Wymogi, jakie muszą spełniać osoby fizyczne i prawne ubiegające się o zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji, tryb wydawania tych zezwoleń oraz dopuszczalny zakres działalności brokerskiej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 listopada 1990 r.
w sprawie wymogów, jakie muszą spełniać osoby fizyczne i prawne ubiegające się o zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji, trybu wydawania tych zezwoleń oraz dopuszczalnego zakresu działalności brokerskiej.

Na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 59, poz. 344) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń wydaje się na wniosek osoby fizycznej, jeżeli osoba ta:
1)
posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
korzysta z pełni praw publicznych,
3)
posiada wykształcenie co najmniej średnie,
4)
posiada miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
5)
nie była skazana prawomocnym orzeczeniem za przestępstwa gospodarcze, przeciwko mieniu, przeciwko dokumentom lub karne skarbowe,
6)
była zatrudniona w zakładzie ubezpieczeń, firmie brokerskiej lub innej jednostce organizacyjnej na stanowisku, na którym prowadziła działalność ubezpieczeniową przez okres nie krótszy niż 3 lata lub przez taki sam okres pracowała jako stały agent ubezpieczeniowy.
2.
Zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie reasekuracji wydaje się na wniosek osoby fizycznej, jeżeli osoba ta spełnia wymogi określone w ust. 1 pkt 1–5 i była zatrudniona w towarzystwie reasekuracyjnym, zakładzie ubezpieczeń lub firmie brokerskiej na stanowisku, na którym prowadziła działalność reasekuracyjną przez okres nie krótszy niż 3 lata.
§  2.
1.
Zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń wydaje się na wniosek osoby prawnej, jeżeli osoba ta posiada siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i zatrudnia na stanowisku kierowniczym osobę spełniającą wymogi określone w § 1 ust. 1.
2.
Zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie reasekuracji wydaje się na wniosek osoby prawnej, jeżeli osoba ta posiada siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i zatrudnia na stanowisku kierowniczym osobę spełniającą wymogi określone w § 1 ust. 2.
§  3.
Zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji, zwanej dalej "działalnością brokerską", wydaje się osobie fizycznej lub prawnej, która posiada środki pieniężne w wysokości co najmniej 10.000.000 zł i zobowiąże się na piśmie do ich utrzymywania na zablokowanym rachunku bankowym przez okres prowadzenia działalności brokerskiej.
§  4.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności brokerskiej powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę osoby prawnej lub imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby fizycznej,
2)
rzeczowy zakres działania brokera.
2.
Do wniosku o wydanie zezwolenia powinny być dołączone oświadczenie o niekaralności za przestępstwa określone w § 1 pkt 5 oraz odpowiednio dokumenty zaświadczające spełnianie wymogów, o których mowa:
1)
w § 1 ust. 1 pkt 3 i 6 lub w § 1ust. 2,
2)
w § 2 ust. 1 lub ust. 2,
3)
w § 3.
§  5.
Zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej cofa się, jeżeli:
1)
osoba prowadząca działalność brokerską przestała spełniać wymogi wymagane do uzyskania zezwolenia,
2)
osoba prowadząca działalność brokerską prowadzi ją z naruszeniem przepisów prawa.
§  6.
1.
Do dopuszczalnego zakresu działalności brokera ubezpieczeniowego należy:
1)
pośredniczenie w zawieraniu umów ubezpieczeniowych pomiędzy ubezpieczycielem a ubezpieczającym na zlecenie i w imieniu ubezpieczającego,
2)
udzielanie ubezpieczającemu przyrzeczenia zawarcia umów ubezpieczeniowych,
3)
pośredniczenie w wykonaniu umów ubezpieczeniowych pomiędzy ubezpieczycielem a ubezpieczonym.
2.
Do dopuszczalnego zakresu działalności brokera reasekuracyjnego należy:
1)
pośredniczenie w zawieraniu umów reasekuracyjnych pomiędzy ubezpieczycielem, który reasekuruje swoje ryzyka, a reasekuratorem, który przyjmuje te ryzyka do reasekuracji,
2)
udzielanie ubezpieczycielowi, który reasekuruje swoje ryzyka, przyrzeczenia zawarcia umów reasekuracyjnych,
3)
pośredniczenie w wykonaniu umów reasekuracyjnych pomiędzy ubezpieczycielem, który reasekuruje swoje ryzyka, a reasekuratorem, który przyjmuje te ryzyka do reasekuracji.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni do dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1990.47.355

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wymogi, jakie muszą spełniać osoby fizyczne i prawne ubiegające się o zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji, tryb wydawania tych zezwoleń oraz dopuszczalny zakres działalności brokerskiej.
Data aktu: 29/11/1990
Data ogłoszenia: 17/12/1990
Data wejścia w życie: 01/01/1991