Realizacja podstawowych kierunków prywatyzacji w 1991 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 19 października 1991 r.
w sprawie realizacji podstawowych kierunków prywatyzacji w 1991 r.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że działania Rządu w zakresie prywatyzacji mieszczą się zasadniczo w ramach zakreślonych uchwałą z dnia 23 lutego 1991 r., choć zmiany własnościowe następują wolniej niż zakładano. Przyczyny tego stanu rzeczy leżą w znacznym opóźnieniu przygotowania przez Rząd niezbędnych aktów prawnych i koncepcji, takich jak:
-
rozwiązania umożliwiające przekształcenia w rolnictwie,
-
ustawa o reprywatyzacji,
-
ustawa o powszechnej prywatyzacji,
-
koncepcja zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa i nadzoru właścicielskiego w skomercjonalizowanych przedsiębiorstwach,
-
kontrakty na zarządzanie,
-
wzorcowe regulaminy i statuty funduszy i towarzystw wspólnego inwestowania.

Pod grupową prywatyzację stworzono jedynie fundamenty w postaci części studiów sektorowych. Do tej pory brakuje satysfakcjonującego wsparcia prywatyzacji komunalnej, szczególnie różnorodnych form doradztwa, szkoleń i poradników dla zarządów gmin. Z drugiej strony do opóźnień w prywatyzacji przyczynia się także brak zainteresowania inwestorów, zwłaszcza krajowych, oraz niestabilna sytuacja gospodarcza i polityczna.

Sukcesem Rządu jest utworzenie giełdy i Komisji Papierów Wartościowych oraz zorganizowanie 13 delegatur terenowych. Prywatyzacja małych przedsiębiorstw drogą likwidacji przebiega w zadowalającym tempie.

Ministerstwo Przekształceń Własnościowych nie dopracowało się metod współpracy z radami nadzorczymi jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, co doprowadza do konfliktów.

Wpływy do budżetu państwa z tytułu prywatyzacji kształtują się znacznie poniżej założeń.

Sejm ocenia negatywnie podjęte przez Rząd faktyczne działania związane z realizacją programu powszechnej prywatyzacji w sytuacji braku jasnej koncepcji tego programu. Przedstawione przedsiębiorstwom i społeczeństwu kolejne etapy realizacji programu bez przygotowania i przedstawienia Sejmowi ostatecznej koncepcji tego programu, projektów aktów prawnych niezbędnych do jego wdrożenia oraz oszacowania następstw masowej prywatyzacji w zakresie równowagi rynkowej, budżetu i rynku kapitałowego, Sejm uważa za niewłaściwe.

Sejm, mając jednak na względzie dobro przedsiębiorstw, które już wprowadzone są na tę ścieżkę prywatyzacji, zaleca podjęcie decyzji w sprawie ich przekształcenia. Sejm zaleca również kontynuowanie przygotowań do wyposażenia kapitałowego funduszy emerytalnych oraz do utworzenia funduszy inwestycyjnych, które pomogą w podjęciu działań restrukturyzacyjnych. Sejm zaleca Rządowi wstrzymanie wdrożenia tej części programu, która zakłada powszechne rozdawnictwo udziałów w funduszach inwestycyjnych, oraz przedstawienie alternatywnych rozwiązań wraz z oceną ich skutków.

Sejm zobowiązuje również Rząd do podjęcia działań zmierzających do zmiany programów nauczania w zakresie przedmiotów ekonomicznych, bezzwłocznego wprowadzenia podstawowych elementów wiedzy ekonomicznej do szkół oraz przygotowania programu edukacji ekonomicznej społeczeństwa.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.36.263

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Realizacja podstawowych kierunków prywatyzacji w 1991 r.
Data aktu: 19/10/1991
Data ogłoszenia: 04/11/1991