicjatywy własnej, Prezydium Senatu lub na wniosek co najmniej jednego z klubów określonych w ust. 2 i 3.

6. Do posiedzeń Konwentu Seniorów stosuje się odpowiednio przepisy art. 11 ust. 1, 2 i 4.";

11)
dział IV otrzymuje brzmienie:

"Ukonstytuowanie się Senatu

Art. 26. 1. Pierwsze w kadencji posiedzenie Senatu zwołuje Prezydent w ciągu miesiąca od dnia zakończenia wyborów.

2. Kancelaria Senatu zawiadamia senatorów o zarządzeniu Prezydenta w tej sprawie.

Art. 27. 1. Pierwsze posiedzenie Senatu otwiera Prezydent i powołuje na przewodniczącego najstarszego wiekiem senatora (Marszałek-Senior). W razie niemożności dokonania tej czynności przez Prezydenta, pierwsze posiedzenie Senatu otwiera Marszałek- Senior.

2. W razie przeszkody funkcję przewodniczącego obrad obejmuje kolejny wiekiem senator.

3. Marszałek-Senior składa ślubowanie oraz powołuje spośród najmłodszych wiekiem senatorów trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia.

4. Marszałek-Senior przy pomocy sekretarzy pierwszego posiedzenia odbiera ślubowanie senatorskie oraz przeprowadza wybór Marszałka Senatu.

5. Senatorowie składają ślubowanie w ten sposób, że po odczytaniu roty ślubowania wywołani w kolejności alfabetycznej, powstawszy wypowiadają słowo "ślubuję".

6. Senator wybrany Marszałkiem składa oświadczenie o przyjęciu funkcji Marszałka Senatu, po czym przyjmuje od Marszałka-Seniora przewodnictwo obrad.

Art. 28. Marszałek Senatu przeprowadza przy pomocy sekretarzy pierwszego posiedzenia wybór wicemarszałków Senatu oraz sekretarzy Senatu.

Art. 29. 1. Senat powołuje Komisję Nadzwyczajną do rozpatrzenia sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej z wyborów do Senatu, która opracowuje i przedstawia Senatowi sprawozdanie zawierające stosowne wnioski.

2. Protesty dotyczące ważności wyboru senatora podlegają przed ich wniesieniem pod obrady Senatu rozpatrzeniu przez Komisję Regulaminową i Spraw Senatorskich, która opracowuje i przedstawia Senatowi sprawozdanie zawierające stosowne wnioski.";

12)
w art. 30 w ust. 2 wyrazy "oraz opinii w sprawie absolutorium dla Rady Ministrów" skreśla się;
13)
w art. 41:
a)
dodaje się nowy pkt 7 w brzmieniu:

"7) rozpatrywanie sprawozdań Rzecznika Praw Obywatelskich,",

b)
dotychczasowy pkt 7 otrzymuje oznaczenie pkt 8;
14)
w art. 47:
a)
w ust. 2 wyraz "przedstawiciel" zastępuje się wyrazem "sprawozdawca",
b)
w ust. 3 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"W razie niepodjęcia uchwały Senat może skierować jej projekt do rozpatrzenia przez właściwe komisje."

Art.  2.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 7 dni od jej podjęcia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.43.299

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: Tymczasowy regulamin Senatu.
Data aktu: 24/10/1991
Data ogłoszenia: 10/12/1991
Data wejścia w życie: 01/11/1991