Ogólne zasady przeprowadzania przetargów na waluty obce.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW I WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ ORAZ PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 4 maja 1989 r.
w sprawie ogólnych zasad przeprowadzania przetargów na waluty obce.

Na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 6, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na przeprowadzanych przez upoważnione do tego banki dewizowe, zwane dalej "bankami", przetargach na waluty obce, zwanych dalej "przetargami", mogą być sprzedawane i kupowane waluty obce będące w dyspozycji:
1)
podmiotów gospodarczych,
2)
naczelnych lub centralnych organów administracji państwowej.
2.
Jeżeli walutę obcą oferuje do sprzedaży naczelny lub centralny organ administracji państwowej, w ofercie może być określone przeznaczenie waluty. Kupujący jest wówczas związany ofertą w tym zakresie.
§  2.
Bank przeprowadzający przetargi podaje do wiadomości podmiotów i organów określonych w § 1 ust. 1:
1)
regulamin przetargów,
2)
terminy i miejsce przetargów.
§  3.
Kupujący i sprzedający mogą upoważnić bank dewizowy, jak również inną osobę prawną lub osobę fizyczną do działania w ich imieniu w zakresie kupna i sprzedaży walut obcych na sesji przetargowej.
§  4.
1.
Przed terminem sesji przetargowej kupujący i sprzedający składają na piśmie oferty określające w szczególności:
1)
nazwę i adres oferenta,
2)
rodzaj i kwotę waluty oferowanej do sprzedaży lub kupna,
3)
proponowaną cenę sprzedaży lub kupna.
2.
Jeżeli regulamin wydany przez bank nie stanowi inaczej, w sesji przetargowej mogą brać udział przedstawiciele podmiotów gospodarczych oraz organów, o których mowa w § 1 ust. 1.
§  5.
1.
Sesji przetargowej przewodniczy przedstawiciel banku przeprowadzającego przetarg.
2.
Bank przeprowadzający przetarg:
1)
informuje uczestników sesji o ilości walut obcych zaoferowanych do sprzedaży i kupna oraz o zaproponowanych cenach,
2)
zapewnia uczestnikom sesji możliwość swobodnego uzgodnienia warunków kupna i sprzedaży walut, a także korzystania ze środków łączności,
3)
doręcza każdemu kupującemu potwierdzenie nabycia waluty.
§  6.
Kupujący i sprzedający mogą zmieniać cenę waluty obcej określoną w ofercie do czasu przyjęcia oferty przez drugą stronę umowy.
§  7.
Wykonanie zobowiązań wynikających z umowy zawartej w czasie sesji przetargowej powinno nastąpić w ciągu siedmiu dni od daty sesji, chyba że strony umówiły się inaczej.
§  8.
1.
Przekazanie waluty obcej na rachunek podmiotu gospodarczego, który ją kupił, następuje na podstawie dyspozycji posiadacza rachunku, na którym waluta jest przechowywana.
2.
Kupujący i sprzedający mogą uzgodnić, że zamiast przelania waluty obcej sprzedający sfinansuje określony przez kupującego zakup lub pokryje inne jego zobowiązanie w tej walucie.
§  9.
1.
Przebieg przetargów nadzoruje Komisja do Spraw Przetargów, zwana dalej "Komisją", do której zadań należy również:
1)
rozstrzyganie wątpliwości i kwestii spornych dotyczących przetargów,
2)
udzielanie bankom zaleceń zmierzających do usprawnienia przebiegu przetargów.
2.
Komisji przewodniczy przedstawiciel Ministra Finansów, a w jej skład wchodzą przedstawiciele:
1)
Narodowego Banku Polskiego,
2)
Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą,
3)
Ministra Rynku Wewnętrznego.
§  10.
W razie stwierdzenia, że bank organizujący przetargi narusza przepisy prawa lub warunki zezwolenia na organizowanie przetargów, Prezes Narodowego Banku Polskiego może cofnąć zezwolenie na organizowanie przetargów.
§  11.
W razie rozciągnięcia przez Radę Ministrów stosowania przepisów art. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 6, poz. 33) na wpływy podmiotów gospodarczych w jednostkach rozrachunkowych stosowanych w handlu zagranicznym, do kupna i sprzedaży tych jednostek na przetargach stosuje się przepisy zarządzenia.
§  12.
Tracą moc zarządzenia Ministra Finansów:
1)
z dnia 15 września 1988 r. w sprawie zasad odstępowania między jednostkami gospodarki nie uspołecznionej walut wymienialnych gromadzonych na rachunkach odpisów dewizowych w trybie przetargów (Monitor Polski Nr 27, poz. 239),
2)
z dnia 30 stycznia 1989 r. w sprawie zezwolenia dewizowego na nabywanie w trybie przetargów walut obcych, określonych w centralnym planie rocznym.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.15.112

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne zasady przeprowadzania przetargów na waluty obce.
Data aktu: 04/05/1989
Data ogłoszenia: 16/05/1989
Data wejścia w życie: 24/05/1989