Diety i zwrot kosztów podróży dla osób wchodzących w skład komisji wyborczych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 13 kwietnia 1989 r.
w sprawie diet i zwrotu kosztów podróży dla osób wchodzących w skład komisji wyborczych.

Na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989-1993 (Dz. U. Nr 19, poz. 102) i art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 19, poz. 103) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Osobom wchodzącym w skład Państwowej Komisji Wyborczej, wojewódzkich komisji wyborczych, okręgowych komisji wyborczych oraz obwodowych komisji wyborczych przysługują, w związku z udziałem w pracach tych komisji, diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów na zasadach określonych w uchwale nr 25 Rady Ministrów z dnia 23 lutego 1989 r. w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju (Monitor Polski Nr 4, poz. 44) - z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszej uchwały.
2.
Osoby wchodzące w skład Państwowej Komisji Wyborczej, wojewódzkich komisji wyborczych oraz okręgowych komisji wyborczych, odbywające podróże w związku z udziałem w pracach tych komisji, są uprawnione do przejazdów w wagonach klasy I pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych, w tym również w wagonach z miejscami do leżenia lub w wagonach sypialnych, samolotami Polskich Linii Lotniczych "Lot" oraz autobusami pospiesznymi Państwowej Komunikacji Samochodowej.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach, za zgodą przewodniczącego komisji, przysługuje osobom wchodzącym w skład komisji zwrot kosztów przejazdu, w razie przejazdu własnym pojazdem samochodowym w związku z udziałem w pracach komisji wyborczych, według stawek określonych w przepisach w sprawie używania pojazdów samochodowych do zaspokajania służbowych potrzeb komunikacyjnych.
§  2.
Dieta wynosi 1.800 zł za dobę podróży służbowej.
§  3.
Osobom wchodzącym w skład Państwowej Komisji Wyborczej, wojewódzkich komisji wyborczych, okręgowych komisji wyborczych oraz obwodowych komisji wyborczych, zamieszkałym w miejscowości stanowiącej siedzibę komisji, przysługuje zwrot kosztów przejazdów publicznymi środkami komunikacji, odbywanych w związku z udziałem w pracach komisji.
§  4.
Przepisy uchwały stosuje się również do osób wykonujących czynności inspekcji na polecenie właściwej komisji wyborczej.
§  5.
1.
Należności z tytułu diet, kosztów podróży, noclegów i przejazdów wypłacają, na podstawie rachunków akceptowanych przez przewodniczącego lub sekretarza komisji wyborczej, właściwe terenowe organy administracji państwowej, a w odniesieniu do Państwowej Komisji Wyborczej - Kancelaria Rady Państwa.
2.
Należności, o których mowa w ust. 1, są pokrywane ze środków przeznaczonych na pokrycie kosztów związanych z wyborami do Sejmu i Senatu.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.11.88

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Diety i zwrot kosztów podróży dla osób wchodzących w skład komisji wyborczych.
Data aktu: 13/04/1989
Data ogłoszenia: 20/04/1989
Data wejścia w życie: 20/04/1989